Okunma

Safari’nin Adı iBrowse Olacaktı


21 Aralık 2012 Cuma 07:18
Safari’nin Adı iBrowse Olacaktı

Emekli Apple programcısı Don Melton, Apple’ın ilk dönemlerine ait ilginç bilgiler paylaştı. Merhum CEO Steve Jobs‘ın, yeni bir ürünü tanıtmadan önce yaptığı isimlendirme çalışmalarından bahseden Melton; bu süreçte şimdi popülerliği tartışmasız olan iMac, Macintosh ve Safari gibi ürünler için aslında çok farklı isimlerle yola çıkıldığını belirtti.

Melton’ın blog sayfasında paylaştığı kadarıyla, web tarayıcısı Safari için ilk öngörülen isim “Freedom” (Özgürlük) olmuştu. Aynı zamanda, “Alexander” (Büyük İskender) ve iBrowse da masada yer alan seçenekler arasındaydı. Jobs’ın bu aşamada bazı isimleri sesli olarak söylediğini ve böylelikle kulağa nasıl geldiğini denediğini belirten Melton, bu esnada Safari adının ekip tarafından kolayca benimsendiğini kaydetti.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/safic1331727141.jpg

Benzer biçimde, ilk Macintosh bilgisayar için de “Bicycle” (Bisiklet) ve ilk iMac için “MacMan” isimlerinin alternatif olarak öne sürüldüğünü açıklayan emekli Apple’cı, Steve Jobs’ın isimler konusunda verdiği nihai kararların her zaman en ideali olduğunu da vurguladı.

:: Sizce iPhone’un alternatif adı ne olmalıydı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Safari’nin Adı iBrowse Olacaktı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  safari en iyisiymiş…tüm bilinmeyen uzak ormanları,savanları,vadileri geziyoruz mountain lion ile….:D

 2. SDN Okuru dedi ki:

  keşke iBrowse koysalardı

 3. ODuvenci dedi ki:

  Apple Macintosh yerine Bicycle adını patentleseydi dünyadaki tim bisiklet üreticilerinden patent parası isterdi… (:

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ya unutulcak tabi babanmi adam kardesim
  bedavaya vermediya iphonelari satti adam allah allah,
  sen araba alinca vay ford ozleniyosunmu diyon 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  safari kullanacaksan windowsta degil mac işletim sisteminde kullanacaksın bende windowsta denedim pek tatmin edici değildi fakar şu an mac’imde tek geçerim başka hiçbir tarayıcı kurulu değil zaten

 6. SDN Okuru dedi ki:

  safari gerçekten çok çok iyi bir tarayıcı aslında. icloud – reader – en hızlı java scprit – tasarım – şıklık vs… ama iOS ve Mac dışında ki performansları bu özelliklerini söndürüyor. iOS ta bir numara bu bir gerçek. mac içinde aynı şey geçerli. ama pc için aynı şeyleri söylemek zor. hele ki chrome a alışan biri için fazla değişik kalıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Safarinin bilgisayarda yavaş olması normal çünkü artık gücellenmiyor.

 8. lokman686868 dedi ki:

  ya gerçekten Iphonede hızlı ama bilgisayarda ölü gibi yavaş

  aslında geliştirilse hız açısından performans açısından görselliği çok güzel diğer tarayıcılara göre yer imleri özellikle geçmiş listesi ama çok yavaş oldugu için kaldırdım

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ibrowse safari’den daha iyi bir isim bence.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Napilacakti heykelmi dikilecekti.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Miss Steve…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  steve çok çabuk unutuldu…

" Safari’nin Adı iBrowse Olacaktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Safari’nin Adı iBrowse Olacaktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Safari’nin Adı iBrowse Olacaktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "