Okunma

Sahtesi Yapılamayacak Para


26 Aralık 2010 Pazar 10:05
Sahtesi Yapılamayacak Para

Kalpazanlık olarak da anılan sahte para basma işi belki de paranın icadıyla aynı yaştadır. Kağıt paraların yaygınlaşması ile birlikte hızlanan sahte para işi günümüzde de hala tüm dünyada devam ediyor. (Yüzünüze Gülen Tehlike)

Ekonomiye büyük zarar verebilen kalpazanlığın önüne geçmek için ülkeler para basarken artık teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmak istiyor.

Bugüne kadar ülkeler ve kalpazanlar arasındaki mücadele sonu gelmez bir güreş gibiydi.

Gizli işaretler, özel mürekkepler, taklit edilemediği iddia edilen renkler ve bunun gibi birçok önlem alınsa da kalpazanlar bunların hepsini kısa bir süre içinde aşıp gerçeğinden ayırt edilmesi neredeyse imkansız sahte paralar basmaya devam etti.

Paranın etrafı çok ince transistörlerle kaplanacak

Transistörlü Para

Şimdi ise kalpazanların önüne çok ciddi bir engel çıktı. Çok ince transistörlerle sarılacak paraların taklit edilmesinin neredeyse imkansız olduğu iddia ediliyor.

ABD Hazinesi tarafından geliştirilen ve altın, organik moleküller ve alüminyum oksitten yapılan transistörler özel bir desen halinde kağıt paraların üzerini kaplayacak. Böylece kağıdın iki yüzeyinde 100 adet görünmez iz bulunacak.

Bu izler sadece özel bir cihazla, paraya verilen 3 voltluk elektrikle görülebilecek. İzler çıkmazsa paranın sahte olduğu anlaşılacak.

:: Sizce bu yöntem sahte para basımını engeller mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sahtesi Yapılamayacak Para”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş kafaya koyan adam YAPAR

 2. SDN Okuru dedi ki:

  türkler herşeyin sahtesini yapabilirler….!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ya para çamaşır makinasında yıkanırsa 😀 o zaman bozulmaz mı o transistorler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Benim başıma bir olay gelmişti birine 3 ü 1 arada yazıcı vermiştim adam denemek için bana para vermişti anladımki adamın niyeti başka 🙂 anlaşılan bu basit kalpazanlıkların sonu geliyor.

" Sahtesi Yapılamayacak Para konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahtesi Yapılamayacak Para ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahtesi Yapılamayacak Para ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "