Okunma

Çiftçilere özel yılan keşfedildi!


18 Haziran 2018 Pazartesi 09:54
Çiftçilere özel yılan keşfedildi!

Geçtiğimiz günlerde biyologlar tarafından yapılan bir keşif çiftçilerin kanayan yarasına çözüm niteliğinde olabilir. Yeni keşfedilen salyangoz yiyen yılan çiftçinin bitkilerine zarar veren salyangoz gibi kabuklu hayvanları yiyerek besleniyor.

Yeni yılan türünü keşfeden biyolog Alejandro Arteaga, bu yılanın daha önce gördüklerinin hepsinden farklı olduğunu belirtti. ZooKey isimli bilimsel yayında ilk kez açıklanan yeni yılan türü avlanma şekliyle de dikkat çekiyor.

Salyangoz yiyen yılan tarlaları kurtaracak!

Salyangozu yakalayıp ağzına atan yılan, salyangozun kabuğundan çıkmasını bekliyor. Çıktığında ise solucanı yakalayıp kabuğundan çıkartıp yiyor.

Diğer yılanların aksine herhangi bir şekilde tarlaya veya insana zarar vermeyen bu yılan türü dünyada her yıl böcekler tarafından adeta istila edilen milyonlarca hektarlık alanın verimliliğinin artmasına doğrudan katkıda bulunacak gibi gözüküyor.

Dünyanın en nadir türlerinden birisi olan bu yeni yılan türü, ayda ortalama 300 adet yumurta bırakan salyangozların tarlaları esir almasına bir dur diyebilecek gibi gözüküyor. Biyologlar tarafından yapılan incelemenin ardından bu tip yılanların yetiştirilmesi için gerekli ortamın inşa edilerek çiftçilere sunulması bekleniyor.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Çiftçilere özel yılan keşfedildi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her avcı arkasından onu yiyecek başka bir avcı çeker mekana izole vir tarlanız yoksa ve azcık çiftçilik biliyorsanız yılanların en büyük veain kaynağının diğer yılanlar olduğunu bilirsiniz. Tarımın iç ege ve akdenizde olduğunu biliyorsanız türkiyenin en zehirli ve tehlikeli yılanlarını kendinize çekmekten başka birşey yapmazsınız sonra yılan yiyen etçil ona gelecek başka şeyler. İzole tarım araziniz varsa ıkı ayaklılar bile işinizi görür

 2. Kerim dedi ki:

  Koryilan diye tabir ettigimiz kertenkele turu salyangozu yemiyor mu? Ulkemize neidu belirsiz turleri sokmaya gerek yok. Halkimizi kor yilan konusunda bilinclendirelim. Onlar da zararsizlar.

 3. zafer özenç dedi ki:

  yılan türü iyi güzel de tarlada onu yiyen zehirli bir yılan türü oluşması kötü olur bilim insanları bunca zaman bu yılanı keşfedememiş, yani nadir bir tür bu faydada yılanın az olması biraz garip değil mi yani biraz düşünmek lazım bu tür bazı başka hayvanlar için besin olmalı uzman değilim ama bazı şüphelerim var bölgeye yabancı bir tür getiriyorsunuz faydalı diye ardından tolore edemeyeceğiniz farklı bir tür yerleşip zarara uğratabilir

 4. enginnyilmazz dedi ki:

  yilan = ben ciftcilere ozelim.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok güzel bir yılan, ben almak istiyorum patates böceklerinde de işe yarıyor mudur acaba ? Her gün 6 saat salarım tarlaya dolansın sonra uykuya.. 😀

  1. Kerim dedi ki:

   Dogaya zarar vermesek doga kendi kendini onaracak, ama biz ilacliyoruz surekli bitkilerimizi, bu sebeple de oraya girip bu zararli bocekleri yiyecek kurbagalar, kertenkeleler girmiyorlar oraya.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Derdi veren güzel Allah’ım muhakkak dermanını da vermiş.

" Çiftçilere özel yılan keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çiftçilere özel yılan keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çiftçilere özel yılan keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "