Okunma

Samsung, Galaxy S9 öncesinde rekor kırdı!


31 Ocak 2018 Çarşamba 13:41
Samsung, Galaxy S9 öncesinde rekor kırdı!
Galaxy S9 lansmanı için hazırlıklarına ara vermeden devam eden Samsung, 2017 yılı dördüncü çeyrek mali raporlarını açıkladı. Bu kapsamda yeni amiral gemisi öncesinde büyük bir başarıya imza atıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Zira, rüşvet skandalı sonrasında yönetim kadrosunda yaşanan kriz ve CEO – Başkan Yardımcısı Kwon Oh-hyun‘un görevinden istifa etmesi ile 2017 yılında oldukça zorlu bir süreçten geçen Samsung, buna rağmen rekor kâr elde etti.

2017 yılı sonunda rekor kâr elde edildi!

Son üç aylık dönemde Samsung’un elde ettiği gelir 61.5 milyar dolar olurken, bu gelirden elde edilen kâr ise 14.13 milyar dolar olarak açıklandı. Bu kapsamda 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 64’lük bir artış sağlanmış durumda.

2017 genelinde 224 milyar dolar gelir ve 50 milyar dolar kâr eden Samsung’un, 2016’ya kıyasla kendini toparladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira, 2016 yılında yaşanan Note 7 krizi sonrasında Samsung maddi anlamda ciddi bir darbe aldı.

Bunun yanı sıra Samsung gelir bakımından en büyük yonga üreticisi haline geldi. Zira, dördüncü çeyrekte elde edilen bu gelirin yaklaşık 10 milyar dolarlık kısmı yonga üretiminden, 1.3 milyar dolarlık kısmı ise ekran üretiminden elde edildi.

Mobil cihazlar tarafında ise Galaxy Note 8 satışlarında gözle görülür bir artış yaşanırken, uygun fiyatlı modellerin sevkiyatlarının azaldığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra şirket yetkilileri, 25 Şubat tarihinde tanıtacakları Galaxy S9 serisi ile ikinci çeyrekte yeni bir rekora imza atılmasını beklediklerini belirtiyorlar.

:: Açıklanan rakamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Samsung, Galaxy S9 öncesinde rekor kırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung, Galaxy S9 öncesinde rekor kırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung, Galaxy S9 öncesinde rekor kırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "