Okunma

Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor!


18 Ekim 2018 Perşembe 13:09
Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor!

Samsung’un işlemci ve yarı iletken üretimi alanında yaptığı yatırımlar sonuç vermeye başladı. Samsung çip üretiminde 7 nm seviyesine ulaştı. Çiplerin üretiminde EUV tabanlı baskı kullanılıyor. Ortaya çıkan bilgiye göre, Samsung 7 nanometre işlemci üretecek!

Bugün yapılan açıklamada 7 nm LLP (low power plus) çiplerin üretimi için gerekli alt yapının tamamlandığı ve üretime başlandığı duyuruldu. Daha küçük alanlara daha fazla transistör yerleştirilmesi için geleneksel lazer kesim yöntemlerinin yerine EUV teknolojisi kullanılıyor. Bu baskı tekniği sayesinde teknik olarak 6.75 nanometreye kadar üretim yapılabiliyor.

Samsung 7 nm işlemci üretecek

EUV teknolojisi aslında üreticilerin yıllardır üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Samsung 2000‘li yılların başından beri bu alanda yatırım yapıyor. Küçük alanda çalışması ve yapısı gereği hayli karmaşık olan bu teknolojinin özellikle seri üretime geçişinde belirli zorluklar yaşandığı ifade ediliyordu. Bu teknolojiyle ilk üretimi gerçekleştiren Samsung için bunun büyük bir başarı olduğu ifade ediliyor.

7 nanometrelik çiplerin bir kısmının telefon üreticilerine önceden gönderildiği ve bu çiplerin kullanıldığı akıllı telefonların kargolama aşamasına ulaştığı duyuruldu. Bu çipler sayesinde kullanılan malzeme miktarı azaldığı için yüzde 20’lik bir tasarruf meydana geldiği belirtildi.

Samsung çip

Samsung çip alanında ulaştığı bu teknolojiyle yüzde 20 performans artışı ve yüzde 50’ye kadar daha düşük güç tüketimi vadediyor. 7 nanometrelik çiplerin küçük boyutlu yongaları sayesinde performans artışı ve güç tasarrufu sağlanmış oluyor.

Samsung ilk EUV tabanlı üretimini Kore’deki S3 fabrikasında gerçekleştirdi. Firma, 2020 yılında bu üretimini arttırmayı hedeflediğini duyurdu. Bu üretim teknolojisi sayesinde yapay zeka, 5G, ağ ortamları ve nesnelerin interneti konusunda sınırların genişleyeceğinin altı çizildi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Atı alan Üsküdar’ı geçti :-)))

 2. Anonim dedi ki:

  Biraz geç kalmadınız mı ?? senede 10 telefon çıkaracağına adam gibi bir tane telefon çıkarmalı zamzunk

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2020 de dolar kaç para olur acep

 4. Ali dedi ki:

  Rakibi nerdeyse 5 nm başlayacak bunlar daha 7 ye başlamadı

" Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung 7 nm işlemci üretimine başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "