Okunma

Samsung 8nm çipset üretimine başlıyor!


02 Kasım 2017 Perşembe 03:00
Samsung 8nm çipset üretimine başlıyor!

Samsung tarafından bugün yapılan açıklamayla birlikte şirketin 8nm’lik çipsetlerin seri üretimine başlamak üzere olduğu duyuruldu. 8nm’lik bu çipsetler 7nm ile 10nm’lik çipsetlerin arasındaki boşluğu doldurma amacıyla üretiliyor.

Samsung 7nm çipsetleri ne zaman kullanacak?

8nm FinFET Low Power Plus olarak adlandırılan çipsetlerin en büyük özelliği tabii ki boyutları. Zira 10nm’lik çipsetlerin kapladığı alan ile karşılaştırıldığında, kullanıldığı cihazın içerisinde yüzde 10 oranında daha az yer kapladığı görülebiliyor.

samsung

Aynı şekilde 10nm’lik çipsetlere oranla yüzde 10 daha az güç tüketimine sahip. Bu da özellikle akıllı telefonlar için daha uzun bir batarya kullanım süresi anlamına geliyor. Şirketin Qualcomm’u da bir müşteri olarak gördüğü ve 8nm’lik çipsetlerin üretimine başladıktan kısa bir süre sonra da işlemcilerde kullanılabilmesi için sevkiyatın başlayacağı belirtildi.

Samsung’un bu süreçte ayrıca 7nm’lik çipsetler üzerinde çalıştığını da hatırlatmamız gerekiyor. Şirketin 2018 yılında üretilecek işlemcilerde kullanılması amacıyla 7nm’lik çipsetlere geçiş yapacağı fakat seri üretim konusunda henüz bir zaman çizelgesi bulunmadığı da belirtildi.

 

:: 8nm çipsetler 10nm’lik çipsetlerin yerini alabilir mi?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Samsung 8nm çipset üretimine başlıyor!”

  1. |SeYYaH| dedi ki:

    Murat Sağlam, FORUM… Diyorum!

  2. tatamandiriblogsfotcommclarens dedi ki:

    gereksiz %10 bir başarı değil yaratacağı ekstra maliyet karşısında

" Samsung 8nm çipset üretimine başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung 8nm çipset üretimine başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung 8nm çipset üretimine başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "