Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı


04 Mart 2021 Perşembe 12:50
ABONE OL
Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı

Samsung Electronics, 100 megapikselden daha yüksek kaliteli kameralar için yeni ISOCELL 2.0 sensörünü tanıttı. Renk karmaşasını azaltması ve daha iyi ışık hassasiyeti sağlamasıyla öne çıkan sensörler, mobil fotoğrafçılar için merak yarattı.

Şirketin amiral gemisi telefonlarında kullanacağı yeni kamera sensörü, yüksek megapiksel sayılarına sahip akıllı telefonlar için tercih edilecek. Merakla beklenen sensörleri muhtemelen ilk defa bu yıl içerisinde kullanma şansına sahip olacağız.

ISOCELL 2.0 alıştığımız sensör anlayışını değiştirecek

Samsung’un yeni nesil kamera teknolojisi olarak adlandırdığı ISOCELL 2.0 sensörleri, standart teknolojilerden farklı olarak ISOCELL Plus sistemiyle beraber gelecek. Bu sensörlerde metal parçalar yerine daha farklı bir malzeme kullandığını söyleyen şirket; henüz söz konusu malzemeyi açıklamasa da titiz bir çalışma yürütüyor. Zira metalin ışığı emdiği ya da yansıtma eğilimi göstererek görüntü kalitesini düşürdüğü bilinmekte. Samsung bu gibi ufak zafiyetlerden tümüyle sıyrılıp bambaşka bir strateji çiziyor.

ISOCELL 2.0’ın tanıtım videosu bizlere optik görüntü kaybının en aza indirgendiği ve ışık hassasiyeti konusunda büyük bir gelişme kaydettiklerini söylüyor. Görüntü sensörlerinin, canlı renk üretiminden ödün vermeden en ince ayrıntıları daha yakalayabileceği bir sistem hayal eden şirket; açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla odağını çok daha yüksek kaliteli lenslere çevirmiş durumda.

İnsan gözüyle eşdeğer kalitede sensörler üretilebilir

Bilindiği üzere Samsung şu anda en fazla 108 megapiksel görüntü kalitesine sahip mobil cihazlar sunuyor. Ancak şirketin geçmişte yaptığı bazı açıklamalar, hedefleri arasında insan gözünün çözünürlüğüne ulaşacak kameralar tasarlamak istediklerinin ipuçlarını veriyordu. Bu da takriben 500 ila 600 megapiksellik kameralar anlamına geliyor. Samsung’un bu hayalini ISOCELL 2.0 sensör sistemleriyle mi geliştireceği henüz bilinmese de yoğun bir biçimde çalıştıkları aşikar.

Bu iddiaların yanı sıra ilerleyen aylarda Samsung’un 200 megapiksel kameralara sahip bir akıllı telefon yayınlayacağı söylentileri dolaşıyor. Bahsi geçen telefonlarda kullanılacak sensörün ISOCELL 2.0 olabileceği ihtimali de ağırlığını korumakta.

ISOCELL 2.0’ın ilk defa ne zaman karşımıza çıkacağı da büyük bir merak konusu. Fakat tahminler, içinde bulunduğumuz yıl, yahut yakın bir gelecekte bu ileri seviye sensör sistemleri ile tanışabileceğimizi öngörüyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

200mp kamera ile çekilen fotoğraf en az 50mb yer kaplar hafıza kartı da tel’de yer almazsa Samsung anca kendi selfilerini çekerler

" Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung, ISOCELL 2.0 kamera sensörünü tanıttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!