Okunma

Samsung NV100 HD İnceleme


09 Temmuz 2009 Perşembe 13:43
Samsung NV100 HD İnceleme

Bir dijital fotoğraf makinesi almaya karar verdiniz. Küçük olsun, kaliteli resim çeksin ve her ortamda da kullanılabilsin. Tasarım ile göze batsın ve yeni teknolojilerle donatılmış olsun. Tüm bunlar hayal gibi gelebilir. Fakat böyle bir ürün gerçekten var. Örneğin Samsung’un yeni nesil NV100 HD adlı fotoğraf makinesi gibi.

 

NV100HD, Samsung’un NV serisi fotoğraf makinelerinin en üst modeli. Bu ürün önceki nesil NV24HD’nin yerine geçti.

 

Metal bir yapıya sahip olan NV100 HD, 14.7 Megapiksel çözünürlük ve 720p HD video çekimi ile kendisinden söz ettiriyor. Küçük bir yapıya sahip olan bu ürün, dokunmatik 3 inç ekranı ile fark yaratıyor. Uzaktan kumanda ve HDMI bağlantısının yanı sıra Schneider Kreuznach lens, NV100 HD‘ye büyük bir güç katıyor.


Dokunmatik ekran,
Dual Image Stabilization
 

Samsung NV100 HD, ilk olarak tasarımı ile ilgi çekiyor. Metal yapı bu ürüne ayrı bir hava katıyor. 3 inç’lik ekran oldukça kaliteli. Resimler oldukça net ve keskin. Bu ekranın bir özelliği dokunmatik olması. Parmağınızla tüm ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Yüz algılama fonksiyonu aktif iken parmağınızla odak noktasını göstermeniz yeterli. Oynatma modunda resimler arası geçiş için parmağınızı ekrandan kaydırmanız kafi. Parmağınızla elbette resimleri döndürebiliyorsunuz. Ekran üzerinde küçük bir daire çizmeniz resimleri döndürüyor.

 

Başarılı tasarım, donanım birleşenleri ve HD Video bu ürünü farklı kılıyor.

 

3.6 x optik zum‘a sahip olan bu ürün 28-102 mm‘lik bir objektif ile birlikte geliyor. Bu oldukça iyi bir değer. Fakat bu ürünün bir önceki sürümü olan NV24 HD, 24 mm‘lik objektif ile daha cazip.

NV100HD, daha iyi bir resim kalitesi sunabilmek için optik ve dijital hareket önleyicisine (Dual Image Stabilization) sahip. Bu fonksiyon aktif olduğu zaman, otomatik olarak iki resim çekiliyor. Farklı ISO değerlerine sahip olan resimler sonunda tek bir resim olarak işleniyor.

Ürünün marifeti sadece bunlarla sınırlı değil. Otomatik kontrast özelliği ve yüz tanımlama fonksiyonu bu ürüne önemli bir güç katıyor.


Kaliteli çekimler, HD Video kayıt

14.7 Megapiksel‘lik bir çekim moduna sahip olan bu ürün, düşük ISO değerlerinde bile kaliteli resimler çekebiliyor. Bu esasında oldukça iyi bir özellik. Fakat NV100 HD, yüksek ISO değerlerinde kaliteden ödün veriyor. Kaliteden ödün, ancak bu ürünü benzer bir ürün ile kıyasladığınızda ortaya çıkıyor. Fakat bu ürünün genel performansını etkilemiyor. Çünkü NV100 HD, oldukça başarılı bir renk doğruluğuna sahip. Bu renk doğruluğu genel toplamda kaliteli bir resmin ortaya çıkmasına neden oluyor.

 

Pil kullanım süresi daha iyi olabilirdi.

Samsung‘un çekim hızı ortalama değerlerin üstünü geçemiyor. Özellikle seri çekimlerde bu ürünün hiç de hızlı olmadığını söyleyebiliriz. Bu özellikle flaş‘lı seri çekimlerde kendisini belli ediyor. Samsung bu alanda daha iyi olabilirdi. Benzer bir durum pil kullanım süresi için de geçerli. Pil kullanım süresinin düşük olması oldukça üzücü.

Buna karşın video çekim performansı oldukça başarılı. 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde çekilen videolar H.264 formatında kayıt ediliyor. HD videoları televizyona aktarmak için Docking Station (HDMI arabirimi var) ürününü kullanmak gerekiyor.

Ürünün diğer bir özelliği video çekim esnasında optik zum özelliğinin de kullanılması. Birçok fotoğraf makinesi video çekimlerde optik zum özelliğine izin vermiyor. Hatta bazıları optik zum olmasına karşın, bu özellik kullanıldığında ses kaydı yapılamıyor. Bunun başlıca nedeni optik zum esnasında motorun sesi de kayıt edilmesi. Üreticiler bu yüzden motorun sesi kayıt edilmesin diye ses kaydını o an için iptal ediyor.


Sıra Dışı Bir Ürün

Samsung NV100 HD, sahip olduğu Schneider Kreuznach lensi ile oldukça başarılı resimler çekmek mümkün. Ürünün sahip olduğu özellikler bir çok isteği yerine getiriyor. Buna ek olarak 720p sesli video kayıt‘a bu ürüne iyi bir avantaj katıyor. Metal yapı ve incelik görülmeye değer. Docking Station yardımı ile HDMI bağlantısı sunması da önemli bir artı.

Fakat ürünün bazı tasarımlarını beğenmediğimizi söylemeliyiz. Deklanşör tuşu en sağda değil. En sağda yer alan mod ayar tuşuna gerçekten alışmak gerekiyor. Buna ek olarak flaş kapaklı. Flaş kameranın üstünde yer alıyor. Bu ilk bakışta güzel görünüyor. Fakat makineyi kullanmaya başladığınız sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Özellikle iki el ile makineyi kullanan kişiler bir elini flaş’ın üstünde bulabiliyor.

 

Samsung NV100 HD standart bir USB kablosuna sahip değil. Bu kabloyu kaybetmemekte fayda var.

 

Dokunmatik ekran özelliği, ürüne fark kattığı bir gerçek. Matrix menü’ye ulaşmak oldukça kolay. Ayarları tek bir parmak ile yapılması gerçekten ilginç. Fakat dokunmatik ekranın fonksiyonelliği, bir iPhone‘un dokunmatik ekranına benzemiyor. Dokunmatik ekran hassas değil. Resimler arası geçiş veya resimleri döndürmek kullanıcıyı uğraştırabiliyor.

Üründe sevdiğimiz bir özellik beraberinde bir uzaktan kumanda gelmesi. Bu ürünü Televizyona bağladığınızda çekilen fotoğraf ve videolara hükmedebiliyorsunuz. Buna ek olarak çekilen fotoğrafları işleyebilmesi de iyi düşünülmüş bir özellik. Bir çok resim işleme temel fonksiyonu sunan bu ürün, bilgisayar’a sürücüsüz bağlanıyor.

Samsung NV 100 HD
Dijital Fotoğraf Makinesi

Çözünürlük: 14.7 Mega piksel
Optik Zum:
3.6X
Odak Uzaklığı:
28 – 102 mm
Ekran:
3 inç
Video Çözünürlük:
1.280 x 720 Piksel
Kart Yuvası:
SD Kart
Boyut:
95 x 60 x 27 mm
Ağırlık:
163 gr

:: Samsung’un fotoğraf makineleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Samsung NV100 HD İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    merhaba ben mehmet bu makineyi aldım ama içime pek sinmedi flaşı fotoğraf çekerken çok rahatsız ediyor, ekran dokunmatik ama hassas değil, batarya fazla gitmiyor falan gibi

  2. SDN Okuru dedi ki:

    başarısız !

  3. SDN Okuru dedi ki:

    fiyatı ne kadar

" Samsung NV100 HD İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung NV100 HD İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung NV100 HD İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "