Okunma

Samsung ve Apple Savaşı Sürüyor!


19 Haziran 2015 Cuma 19:00
Samsung ve Apple Savaşı Sürüyor!

Samsung ve Apple yıllardır tasarımları üzerinde patent savaşları veriyordu. Bu savaşlardan en çok göze çarpanı ise Samsung’un kaybettiği ve telif hakkı ihlali nedeniyle 930 milyon dolar ödemeye mahkum edildiği davaydı.

Yine de bu savaş devam ettiği sürece Samsung kendini savunmaya kararlı. Ceza ödemek istemeyen Samsung yeniden yargılama talebinde bulundu.

15-06/19/23014_large_samsung-vs-apple.jpg

Samsung vazgeçmiyor

Apple ilk açtığı davada telif hakkı ihlali iddiasıyla Koreli üretici Samsung’dan 2 milyar dolar talep etmişti. İlk davanın ardından bu para 930 milyon dolara düşmüştü. Bir kaç mahkemeden sonra ise Samsung cezayı 548 milyon dolara düşürebilmişti.

Samsung, attığı son adımla ise bu cezayı da kaldırmak niyetinde. A.B.D. mahkemelerine 12 kişilik jüri ile yargılanma talebinde bulunan Samsung daha önceki davalarda 3 kişilik jürinin bulunmasını haksızlık olarak değerlendirmişti. Amerika’daki mahkemelerde normal davalarda 12 kişilik jüri kullanılıyor.

Görünüşe göre iki şirket de bu davayı sonuna kadar götürmeye kararlı.

 

:: Patent savaşlarında sizce en haklı firma hangisi? 
yazarTurgay Oğuzhan

Teknoloji tutkunu ve profesyonel okçu olan Turgay Oğuzhan 3 yaşındayken evine gelen Atari 2600 ile oyun ve teknoloji hayatına başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Samsung ve Apple Savaşı Sürüyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hırsız samsung işiniz gücünüz çalıp çırpmak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung un AR GE lerinin yaninda Apple a CöP demek duser anca.. Apple hala utanmadan 2 sene sonradan takip ettigi teknolojileri kendi bulmus gibi davraniyor.. Note 4 modeli ABD de musteri memnuniyeti en yuksek cihaz secildi.. Bi S6 EDGE e bakin bir de IPHONE 6 ya.. EDGE uzaydan atilmis gibi IPhone cilali tas devrinden gelmis gibi..
  Guncelleme sacmaliklarini da birakin artik Note 2 bile su an catir catir kullaniliyor..3 kurusluk Samsung modelleri alip guncelleme ile 3000 tl lik model gibi calismasini umit etmeyin..

  IPhone un guncellemelerini de gorduk 3 senelik telefonlari cop oldu su anda..

  Ekranindan kamerasina,Ram inden Rom una kadar S6 ve S6 edge in teknolojisine bakin bir de Iphone a.. Hala 720p les gibi ekran kullaniyor.. Artik bitti Iphone un havali donemleri .. Cevremde en az 3 kisi IPhone 6 sini satip S6 ya da EDGE e gecti ve kesinlikle geri donmeyiz artik diyorlar..

  Milletin gozu acildi artik.. 1500 tl bile etmeyecek Iphone a 2500 tl vereceklerine 2500 tl edecek telefona 2500 veriyorlar..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  face girsin 2 el oyun atayım yeter. sonuçta para yine benden çıkıyor sahipleri zengin ama ben fakirim. bana para versin samsungun sahibi ozaman niye marka tutayım ki değil mi ehehehe 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung davalarla uğraştığı kadar birazda güncellemelerle uğraşsa ne güzel olur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iki şirket de olmasaydı telefonlar bu kadar yol alamazdı o yüzden haklı olan kazansın ama o batsın bu ayakta kalsın demek mantıklı değil isteyen istediği marka modeli alabilir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bada mağduru olmuş bir birey olarak;
  Samsung u günahım kadar sevmem ilaveten adnroid in sömürü politikası yazılımın donanımlarla bütünleşik çalışmamasıyla yüksek donanımlara zorlaması ve buna dur deme adına hiçbir faal poragramnın bulunmaması ve tekelleşme yolunda üreticileri üstü kapalı kendi yazılımına zorlaması gibi bir kaç konu daha sayılabilicekken
  Google ve apple ın emperyal güçlerin markası olduğu gerçeğiyle
  Yine bu doğrultuda kendi mahkemelerinin kendi markalarının galip gelebilmesi adına samsung u eritmek piyasadan yok etmek adına giriştiği davalarda samsung un kazanmasını ümid ediyorum.

  Kaldıki ios u her ne kadar güvenilir stabil bulup androide tercih etsemde
  Apple ın toplama bilgisayar mantığıyla kendi parçalarının neredeyse sadece %20 kadarını üretip geri kalanını diğer firmalara yaptırıp ve tasarımsal anlamda birçok hırsızlığı mevcut iken elinde somut herhangi bir ürün olmadan piyasaya sunulmuş ürünlerin patentini alarak patenti bende diyebilicek kadar aciz bir markanın ne olduğu bariz ortadayken yine yine yine samsung un bu markaya karşı galip gelmesini ümid ediyorum.

 8. kadirirdem dedi ki:
 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kraldır Samsung çöptür!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Batmasını istediğiniz samsung 'un yıllık geliri Türkiye den fazla 😀
  samsung işletim sistemi konusunda kendisi geliştirmesi lazım ama
  şu an için zirvede samsung var 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Android fanıyım Samsung batsın istiyorum. Androide zarar veriyor çünkü. Yaşasın LG&HTC&SONY !

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Android fanı olarak ikisinin de canı cehenneme diyorum. Samsung Android'dir evet ama Android Samsung değildir.

 13. mstfanar dedi ki:
 14. Vikings dedi ki:

  Fanatik deðilim zaten G4 kullanýyorum. Apple’ý Samsung’a göre üstün görüyorum ve Samsung’un ne mal olduðunu bildiðim için batmasýný istiyorum.

 15. mstfanar dedi ki:

  Apple’da hissen mi var? Ya da apple’ýn müþterilerini çok düþündüðünü mü düþünüyorsun?
  Ýkisi de hatta tüm büyük þirketler insanlarý sömürmek için birbirleri ile yarýþýyorlar sadece. Kendilerine böyle fanatikler oluþturarak ta bunu gayet iyi yapýyorlar bence. 😉
  Bence marka önemsiz, iþini göreni alýp gerisine pek takýlmamak gerek.

 16. Vikings dedi ki:

  Umarým apple mahveder þu samsung’u

 17. Can-K. dedi ki:

  Ýkisininde pek alakasý yok.

 18. edox dedi ki:

  Yiyin birbirinizi

" Samsung ve Apple Savaşı Sürüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung ve Apple Savaşı Sürüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung ve Apple Savaşı Sürüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "