Okunma

Ceplerde 4 Çekirdek Dönemi


12 Kasım 2010 Cuma 17:30
Ceplerde 4 Çekirdek Dönemi

Samsung’un Galaxy S modelinde yer alan Hummingbird işlemci, gücüyle cihaza dünyanın en hızlı akıllı telefonu sıfatını kazandırmıştı. ARM Cortex A8 mimarisini kullanan bu işlemci PowerVR SGX 540 grafik ünitesiyle saniyede 90 milyon triangles (üçgen) işlem kapasitesine ulaşabilmişti. Bu değer HTC’nin birçok akıllı telefonunda kullandığı 1 GHz’lık Snapdragon’dan tam üç kat daha yüksek bir rakama işaret ediyor.

 

Samsung’un tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi mobil cihazlarda kullanılmasını ön gördüğü Orion işlemci, Hummingbird’e göre çok ciddi farklılıklar içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise mimarinin tümden değiştirilmesi olmuş. Orion platformu Cortex A9 mimarisini kullanmakta. Çift çekirdekli bu işlemci 1 GHz saat hızında çalışıyor ve Hummingbird’e göre ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor.

Dört Çekirdekli GPU

Orion’u daha güçlü kılan bir diğer ayrıntı ise Hummingbird’de olduğu gibi sistemle bütünleşik gelen grafik işlem ünitesi. Bu birimde dört çekirdekli bir grafik işlemci kullanılmış. Mali 400 olarak adlandırılan GPU’nun yeteneklerine dair kesin bir bilgi ise bulunmuyor.

Bu işlemcinin Güney Koreli üretici içinde ayrı bir önemi var. Zira Orion Samsung’un Linaro’ya dahil olmasının ardından geliştirilen ilk işlemci. Bilindiği gibi Lİnaro, Linux tabanlı cihazlarda işlemcinin optimum performans sergilemesine olanak tanıyacak çalışmalar yapmak üzere oluşturulmuş bir oluşum. Samsung’un yanı sıra ARM, IBM, Freescale, TI, Linux Vakfı gibi isimler bu yükse bütçeli oluşumda yer alıyor.

 

:: Akıllı telefonlardaki donanımın yetersiz olduğunu düşünenlerden misiniz?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ceplerde 4 Çekirdek Dönemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ceplerde 4 Çekirdek Dönemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ceplerde 4 Çekirdek Dönemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "