Okunma

SanDisk Ultra Backup İncelemesi


27 Mayıs 2009 Çarşamba 13:12
SanDisk Ultra Backup İncelemesi

Eskiden veri yedeklemek için ne çok uğraşırdık. Zip drive, Tape Backup derken verilerimizi DVD medyalara ve sabit disklere yazmaya başladık. Harici sabit diskler gelişti ve ucuzladı. Tek bir tuş’a basarak önemli verilerinizi yedeklemek mümkün. Ama bu da yetmemiş olmalı ki veri yedeklemek için USB bellekler de ortaya çıktı. Buna en güncel örnek Sandisk’in bu iş için geliştirdiği Ultra Backup adlı ürünü.

 

Yedekleme için özel olarak tasarlandı.

 

SanDisk Ultra Backup ilk bakışta normal bir USB belleğe benziyor. Ürünün farkı üzerinde bulunan tuş sayesinde otomatik yedekleme alması. USB belleğin içinde bulunan yazılım ve yüksek kapasite bu ürünü benzer ürünlerden farklılaştırıyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan SanDisk Ultra Backup adlı ürünü yakından tanıyalım.

 

Bağlantı ucu gizlenebiliyor.


Tek Tuş İle Yedekleme

Sandisk rakiplerine yine fark attı. Daha önce BackUp fonksiyonu olan USB bellekler piyasada vardı. Fakat bu bellekler sadece yedekleme yazılımına sahipti. Üzerinde yedekleme işlemini başlatmak için bir düğme yer almıyordu. Sandisk işte bu alanda önemli bir fark yarattı. Çünkü yedekleme işleminin otomatik olarak yapılması önemli bir rahatlık. Resim, Video Müzik veya Office belgeleri. Sandisk için hiçbiri problem değil.

 

SanDisk Ultra Backup 16 GByte’lık bir kapasiteye sahip.

Daha kritik veriler için şifreleme özelliğini de sunan Sandisk, verileri AES şifreleme tekniği ile şifreleyebiliyor. Bu şifreleme donanım bazlı yapılıyor olması büyük bir avantaj. Tabi burada 16 GByte’lık kapasiteyi de unutmamak lazım.  Yapılan araştırmalara göre 8 GByte’lık bir kapasite alanı yedekleme için yeterli. Sandisk çok daha fazlasını veriyor. Bu yüzden normal kullanıcıların dışındaki kullanıcılar da bu ürünü tercih edebilirler.

 

Üzerindeki tuş sayesinde otomatik yedekleme yapabiliyor.


U3 teknolojisini Destekliyor

SanDisk Ultra Backup iki disk bölümünden oluşuyor. Bu disk bölümünden biri yedekleme yazılımının ve yedeklenen verilerden oluşuyor. İkinci bölüm ise U3 yazılımı yer alıyor. U3 yazılımı USB belleği bir sabit disk gibi davranmasını sağlar. USB bellekler için yazılan programlar buraya yüklenip çalıştırılabiliyor. Kendi açılış menüsü olan bu yazılım çeşitli yazılımlarla genişleyebiliyor. Anti virüs, mültimedya oynatıcıları, Office uygulamaları, oyunlar veya resim ve video düzenleme araçları. Tüm bunların hepsi USB bellekten rahatlıkla çalıştırılabiliyor.

 

Dosya türüne göre yedekleme yapabiliyor.

 

Sandisk’in yedekleme yazılımı oldukça ilgi çekici. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan bu yazılım ilk olarak hangi dosyaları yedekleneceğini size soruyor. Klasör seçenekleri ile birlikte dosya türlerini de seçme imkânına sahipsiniz. Yedekleme işlemi sizin belirlediğiniz tarihe göre de yapılabiliyor. Belli büyüklükteki dosyalar, yedekleme dışında tutulabiliyor. Buna ek olarak belirli zaman diliminde oluşturulan dosyalar da yedeklenebiliyor.

Yedeklenen dosyalar istenildiği zaman sisteme geri aktarılabiliyor. Yedekleme otomatik olarak başlayabiliyor ve kullanılan program da kendisini güncelleyebiliyor.

 

U3 teknolojisini destekliyor. Yazılım kendisini güncelleyebiliyor.


Performansı İle Göz Dolduruyor

Sandisk’in bu ürünü oldukça kolay bir kullanıma sahip. Ürünü PC’ye taktığınızda herhangi bir yazılım kurmuyorsunuz. Yedekleme işlemi ayarladığımız gibi hareket ediyor. Yedekleme oldukça hızlı. Ayrıca programın kullanımı da gayet basit.

Üründe beğenmediğimiz bir özellik ise yedekleme yazılımının U3 yazılımın yer aldığı disk bölümünde yer almaması. Bunun dezavantajı, yanlışlıkla disk bölümünü sildiğinizde yedeklerle birlikte yedekleme yazılımın da silinmesi. Sandisk’in sitesinde bu yazılımı bulmak oldukça zor. Fakat U3 programlar arasında birçok yedekleme yazılımı yer alıyor. Böyle bir durumda bu yazılımların birini seçmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Ürünün okuma hızı oldukça başarılı.

 

SanDisk Ultra Backup, yaptığımız testlerde oldukça hızlı bir ürün olduğunu söylemeliyiz. HDTach ile yaptığımız testlerde veriye erişim süresinin 0.6 ms, okuma hızının da 25 Mbyte/sn civarında olduğunu söylemeliyiz. Sandra test programı ile yaptığımız denemelerde yazma performansının 12.8 MByte/sn’lik bir veri transfer oranına ulaştığını gördük.

SanDisk Ultra Backup ile aldığımız sonuçlar, bu ürünün oldukça yüksek bir performansa sahip olduğunu gösterdi. Bu ürün geçen hafta yayınladığımız USB bellek testinde üst sıralarda yerleşebilirdi.

 

Yazma testi en iyisi olmazsa da ortalamanın üstünde.

Sandisk Ultra Backup sonuçlarını USB bellek test sonuçları ile kıyaslayın

 

SanDisk Ultra Backup
USB Bellek

Arabirim: USB
Kapasite: 16 GByte
Boyut: 73 x 22 x 11 mm
Ağırlık: 13.5 gr
Diğer: Yedekleme tuşuna sahip

Fiyat: Yakl. 84 TL

:: Sandisk ürünlerini tercih ediyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “SanDisk Ultra Backup İncelemesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  format atıp tekrar u3 ve backup programını kurduktan sonra back up tuşu çalışmıyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  beki bu urunu nerede satin alabiliriz ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle güzel bi cihaz ama fiyatı pahalı diyen arkadaşa birazcık yuh diyebilirim çünkü teknomarketlerde 16 gb flash diskler 180 tl civarında…

  ben sandisk 16 gb normal olanını kullanıyorum. hepsiburada da indirimliyken 60 tl ye almıştım. gayet memnunum. bu da gayet güzel bi ürün

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel cihaz da fiyatı çok pahalı.

" SanDisk Ultra Backup İncelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SanDisk Ultra Backup İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SanDisk Ultra Backup İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "