Okunma

45 nm’de Köklü Değişiklikler


21 Mart 2009 Cumartesi 17:50
45 nm’de Köklü Değişiklikler

Intel’in diz üstü sistemler için tasarladığı Core 2 Duo T8100 (2,1 GHz), T8300 (2,4 GHz),  T9300 (2,5 GHz) ve T9500 (2,6 GHz) işlemcilerinin üretimini durduracağını açıkadı. Yapılan açıklamaya göre X900 işlemcisi ile birlikte toplam beş adet diz üstü işlemcisinin sonuna gelinmiş durumda.

Buraya kadar herşey gayet normal görünüyor. Fakat işin detaylarına bakıldığında, Intel’in burada başka şeyler planladığı hemen anlaşılıyor. Sözü edilen bu ürünlerin hepsi, geçen senenin başında piyasaya çıkan ve “Santa Rosa Refresh” platformu için kullanılan işlemciler olmaları, oldukça ilginç bir durum.

Intel, bu karar ile Santa Rosa Refresh platformuna elvee ediyor.

 

Sözü edilen bu işlemciler mayıs ayından sonra üretimden kalkacak. Nisan ayında ise bu işlemcilerin yerine yenileri gelecek. Yeni işlemciler, 3 GHz ve üstü bir çalışma frekansına sahip olacaklar. Aynı zamanda, Montevina Plus adı altında düşük güç tüketen işlemciler de piyasaya sürülecek.

 

::3 GHz üstü çalışan bir diz üstü sistemi size ne gibi bir avantaj sağlar?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “45 nm’de Köklü Değişiklikler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu tür işlemcileri hep masaüstünde ***** tdp
    değerini geçmeyen 0,45 mıkronla üretilmiş 1mb ve 512 kb cacaheli ghz seviyesinde artık standart olarak çalışan tek çekirdekli işlemciler masaüstünde çok rağbet görecektir ve ucuz olacaktır ama intel hala celeronları 0,65 ile üretiyor ,sebebi ya eldekileri değerlendirmek için ve 0,45 mıkronların arta kalanlarını sonra celeron olarak üretmek için yapıyor olabilir ama tüketici bu konuda talebi çok ama işlemci yok.

" 45 nm’de Köklü Değişiklikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 45 nm’de Köklü Değişiklikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 45 nm’de Köklü Değişiklikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "