Okunma

SAP’ye Milyon Dolarlık Ceza


31 Ağustos 2009 Pazartesi 09:29
SAP’ye Milyon Dolarlık Ceza

Amerikalı Versata adlı yazılım şirketi, şirketlerin kullandıkları uygulamaları Java yazılımlarını entegre etmeleri ile tanınıyor. Bu şirket 2007 yılında SAP’ye tam beş adet patentini izinsiz kullandığı için dava açtı. Versata açtığı davada SAP’den 100 milyon dolarlık bir tazminat istiyordu. Fakat mahkemenin jüri üyeleri bu tazminatın en az 100 milyon dolar olması gerektiğine karar verdiler.

Sonunda davanın kararı verildi. SAP, 2007 yılında yaptığı patent ihlali yüzünden Amerikalı Versata yazılım şirketine 138.6 milyon dolarlık ödeme yapmak zorunda kalacak.

 

SAP, Amerika Birleşik Devletlerinde görülen davada, Versata’ya tazminat ödeyecek.

 

Bu SAP‘nin ilk patent ihlali değil. 2008 yılında i2-Technologies adlı şirket, SAP’ye dava açtı. SAP bu şirket ile anlaşarak i2’ye 83 milyon dolarlık bir tazminat ödemeyi kabul etmişti.

SAP’nin derdi sadece bununla sınırlı değil. Oracle ile de başı dertte olan SAP, mahkeme önünde hesaplaşması bekleniyor. Oracle, SAP’yi hırsızlıkla suçluyor ve bu yüzden de yarım milyar dolarlık zarar ettiğini söylüyor. SAP, Oracle’in birçok suçlamalarını çürüttü. Fakat işin sonu nereye varılacağını şimdilik kimse bilmiyor.

:: SAP’yi böyle bilir miydiniz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “SAP’ye Milyon Dolarlık Ceza”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    SAP, patent ihlali yapmayı adet haline getirmiş anlaşılan 🙂 SAP 😀

" SAP’ye Milyon Dolarlık Ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SAP’ye Milyon Dolarlık Ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SAP’ye Milyon Dolarlık Ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "