Okunma

Şarj Etme Derdi Bitiyor!


11 Haziran 2009 Perşembe 09:13
Şarj Etme Derdi Bitiyor!

Eğer İnternet’e bağlanmak için kullanmıyorsanız, cep telefonları oldukça az güç harcarlar. Telefonla hiçbir şey yapmadığınız anlarda güç sarfiyatı o kadar az olur ki buradan hareket eden Nokia bilim adamları hiç şarj gerektirmeyen bir telefon üretebilme olasılıklarının çok yüksek olduklarına inanıyorlar.

İngiltere, Cambridge’de bulunan Nokia Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamları ortamda bulunan radyo dalgalarını kullanarak şarj edilebilen bir telefon prototipi üzerinde çalışıyorlar. Araştırmacıların “ortamda bulunan radyo dalgaları” ile kastettiği şey, çevremizde bulunan televizyon anteni ya da WiFi vericileri gibi cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyon. Bu dalgalar teoride güç kaynağı olarak kullanılabiliyorlar. Elektromanyetik dalgaları elektrik sinyallerine çevirebilen bir cihaz sayesinde Nokia bilim adamları şu an için 5 miliwatt güç üretebildiklerini açıkladı. Ancak bu seviye hedef olan 50 miliwatt‘ın henüz çok gerisinde kalıyor.

Araştırmacılar üç dört yıl içerisinde hedeflerine ulaşacaklarını ve geliştirilen teknolojijin cihazlarda kullanılmaya başlanacağına inandıklarını belirttiler. 50 miliwatt hedefine ulaşmak için Nokia daha geniş frekanstaki dalgaları da alabilen bir alıcı tasarlamaya çalışıyor. Hedefe ulaşabilmek için 1000 farklı kaynaktan gelen dalgaların toplanması gerektiği belirtiliyor.

Eğer gün olurda bu teknoloji gerçek olursa taşınabilir cihazlarda bir devrim olacağı kanısındayız.

:: Sizce bu bahsedilen teknoloji bir gün gerçek olacak mı?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Şarj Etme Derdi Bitiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence de.
  NICOLA TESLA BÃœYÃœK ADAM AMA HAKKINI YEMİŞLER.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu MIT(massachusetts institue of technology) de gerçekleştirildi ***** piyasaya çıkarılabilecek düzeyde olmadığını açıklamışlardı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla gercekten buyuk adamdi .

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İNŞ OLURDA ELKTRİK PARASI HAFİFLER:D

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun adamlara…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  nicola tesla yı bi araştırın adam bu ve bunun gibi bir çok yeni teknolojiyi 1 asır önce icat etti.

" Şarj Etme Derdi Bitiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şarj Etme Derdi Bitiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şarj Etme Derdi Bitiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "