Okunma

SDN Okuru WhatsApp’ı Seçti


11 Mart 2014 Salı 08:00
SDN Okuru WhatsApp’ı Seçti

Hangi mesajlaşma aracını kullandığınızı belirleyen en önemli etken, o mesajlaşma uygulamasının diğer kullanıcılar (tercihen tanıdıklarınız) tarafından ne ölçüde kullanıldığı olmalıdır. Bu konuda okurlarımıza bir rehber olmak ve onların da görüşlerini almak amacıyla, geçtiğimiz hafta bir tartışma konusu başlatarak en popüler iki mesajlaşma aracını karşı karşıya getirdik: WhatsApp mı SMS mi?

Binlerce okurumuzun göz attığı bu konuya 50’nin üzerinde SDN okuru da değerli görüşleriyle aktif katılım gösterdi. Tartışma sürerken ortaya Telegram, iMessage ve MessageMe gibi alternatifler de atıldı. Ancak kalite ve avantajları bir yana, yaygınlık konusunda kazanan belliydi: WhatsApp.

Yakın geçmişte Facebook tarafından rekor bir ücretle satın alındığı duyurulan internet üzerinden mobil mesajlaşma aracı WhatsApp; kolay kullanımı, karakter sınırlamasının olmaması ve ücretsiz oluşu gibi yönleriyle SMS’e karşı oldukça güçlü bir alternatif oluşturuyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/interface__whatsapp_on_ios_7_by_mppagano-d6a32qm1393111814.jpg

Elbette dünya üzerindeki her telefon akıllı telefon değil; dahası her bağlantı 3G değil ve WhatsApp’in kullanılamadığı pek çok coğrafya veya sosyokültürel tabaka da bulunuyor. İşte bu konuyla ilgili SDN okurlarının düşünceleri:

“Net paketi almadım. Evde olduğum zamanlar Whatsapp, dışarıda olduğum zamanlar SMS. Ama hangisi rahat deyince tabii ki Whatsapp

“Net paketlerini biraz daha ucuzlatırlarsa Whatsapp ama operatörlerin işine gelmeyebilir.” – c0lin

Telegram‘a geçtik mutluyuz.” – Bloother

“İnternet paketinden fazla yemediği için whatsapp daha kullanışlı geliyor. Whatsapp 1 numara diyorum” – Coder.Firat

İkisini de kullanıyorum.” – mstfanar

“SMS son kez ne zaman kullandım bilmiyorum, WhatsApp’ı da” – ASMU

“Çevrem iMessage kullandığı için ikisi de değil.” – Ziyaretçi

“Whatsapp daha iyi ama Telegram’a geçicem ben de galiba çünkü konuşmalarımda geçen kelimelerin Facebook’ta reklamını görmek istemiyorum.” – remaz3442

“Sadece MessageMe kullanıyorum.” – oslun

“Her yerde WiFi var, SMS’i ne yapacaksınız yahu” – Mehmet_Tahir

“Aile içi SMS; arkadaşlarla WhatsApp” – Enigma

:: Peki ya sizin görüşünüz nedir? Okurlarımıza katılıyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “SDN Okuru WhatsApp’ı Seçti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tictoc

 2. SDN Okuru dedi ki:

  viber

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Line Kral ama Millet Tutturmuş Whatsapp…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Whatsapp varken diğerlerine gerek yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  LİNE KULLANMAYAN HİÇ BİR ŞEY KULLANMAMIŞ DEMEKTİR….LİNE DEMEK PC VE MOBİL DEMEKTİR…ALL İN ONE DEMEKTİR…KULLAN GÖR BEN BURDA YAZAN TÜM PROGRAMLARI DENEDİM…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  SMS ve iMessage.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  iMessage candır. Whatsapp ın osx için sürümü çıkarsa tabi ki döneklik yaparız.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çevrem BBM kullanıyor. Hem de güvenli.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Viber problemsiz ayrıca resim aktarımında fotoraf kalitesini 2 kat daha az düşürmekte ki resimler kalitesini daha az kaybetmekte.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bu aralar vatsap delı yavasladı

 11. SDN Okuru dedi ki:

  forza WeChat

 12. arekamint dedi ki:

  ""Whatsapp daha iyi ama Telegram’a geçicem ben de galiba çünkü konuşmalarımda geçen kelimelerin Facebook’ta reklamını görmek ***** – @remaz3442" arkadaşa katılı*****

" SDN Okuru WhatsApp’ı Seçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SDN Okuru WhatsApp’ı Seçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SDN Okuru WhatsApp’ı Seçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "