Okunma

Şeffaf Kamera Konsepti Tanıtıldı!


10 Ağustos 2015 Pazartesi 13:45
Şeffaf Kamera Konsepti Tanıtıldı!

Fotoğrafçılık konusuyla ilgili olan hemen her kimse bilir ki fotoğraf makinesinin, fotoğrafı oluşturmak için karanlık bir alana ve sadece lensin geçireceği ışığa ihtiyacı vardır. Dijital kameralarda da bu prensip devam etmektedir. Zira DSLR ve diğer dijital fotoğraf makinelerinin, fotoğrafı oluşturan sensörü, tamamen ortam ışığından izole edilir ve sadece istenilen fotoğrafı oluşturacak lensten gelen ışığı işleyebilmesi sağlanır.

Durumun bu denli kısıtlı olmasından yakınmış olacak ki Antov Orlan isimli fotoğrafçı, bir süre önce gövdesi tamamen şeffaf ve içi gözükebilen bir kamera konsepti düşündüğünü belirtmişti. Son olarak ise Orlan, düşündüğü konsepti gerçekleştirdiğini duyurdu ve örnek fotoğraflarını içeren görselleri yayınladı.

15-08/10/news-inside-seffaf-govdeli-fotograf-makinesi-2015-2.jpg 

Şeffaf Gövdeye Sahip Clera!

Clera olarak isimlendirilmiş bu şeffaf kamera konsepti, aslında eski zamanlarda kullanılan nispeten basit kameraların çalışma prensibi ile aynı mantıkta çalışıyor. 3 farklı parçadan oluşan Clera; lens, şeffaf gövde ve fotoğraf kağıdından ibaret…

15-08/10/news-inside-seffaf-govdeli-fotograf-makinesi-2015-1439212984.jpg

Tabii ki aslında lensten geçen ışık, fotoğrafa işlenirken şeffaf gövdesinden geçen ışıklardan zarar görmeyecek şekilde tasarlanmak zorunda kalınmış. Her en kadar kameranın gövdesi şeffaf ve boş olsa da, kırmızı polikarbon malzemeden oluşturulan gövdenin şeffaf bölümü, böylece ortam ışığını bir nevi kırmızı ışık halinde süzerek, fotoğrafın oluşmasına engel olmasının önüne geçiyor.

15-08/10/news-inside-seffaf-govdeli-fotograf-makinesi-2015-3.jpg

Şeffaf Kamera Clera, Doğrudan Çıktı Verebiliyor!

Bu farklı tasarımının yanı sıra Clera, anında fotoğraf oluşturarak, yerleştirilen fotoğraf kağıdının çıktısını verebiliyor. Bu arada söylemek gerekiyor ki Clera şu in için, sadece siyah-beyaz fotoğraf çıktısı verebiliyor.

Sadece bir konpt kalinde bırakılmayıp, satışa hazır hale getirilen şeffaf fotoğraf makinesi Clera; 4×5 boyutunda fotoğraflar için 350 dolar, 5×7 boyutundaki fotoğraflar için olan modeli için de 500 dolar fiyat etiketi ile eBay üzerinde satışa çıkartılmış durumda.

Şeffaf gövdeye sahip fotoğraf makinesi Clera ile çekilmiş örnek fotoğrafların bulunduğu fotogaleriye, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

:: Şeffaf gövdeye sahip bu Clera isimli fotoğraf makinesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de satın almak ister misiniz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Şeffaf Kamera Konsepti Tanıtıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nostaljik dusunmeye mi calismis ne olmus. Ama kirmizi bir renkte yey yaptigi icin bana daha cok avrupadaki blitzer denilen radarlardan gibi geldi. Bu radarlar fotograf da cekiyor ama dijital fotograflar cekiyor. 🙂 bundaki biraz antika.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  valla değişik olmuş tutunabilir mi? bilmiyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıyı tek elle mi yazdın?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu adama 40 sopa, üstüne 40 sopa daha atacaksın. bu kadar boş işlerle uğraştığı için

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu ürün neden bu kadar ilgi çekici bulundu anlayamadım.

" Şeffaf Kamera Konsepti Tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şeffaf Kamera Konsepti Tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şeffaf Kamera Konsepti Tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "