Okunma

Ses dalgaları verilerinizi yok edebilir!


03 Haziran 2018 Pazar 23:59
Ses dalgaları verilerinizi yok edebilir!

Siber güvenlik alanındaki bilincin ve ihtiyacın artması sonucunda hackerlar da kendilerini geliştirmek zorunda kaldı. Yeni yöntemler bularak saldırılarını gerçekleştirmek isteyen hackerların yeni silahı ses dalgaları! Ultrasonik ses dalgaları harddisk çökmelerine neden olabiliyor!

Ultrasonik ses dalgaları harddisk katili olabiliyor!

Michigan Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi bünyesinde çalışan güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edilen yeni güvenlik açığı, harddiskinize fiziksel zarar verebiliyor! İnsanların duyamayacağı ultrasonik ses dalgaları ile harddiskin yerleşik yazılımının hata vermesine neden oluyor.

Bu saldırı sonucunda harddisk kısa bir süre içerisinde çalışamaz hale gelerek kendini kapatıyor. Harddisk modeline göre özel ses dalgaları ile yapılan bu saldırı 6 ile 130 saniye arasında bir süre içerisinde harddiskin çalışmasını durdurabiliyor.

Saldırının devamında ise harddiskin kalıcı olarak zarar görmesi veya okuma/yazma problemleri yaşadığı görüldü. Kapalı devre kamera sistemlerinin harddisk arızası nedeniyle yeni kayıt yapamaz hale gelmesi, laptoplarda işletim sisteminin başlayamaması, veri kaybı gibi bir çok olumsuz etkisi bulunan bu saldırı, son dönemlerin en ilginç siber saldırı yöntemlerinden birisi olmaya aday.

Şimdilik herhangi bir korunma yöntemi bulunmayan bu ilginç siber saldırı yöntemi sadece HDD‘leri etkiliyor. Her ne kadar SSD‘leri etkilemiyor olsa da, günümüz depolama ihtiyaçlarının büyük bir kısmının HDD ile karşılanıyor olması nedeniyle bu saldırı hala kullanıcılar için ciddi bir tehdit.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ses dalgaları verilerinizi yok edebilir!”

 1. Akın Alkan dedi ki:

  Bu konuda en bilir kişi olan, 1998 bağcılar olaylarını başlamadan farkeden,sonra bu olayları halen nasıl olduğunu anlayamadığımız bir şekilde bastırıp istihbarat birimlerine ders veren, Ahmet ŞEREN dir. Kendisi ile son olarak 2004 yılında görüşmüştük ve ozaman bize Cd-romların Floppy diskler gibi birgün yok olacağını, yüksek kapasiteli hafıza kartlarının çıkacağını söylemişti. Sonrasında ise bu hafıza kartlarına sakladığımız resim ve videolarında güvende olmadığını, sonradan yıpranıp zarar görebileceğini söylemişti. Hackerler Öyle birşey keşfedecekler ki, otomatik olarak internet ile temasa geçen tüm disklere zarar verecekler. doğa olaylarında ortaya çıkan enerjilerin bu kartlara zarar verebileceğini de belirtmişti.

 2. Barbaros dedi ki:

  Hoparlörlerden ultrason verebilmeleri ne kadar mümkün bilmiyorum emme Free Comodo İnternet Security kullanırsanız, heçbi şey olmaaaz. Yeni köy kahvehanem şiftdileyt. Sevdim burayı, gölüm…

  1. M. Kaan dedi ki:

   Free comodo internet security’de hdd’de kurulu olduğundan, ses dalgalarıyla yapılacak bir siber saldırıdan hiç kuşkusuz o da payını alacaktır.

 3. Münir Furkan Gören dedi ki:

  Dediğimiz gibi HDD yi sadece depolamak için kullanıyoruz. Çalışan ssd

" Ses dalgaları verilerinizi yok edebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ses dalgaları verilerinizi yok edebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ses dalgaları verilerinizi yok edebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "