Okunma

Sesle İnternete Hazır Olun


30 Kasım 2008 Pazar 09:11
Sesle İnternete Hazır Olun

IBM’in her yıl yayınladığı “Next Five in Five” (Gelecek Beş Yıldaki Beşli) listesinde bu yıl da hayli ilginç öngörüler bulunuyor. Firmaya göre beş yıl sonra güneş enerjisi teknolojisi, asfaltın, boyaların ve pencerelerin içinde kullanılacak. Bunun anlamı da her yer güneş enerjisi depolama paneli haline gelecek. Yine IBM’e göre “unutmak” uzak bir anı olarak mazide(yani günümüzde) kalmış olacak. 5 yıl sonra kendi dijital alışveriş asistanlarımızın olacağını düşünen IBM, ayrıca herkesin sağlık için bir “kristal küresi” olacağını iddia ediyor.

Web İle Konuşacağız

Hayır, MSN veya Skype‘deki sesli sohbetlerden bahsetmiyoruz. Bizzat web’in kendisiyle konuşmak, beş yıl içerisinde mümkün olacak. IBM bunu “siz web ile konuşacaksınız, web de size yanıt verecek” şeklinde anlatırken, meali ise internette ellerinizi kullanmadan, sadece sesinizle komutlar vererek sörf yapabileceğiniz oluyor. Bu beşliden hangileri önümüzdeki beş yıl içerisinde gerçekleşir bilinmez ama, IBM’in geleceğe dair hayli ilginç fikirleri olduğu kesin.

:: Sizce bu teknolojiler beş yıl sonra kullanılır hale gelir mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sesle İnternete Hazır Olun”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    boya olayını bilmemde, google voice search, web ile konuşmayı gerçek kıldı gerçekten

  2. SDN Okuru dedi ki:

    biraz abartılmış gibi geldi bana

  3. SDN Okuru dedi ki:

    sacmaa..hemde cok sacma

" Sesle İnternete Hazır Olun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sesle İnternete Hazır Olun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sesle İnternete Hazır Olun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "