Okunma

Siber Saldırılar Artacak!


07 Mart 2016 Pazartesi 06:00
Siber Saldırılar Artacak!

Bir ülke/şirkete gerçekleştirilen tehditlerin günümüzde gerçekleşme şekli olan siber saldırılar artarak ilerlemeye devam ediyor.

Labris Network 2016 yılında gerçekleşmesi öngörülen siber saldırılara ilişkin “Labris SOC” raporunu yayınladı. Rapor nezdinde 2016 yılında siber saldırıların daha da tehlikeli bir hal alması bekleniyor.

Önceki yıllarda birçok fidye amaçlı kötü yazılımlar tarafından saldırıların gerçekleştirildiği raporda, internet korsanlarının bu uğurda kullandıkları şifreleme tekniğinin engellenemediği ifade edildi.

Bu nedenle ismi açıklanmayan birçok şirketin fidye vermek zorunda kaldığı vurgulanırken, fidye saldırıların bu yıl mobil odaklı da gerçekleşebileceği öngörülüyor.

Şirketlerin yanı sıra ülke ve devletlerinde geçen yıla oranla, bu yıl daha da fazla siber saldırı tehdidinde olacakları dile getirildi.

16-03/06/cyber-attacks-real-time-1.jpg

Siber saldırıların kaynaklarına da değinilen raporda, saldırıların en rahatlıkla artan müşteri talebi ve oluşan kar marjı beraberinde güvenlik açığı barındıran uygulamalar vasıtasıyla gerçekleştiği, bu yılda gerçekleşebileceği belirtildi.

2015 yılında 500 Gbps düzeyinde DDoS saldırıların gerçekleştiği ifade edilen raporda, artan bant genişliği, DDoS kullanımının kolaylaşması gibi sebepler nedeniyle bu sınırın üzerine çıkacağı vurgulandı.

Siber saldırıların 2016 yılında katlanarak artacağı hatta bazı düzeylerde rekor seviyeye ulaşacağını söyleyebiliriz. Güvenlik firmalarının ve büyük şirketlerin bu konulara engel olup olamayacaklarını bekleyip göreceğiz. Umarız bu süreçte göreceklerimiz kötü deneyimlerden ibaret olmaz.

:: 2016 yılında daha da artması beklenen siber saldırılar hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Siber Saldırılar Artacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler yeter bunlara..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Valla yakaladığını asacaksin ki kimse yapmasın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Zengin ülkeler dusunsun memleket asgari sınırda geciniyo

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Umarım ülkemiz artması beklenen siber saldırılardan olumsuz etkilenmez…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ay yıldız hack team yeter bunlara

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İçinde bulunduğumuz bilişim devri zamanla katlanarak büyüyor. Böyle bir yere de savaşı taşımaları olanaksız.

" Siber Saldırılar Artacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Saldırılar Artacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Saldırılar Artacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "