Okunma

Her şeyin teorisi olan Sicim Teorisi nedir?


12 Temmuz 2019 Cuma 19:00
Her şeyin teorisi olan Sicim Teorisi nedir?

Evrendeki her şeyin teorisi olarak da bilinen Sicim Teorisi, ilginç detayları ile bizleri kendisine hayran bırakıyor. Sizler için bu teori hakkında bilinenleri derledik.

Her şeyin teorisi : Sicim Teorisi nedir?

Albert Einstein’in Görelilik Kanunu ile kuantum mekaniğinin birleşimi ile oluşan Sicim, temel olarak bizlere evrendeki her şeyin bir bütün olduğunu ve evrendeki her maddenin ve parçacığın aslında birbirleri ile iletişim içerisinde olduğunu belirtir.

Sicim Teorisi’nin temeli nedir?

Maddeyi oluşturan Proton, Nötron ve Elektron; Kuark, Boson, Gluon, Lepton gibi alt parçacıklardan oluşur. Sicime göre bu alt parçacıklar da ‘string‘ adı verilen daha küçük parçacıklardan ve maddelerden oluşur.

Bu teoriye göre sadece büzüşme olarak ayrılan bu stringler, temel olarak birbirinin aynısıdır. Bununla birlikte stringler rezonans yani titreme sunarlar. Yani sicime göre evren ve evrende bildiğimiz her şey bu maddelerin titremesi ile oluşur.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Her şeyin teorisi olan Sicim Teorisi nedir?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kebap

 2. Anonim dedi ki:

  çok zorlama ve hiç bir zaman gözlemlenemeyecek uydurma bir teoridir.

  1. Anonim dedi ki:

   Çok yakın bir geçmişte maddenin en küçük yapıtaşlarının elektronlar ve protonlar olduğunu sanıyorduk ama bak onlardan çook daha küçükleride varmış kuarklar falan yani kardeşim neden olmasın?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bullshit

" Her şeyin teorisi olan Sicim Teorisi nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her şeyin teorisi olan Sicim Teorisi nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her şeyin teorisi olan Sicim Teorisi nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "