Okunma

Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor


10 Nisan 2016 Pazar 20:00
Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor

Facebook, kullanıcı şikayetleri ve şirket politikaları gereği site içerisindeki reklam yayınları konusunda aldığı tedbirlerin kapsamını genişletiyor.

İngiltere merkezli olmak üzere site içerisinde yayınlanan, silah çeşitleri, silah özellikleri gibi silah satışı içeren reklamları bünyesinde barındırmayacak.

The New York Times’da yer alan habere göre, Suriye ve Libya merkezli terörist gruplar, site içerisindeki silah reklamlarından faydalanıyor, çoğu zaman kendi silah kampanyalarını düzenliyorlardı.

Site içerisindeki reklamlarda adı geçen silahları ise yerleşik veya tasarlanmış tabancalar, tüfekler-alt makineli tüfekler, tanksavarlar, uçaksavarlar, roketatarlar vb. oluşturuyordu.

Gazete geçtiğimiz hafta silah reklamlarında bulunan şüpheli 7 grubu Facebook’a bildirmiş; Facebook’ta bunların altısını kapatmıştı.

Facebook şimdiki süreçte ise tüm silah reklamlarını site bünyesinden kaldırma yoluna gidiyor.

16-04/09/smoking-gun-1260x840.jpg

Silah Satışları Sadece Reklam İle Mi Sınırlı?

Facebook bünyesinde yer alan silah satışları Silah Araştırma Merkezi(Ares)ne göre yalnızca reklam kampanyaları ile sınırlı kalmıyor.

Silah satışı konusundaki alıcı ve satıcı, ticaretleri Facebook bünyesinde yer alan iki sohbet uygulaması Facebook Messenger ve Whatsapp yoluyla gerçekleşiyor. Yani siteler uygulama kullanıcılarının gizliliklerini saklı tutmaya çalışırken yasa dışı silah satışlarına aracı olabiliyorlar.

Facebook son olarak yaptığı açıklamada, ateşli silah reklamlarının özel silah satışlarını koordine etmek için kullanıldığını tespit ettiklerini, Facebook’un Topluluk Standartlarına uymaması nedeniyle de en kısa sürede bu tip içerikleri kaldırma kararı aldıklarını belirttiler.

:: Sosyal medya uygulamaları üzerinden gerçekleşen yasa dışı faaliyetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  durun daha keleşin taksiti bitmedii

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook'un kendisi zaten bir silah.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Neden kaldırıyor ya haftalık olarak 1 sniper siparişi geçiyorduk.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten kaldırsın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler Facebook birde şu sahte hesapları kapatırsan tadından yenmezsin

" Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "