Okunma

Silikon Modası Bitiyor


19 Haziran 2009 Cuma 07:45
Silikon Modası Bitiyor

Yonga üretiminde kullanılan silikonun yerini yakında yeni bir madde alabilir. Silikon her ne kadar yonga üretimi için en uygun madde olsa da bilim adamları yakın bir gelecekte bu maddenin doğal sınırlarına ulaşılacağını belirtiyorlar. Bu sebeple çeşitli araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalarla gelecekte silikonun yerini alacak bileşikler oluşturulmaya çalışılıyor.

ABD, Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi‘ndeki bir grup bilim adamı da bu amaçla bazı çalışmalar yürütüyorlar. Araştırmada üzerinde çalışlan “bizmut tellürid” adlı kimyasal bileşiğin günümüzde kullanılan silikon yonga teknolojisinin yerini alacağı iddia ediliyor.

Araştırmanın başındaki isimlerden Yulin Chen, bizmut tellüridin potansiyelini kavramak konusunda daha çok başlarda olduklarını söylerek “Bir sonraki aşama öğrendiklerimizi uygulamak ve bunun üretilip üretilemeyeceğini, fonksiyonel olarak kullanılıp kullanılamayacağını görmek olacak” şeklinde konuştu.

:: Silikon yonga teknolojisinin sizce ne kadar ömrü kaldı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Silikon Modası Bitiyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel

" Silikon Modası Bitiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silikon Modası Bitiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silikon Modası Bitiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "