Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?


07 Kasım 2019 Perşembe 09:25
Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?

Silinen dosyaları geri getirme dijitalleşen dünyada en büyük sorunlardan biri. Neredeyse tüm verilerimiz dijital olarak bilgisayarlarımızda, taşınabilir disklerimizde ya da bulut hesaplarımızda bulunuyor. Bu yazımızda “Silinen dosyaları kurtarma işlemi ile silinen dosyayı geri getirme nasıl yapılır?” sorusuna yanıt veriyoruz.

Silinmemesi gereken hayati bilgiler ne olabilir? Bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi için bitirme projesi ya da tezi olabilir. Vefat eden yakınınızla çekildiğiniz son fotoğraflarınız ya da belli bir yıldan bu yana biriktirdiğiniz fotoğraf arşiviniz olabilir.

Silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılır?

Yazarsanız yazı arşiviniz, video prodüksiyon işiyle uğraşıyorsanız video projeleriniz ve bazı videolarda kullandığınız önemli detay dosyaları. Bu örnekleri çok daha fazla sayılara çıkartabiliriz.

Sizin için önemli bir veri silindiyse üzülmeyin. Elbette yüzde yüz verilerinizi kurtarabilirsiniz diyemiyoruz ama verileriniz henüz tamamen de gitmiş değil. Bu yazımızda, silinen dosyaları geri getirme konusunu işliyoruz. Bakalım silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılıyor? Silinen dosyaları kurtarma adımları neler? Silinen dosyayı geri getirme mümkün?

Silinen dosyaları geri getirme

Biz hiç fark etmesek de, milyarlık projeleriniz ve ailenize ait bilgiler her gün binlerce kez silinme tehlikesi geçiriyor.

Virüsler başta olmak üzere, birçok insan kaynaklı sorun bu verileri kaybetmenize neden olabilir. Bu noktada silinen dosyaları geri getirmek gerekiyor. En kötüsü ise dalgınlık nedeniyle bir dosyayı shift+delete kısa yoluyla komple silebilirsiniz.

Dosya silindiğinde esasında tamamen silinmiyor!

Yine de üzülmeyin, çünkü sabit disklerin çalışma prensibi sizi dertlerinizden kurtarabilir. Aslında bu verileri bilgisayarınızdan silmiyorsunuz, sadece hard disk‘iniz ufak bir işlemle o verileri tekrar yazılabilir hale getiriyor.

Örnek vermek gerekirse, kasetlerin üzerine yeni şarkı kayıt etmek gibi, sabit diskinizde eski verilerin üzerine yeni dosyalar yazıyor.

Veri kurtarma programları ise, diskinizin temel emirleri üzerinde biraz oynama yapıp eski dosyaları geri getirebiliyor. Bazı durumlarda bu kurtuluş düşük bir ihtimal olsa da, genelde eski verilerinizi ölümden döndürmek mümkün.

Silinen dosyaları geri getirme

EaseUS Data Recovery Wizard ile silinen dosyaları kurtarma

Silinen dosyaları kurtarma işlemi için üçüncü parti yazılımları kullanmak isteyebilirsiniz. Burada karşımıza çıkan yazılımlardan biri EaseUS Data Recovery Wizard. 10 yıldan uzun süredir pazarda hizmet veren kurtarma aracını kullanmak aslında oldukça kolay.

EaseUS Data Recovery Wizard, fiziksel bir sabit sürücünün her bir depolama birimini iyice taramak için gelişmiş bir algoritma teknolojisi kullanıyor.

EaseUS Data Recovery Wizard isimli programı indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Silinen dosyaları geri getirme

Kurtarma sihirbazı, bilgisayarın sabit diskindeki, harici olarak bağlanan USB flash sürücüsündeki veya microSD kartındaki silinmiş dosyaları tarayarak kurtarır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip etmek yeterli.

Adım 1: Bir konum belirtin: Taranmasını istediğiniz konumu seçtikten sonra “Scan” butonuna basın.

Adım 2: Tüm depolama aygıtını tarayın: EaseUS dosya kurtarma yazılımının kayıp verileri arayabilmesi için bunun kritik bir adım olduğunu belirtelim. Tarama sonucunda “Deleted Files” adlı bir tarama sonucu karşınıza çıkar. Silinen tüm dosya ve klasörlerin tutulduğu yer burasıdır.

Adım 3: Dosyaları ön izleyin ve kurtarın: “Deleted Files” kısmında kurtarmak istediğiniz dosyaları tespit edin. Bunun için “Filter” seçeneğini de kullanabilirsiniz. Verileri çift tıklatarak ön izlemeyi görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak, kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin ve “Recover” butonuna basın.

Piriform Recuva ile silinen dosyaları geri getirme işlemi yapmak

Silinen dosyaları geri getirmek isteyen takipçilerimiz için Piriform’un Recuva uygulamasını anlatıyoruz. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Recuva uygulamasını buradan indirebilirsiniz!

Uygulamanın ücretsiz sürümünün yetenekleri sınırlandırılmış durumda. Verileriniz çok önemliyse, uygulamanın profesyonel sürümünü satın almanızı öneriyoruz. Şimdi hazırsanız, silinen dosyaları kurtarma işlemi için yeni adıma geçelim.

Kurulum

Birçok ufak programın aksine Recuva‘da Türkçe dil desteği de bulunuyor. Kurulum sırasında istediğiniz dili seçebiliyorsunuz. Bir sonraki adımda ise klasik olarak yazılımı hangi diske kurmak istediğinizi size soruyor.

Recuva‘nın daha performanslı çalışması için programı Windows’un yüklü olduğu sürücüye kurmanızı tavsiye ediyoruz. Kurulum bittikten sonra ise, antivirüs programlarındakini andıran ufak bir taramayla bilgisayarınızdaki silinmiş verilere göz atabilirsiniz.

Recuva Sihirbazı adlı bu ufak taramanın daha performanslı çalışması için esas aradığınız dosyanın içeriğini karşınıza gelen ekranda işaretleyin. Örnek olarak sadece silinen Resim‘leri tara derseniz program bu konuda daha başarılı olacaktır.

Recuva sihirbazı nasıl kullanılır?

Belirli bir konuyu seçtikten sonra sihirbaz, daha iyi sonuçlar vermek için size hangi kayıt alanı üzerinde tarama yapmak istediğinizi soracak. Bu ekranda, USB ve medya kartları üzerinde tarama yap, sadece belgelerim klasörünü hedefle, geri dönüşüm kutusunu ara ve sadece şu klasörde araştırma yap seçenekleri bulunuyor.

Dosyanın nereden silindiğini doğru olarak belirtmeniz bu konuda çok önemli. Örneğin biz sürücüsündeki, Steam klasörünü hedef gösterdik. Bu sayede, çok daha faydalı sonuçlara ulaşacaksınız. Eğer kaybolan dosyanın yerinden emin değilseniz, yerini bilmediğinizi belirten şıkkı işaretleyin.

Hızlı tarama ve derinlemesine tarama

Kayıp dosyaların aranacağı yerleri belirledikten sonra Recuva size, nasıl bir tarama yapması gerektiğini soracak. Programın iki türlü araştırma modu bulunuyor.

Anti virüs mantığından farksız olan bu taramalardan biri hızlıca bir silinmiş dosya araştırması yapıyor. Eğer kaybettiğiniz dosya kısa süre önce silindiyse bu seçenek işinize yarayacaktı.

Ancak, uzun bir süre önce silinen dosyanızı geri istiyorsanız uzun tarama metodunu seçin. Bu ikinci derinlemesine tarama, çok daha önce silinmiş bilgi katmanlarını bile bulabiliyor. Ancak derinlemesine taramanın diskinizin boyutuna göre 1 saaten fazla bile sürebileceğini unutmayın.

17-08/09/silinen-dosyalari-geti-getirmek-sdn-2.jpg

Düzgün tarama için doğru ayarlar yapın!

Bu adımdan itibaren size programı sihirbaz olmadan kullanmayı anlatacağız. Çok daha iyi sonuçlar almak için ilk önce programın sağ üst kısmında bulunan, gelişmiş kipe geç özelliğine tıklayın.

Burada karşınıza gelen ekranda ise yine aynı yerde bulunan ayarlar menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen ekranda ise Eylemler sekmesine gelin. Buradan, gizli dosyaları da tara, güvenli silinen dosyaları da göster kısmını tıklayın.

Bazı görseller, uygulamanın sürümüne göre farklılık gösterebilir. Fakat genel mantık olarak programın kullanımı aynı şekilde.

Bu iki arama metodu sayesinde aradığınız dosyaya çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Aynı sekmedesilinmemiş dosyalar için tarama yap kutucuğunu işaretlerseniz formatlanan hard diskinizde bulunan verileri de taratabilirsiniz.

Tarama sihirbazı olmadan programı kullanmak

Tarama sihirbazı size her zaman aradığınız kadar detaylı sonuçlar vermez. Eğer aradınız dosyayı burada bulamadıysanız, programı manuel yolla kullanabilirsiniz. Recuva’yı farklı yapan en büyük özelliği ise menüsistemlerinin de anti virüslere benziyor olması.

Ekranın sol üst köşesinden, tarama yapacağınız sabit sürücüyü seçin. İsterseniz makinenizde bulunan tüm diskleri aratabilirsiniz ancak bu işlem saatler sürebilir. Sürücü seçiminin yanında bulunan menüden ise, bulmak istediğiniz dosyanın seçin.

Resimler, müzik, belgeler, görüntüsıkıştırılmış dosyalar ve hatta elektronik postalar bile program sayesinde taranabiliyor. Bu ayarları yaptıktan sonra tarama işlemini başlatarak silinen dosyayı geri getirme işlemine devam edin.

Silinen dosyaları geri getirme

Silinen dosyayı geri getirme – Özellikle istenilen verileri kurtarmak

Recuva‘nın taraması bittikten sonra karşınıza, bulunan silinmiş dosyaları gösteren kapsamlı bir menü geliyor. Program bulduğu dosyaların, hangi zamanda silindiğini ve kurtarılma şansınızı ayrıntılı şekilde kullanıcıya anlatıyor. Dosyanızın başına ne geldiğini öğrenmek için ekranın sol kısmında bulunan, linklerden birine tıklayın.

Daha sonra ise sağ kısımda bulunan sekmelerden, bilgi adlı olanı seçin. Burada, bulduğunuz dosyaların başına neler geldiğini görebiliyorsunuz. Şu anda aradığınız dosyanın nerede olduğunu ve üstüne hangi yeni verilerin yazıldığını buradan bakabilirsiniz.

Yanında yeşil olan dosyaları açıkça kurtarabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyanın üzerine tıklayın daha sonra ise ekranın altında bulunan kurtar tuşuna basın.

Program sizden dosyayı kurtarmak için sizden bilgisayarda bir yer seçmenizi isteyecek. Kendinize masaüstünde yeni bir dosya açarsanız kurtarılan verileri daha rahat bulursunuz. Birden fazla dosya kurtarmak için ise ekranda sağa tıklayın ve parlayan dosyaları kurtarı seçin.

Silinen dosyayı geri getirme – Formattan dosya kurtarmak

Programın en etkileyici özelliğini bu maddede anlatacağız. Sabit diskinizde formatlanan verileri de, kurtarma şansınız var. Birkaç adım önce yaptığınız gibi ayarlar menüsüne gelin buradan, eylemler kısmına tıklayın. Karşınıza gelen sekmede ise, silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretleyin.

Kurtarılıyor menüsünde ise dosya yapısını kurtarı işaretleyin. Bu işlem bittikten sonra taramayı başlattın. Biraz uzun sürecek bu tarama bittikten sonra, üzerine bir şey yazılmamış dosyalar karşınıza çıkacak. Bir önceki adımdaki, işlemleri uygulayarak dosyaları kurtarabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerde de gördüğünüz gibi silinen dosyaları kurtarma aslında sanıldığı kadar zor bir süreç değil. Siz de yukarıdaki silinen dosyayı geri getirme yöntemleri ile dosyalarınızı kolayca kurtarabilirsiniz.

:: Silinen dosyalarınızı kurtarabildiniz mi? Silinen en önemli dosyanız neydi?
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

725 yorum - “Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  anasını satayım bir de dolarla satılıyor dolar 7 olmuş 7 haberleri mi yok ne var 70 dolar yerine 70 lira yapsalar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bana ürün anahtarı lazim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  silinmiş tüm formattanki dosyalarınızı geri getirme programını buldum.
  Ücretsiz şekilde aşağıdaki linke
  indirebilir ve kolayca dosyalarınıza tekrar ulaşabilirsiniz. Kesinlkle çalışıyor.

  *****

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   link görünmüyor kanka

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Arife Göçmen

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  silinen resimleri nasıl bulurum

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Silinen dosyaları nasıl yüklüye biliri rahmetli olumun resleri vardı başka resöi yoktu hapsi ordaydı

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsini denedim 105 gb resim ve video geri getiriyor fakat megabaytları tam olmasına rağmen açılmıyor getdata isminde orogram ile denedim hepsini geri getirdi ve birtane hasarlı yok helal olsun .full kurulum yapın programı !

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Benimde fotoğraflarım c klasöründen silindi geri gelirmi

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Sdn okuru
  28.10.2018 23:45:07

  hardiskimin içindeki 20 yıllık resim ve videolarım silinmiş nasıl geri getirebilirim… lütfen yardım

  20 yol yaşadıysa o HDD, daha niye yormaya çalılıyorsun ki, bırak kala ömrünü mutlu mesut geçirsin 😂😂😂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   HDD 20 yaşında demiyorki adam, fotograflarım 20 yıllık diyor. Farkı çaktınmı.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Merhaba simuziklerimigerialmakistıyorumsilinmismuzikler

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yükledim ama çok pahalı geldi işe yarıyor.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Müziklerim silindi geri alabilirmiyim

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  süpersniiz elinize sağlık işe yaradı

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Yuh artık anasının gözü sanki roman oluyoruz birazcık daha bişeyler yazsaydın belki anlardık ben bi şey anlamadım anlayan varsa banada kısacık öyteysin

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  ben hic bir sey anlamadim

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Kardesim bu kadar yazi yazmak yerine bir video yapsaniz

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Silinen dosyalari resimleri nasil bulacagim

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   evet ya benimde bebeklik resiimlerim var ağliycam yaaaaaaa

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  allah bin türlü belanızı. . . . .

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim fotoğraflarım ve videolarım silinmiş***** geri gönderebilirmisiniz

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  teşekkürler çok işime yaradı

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece sen dosyamı bul

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Merabalar ben musi̇k proqramini yalnişlikla si̇ldi̇n nasi̇l geri̇ geti̇re bi̇li̇ri̇m.yardiminiza cok ihtiyacim var lütfrn

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  lütfen bana yardımçi olun ben yanlışla annemin telefonundan resimleri sildim dosyalardan biraz yardımcı olun

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba benim tlf nomaralarim silindi lütfen beni yardimci olun nolur çok onemli o nomaralar benim için

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  muziklerim mp3

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  EaseUs Data Recovery çok işe yarıyor.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba ben bir ay içinde resimlerim silindi onu bulmak istiyorum

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Programı kullanamıyorum recuva çalışmayı durdurdu hatası alıyorum sürekli. Yardımcı olur musunuz

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Programı kullanamıyorum recuva durduruldu hatası alıyorum sürekli. Yardımcı olur musunuz

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  recuva ile fotograflari kurtarmaya calisdim kurtarilan fotograflar hepsi cok dusuk durumda gorsenmiyor halde kurtardi 3 mbaytlik foto 15 ,50 kbayt boyutda

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   negjg

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  yardım

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft Word kullanırken ctrl+S yaparak kaydettiğim halde bilgisayar kapanınca tüm herşey gitmiş. Geri getirmenin bir yolu var mı lütfen acil cevaplayınız. 4 saatlik emeğin hepsi boşa gitti sabaha yetiştirmem lazım 🙁

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  hardiskimin içindeki 20 yıllık resim ve videolarım silinmiş nasıl geri getirebilirim… lütfen yardım

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bu günkü geçmişi geri gormem mümkünmü

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   20 yıl sa unut onları

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Yardımınız için çok teşekkür ederim

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Yeterli teknolojik bilgim yok. Üyesi olduğum bir sitede anılarımdan bölümler yazıp üzerinde görüşler bildiren arkadaşlarımla güzel bir bağ kurduk. Ama dış kaynaklı cinsel içerikli bir resim gönderilmiş. Bunu yok etmeye çalışırken paylaştığım anılarım da silindi. Onları geri getirbilmek için yetersiz bilgime ne önerebilirsiniz?

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  merhaba
  Telefonumu usb kablo ile bilgisayara bağladım resimleri bilgisayara kopyalamak isterken bazı boş dosyalar olduğunu fark ettim bunun üzerine dosyaları seçip shift delete ile silmek istedim ve yanlışlıkla resimlerimin olduğu dosyayı da silmişim klasör içerisinde proje ve 500 den fazla resimler vardı.Bunları nasıl geri getirebilirim yardımcı olabilirmisiniz

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  fotoğraflar silindi nasıl bulcam

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar harici mybook hardis kimden yalışlıkla biçimlendirme yaptım sizce nasıl bir yol izlemeliyim

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Mobilden silinen fotoğrafları bu şekilde kurtardım: *****

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhabalar. Ben bu programı ücretsiz şekilde kurdum. Resimlerimi geri getirebilmek için pro sürümü satın almak zorunda mıyım yoksa ücretsiz sürümüyle hepsini bulur mu?

  Birde bu recuva programıyla iki sefer tarama yaptım. Tarama %80 a falan geldi ama bi baktım kendi kendine kapanmış. Taramayı tamamlayıp sonuçları göstermedi ve iki defa beklediğim boşa gitti. Bu neden oluyor acaba.

  Resimlerimin silinmesinin üstünden 3-4 ay geçti. Hala umut var mıdır ?

  Şimdiden Teşekkürler…
  Baki Tekeoğlu

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim bilgisayarımda alan kalmamıştı ondan alan açmak için yanlışlıkla onemli bir dosya sildim ve ondan sonra oyunlar güncellenmemeye ve bazı programlar görünmemeye başladı ne yapmalıyım

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  recuva denden programı satın aldım ama tarama bittikten sonra neden kendisini kapattığını anlamadım 4 saat tarama yapıyor sonra geldiğim de program dan bi iz bile bulamıyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ***** linkteki programla herşeyi geri getirebiliyorsun

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim resim ve dosyalarim silinmiş bunları nasıl geri bulabilirim.

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim videolarim ***** isimlerini pc icerisinden arattigimda buldu ama coktan silinmis kisayol gibi birsey duruyordu onlari sildim yine de bulur mu dersiniz?

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Biçimlendirme yaptığım harddiskimdeki video ve fotoğrafları bu program sayesinde geri getirdim. Derin son adımda derin taramyı işaretleyin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   mrb bende bugün yanlışlıkla harci diskimden veriler biçimlendirme yapıldı silindi ve videolar da yok nasıl bir yol izlemeliyim

" Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)