Okunma

Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?


22 Nisan 2018 Pazar 14:25
Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?

Silinen dosyaları geri getirme dijitalleşen dünyada en büyük sorunlardan biri. Neredeyse tüm verilerimiz dijital olarak bilgisayarlarımızda, taşınabilir disklerimizde ya da bulut hesaplarımızda bulunuyor.

Silinmemesi gereken hayati bilgiler ne olabilir? Bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi için bitirme projesi ya da tezi olabilir. Vefat eden yakınınızla çekildiğiniz son fotoğraflarınız ya da belli bir yıldan bu yana biriktirdiğiniz fotoğraf arşiviniz olabilir.

Silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılır?

Yazarsanız yazı arşiviniz, video prodüksiyon işiyle uğraşıyorsanız video projeleriniz ve bazı videolarda kullandığınız önemli detay dosyaları. Bu örnekleri çok daha fazla sayılara çıkartabiliriz.

Sizin için önemli bir veri silindiyse üzülmeyin. Elbette yüzde yüz verilerinizi kurtarabilirsiniz diyemiyoruz ama verileriniz henüz tamamen de gitmiş değil. Bu yazımızda, silinen dosyaları geri getirme konusunu işliyoruz. Bakalı silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılıyor?

Silinen dosyaları geri getirme

Biz hiç fark etmesek de, milyarlık projeleriniz ve ailenize ait bilgiler her gün binlerce kez silinme tehlikesi geçiriyor.

Virüsler başta olmak üzere, birçok insan kaynaklı sorun bu verileri kaybetmenize neden olabilir. Bu noktada silinen dosyaları geri getirmek gerekiyor. En kötüsü ise dalgınlık nedeniyle bir dosyayı shift+delete kısa yoluyla komple silebilirsiniz.

Dosya silindiğinde esasında tamamen silinmiyor!

Yine de üzülmeyin, çünkü sabit disklerin çalışma prensibi sizi dertlerinizden kurtarabilir. Aslında bu verileri bilgisayarınızdan silmiyorsunuz, sadece hard disk‘iniz ufak bir işlemle o verileri tekrar yazılabilir hale getiriyor.

Örnek vermek gerekirse, kasetlerin üzerine yeni şarkı kayıt etmek gibi, sabit diskinizde eski verilerin üzerine yeni dosyalar yazıyor.

Veri kurtarma programları ise, diskinizin temel emirleri üzerinde biraz oynama yapıp eski dosyaları geri getirebiliyor. Bazı durumlarda bu kurtuluş düşük bir ihtimal olsa da, genelde eski verilerinizi ölümden döndürmek mümkün.

Silinen dosyaları geri getirme

Piriform Recuva ile silinen dosyaları geri getirme işlemi yapmak

Silinen dosyaları geri getirmek isteyen takipçilerimiz için Piriform’un Recuva uygulamasını anlatıyoruz. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Recuva uygulamasını buradan indirebilirsiniz!

Uygulamanın ücretsiz sürümünün yetenekleri sınırlandırılmış durumda. Verileriniz çok önemliyse, uygulamanın profesyonel sürümünü satın almanızı öneriyoruz.

Kurulum

Birçok ufak programın aksine Recuva‘da Türkçe dil desteği de bulunuyor. Kurulum sırasında istediğiniz dili seçebiliyorsunuz. Bir sonraki adımda ise klasik olarak yazılımı hangi diske kurmak istediğinizi size soruyor.

Recuva‘nın daha performanslı çalışması için programı Windows’un yüklü olduğu sürücüye kurmanızı tavsiye ediyoruz. Kurulum bittikten sonra ise, antivirüs programlarındakini andıran ufak bir taramayla bilgisayarınızdaki silinmiş verilere göz atabilirsiniz.

Recuva Sihirbazı adlı bu ufak taramanın daha performanslı çalışması için esas aradığınız dosyanın içeriğini karşınıza gelen ekranda işaretleyin. Örnek olarak sadece silinen Resim‘leri tara derseniz program bu konuda daha başarılı olacaktır.

Recuva sihirbazı nasıl kullanılır?

Belirli bir konuyu seçtikten sonra sihirbaz, daha iyi sonuçlar vermek için size hangi kayıt alanı üzerinde tarama yapmak istediğinizi soracak. Bu ekranda, USB ve medya kartları üzerinde tarama yap, sadece belgelerim klasörünü hedefle, geri dönüşüm kutusunu ara ve sadece şu klasörde araştırma yap seçenekleri bulunuyor.

Dosyanın nereden silindiğini doğru olarak belirtmeniz bu konuda çok önemli. Örneğin biz sürücüsündeki, Steam klasörünü hedef gösterdik. Bu sayede, çok daha faydalı sonuçlara ulaşacaksınız. Eğer kaybolan dosyanın yerinden emin değilseniz, yerini bilmediğinizi belirten şıkkı işaretleyin.

Hızlı tarama ve derinlemesine tarama

Kayıp dosyaların aranacağı yerleri belirledikten sonra Recuva size, nasıl bir tarama yapması gerektiğini soracak. Programın iki türlü araştırma modu bulunuyor.

Anti virüs mantığından farksız olan bu taramalardan biri hızlıca bir silinmiş dosya araştırması yapıyor. Eğer kaybettiğiniz dosya kısa süre önce silindiyse bu seçenek işinize yarayacaktı.

Ancak, uzun bir süre önce silinen dosyanızı geri istiyorsanız uzun tarama metodunu seçin. Bu ikinci derinlemesine tarama, çok daha önce silinmiş bilgi katmanlarını bile bulabiliyor. Ancak derinlemesine taramanın diskinizin boyutuna göre 1 saaten fazla bile sürebileceğini unutmayın.

17-08/09/silinen-dosyalari-geti-getirmek-sdn-2.jpg

Düzgün tarama için doğru ayarlar yapın!

Bu adımdan itibaren size programı sihirbaz olmadan kullanmayı anlatacağız. Çok daha iyi sonuçlar almak için ilk önce programın sağ üst kısmında bulunan, gelişmiş kipe geç özelliğine tıklayın.

Burada karşınıza gelen ekranda ise yine aynı yerde bulunan ayarlar menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen ekranda ise Eylemler sekmesine gelin. Buradan, gizli dosyaları da tara, güvenli silinen dosyaları da göster kısmını tıklayın.

Bazı görseller, uygulamanın sürümüne göre farklılık gösterebilir. Fakat genel mantık olarak programın kullanımı aynı şekilde.

Bu iki arama metodu sayesinde aradığınız dosyaya çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Aynı sekmedesilinmemiş dosyalar için tarama yap kutucuğunu işaretlerseniz formatlanan hard diskinizde bulunan verileri de taratabilirsiniz.

Tarama sihirbazı olmadan programı kullanmak

Tarama sihirbazı size her zaman aradığınız kadar detaylı sonuçlar vermez. Eğer aradınız dosyayı burada bulamadıysanız, programı manuel yolla kullanabilirsiniz. Recuva’yı farklı yapan en büyük özelliği ise menüsistemlerinin de anti virüslere benziyor olması.

Ekranın sol üst köşesinden, tarama yapacağınız sabit sürücüyü seçin. İsterseniz makinenizde bulunan tüm diskleri aratabilirsiniz ancak bu işlem saatler sürebilir. Sürücü seçiminin yanında bulunan menüden ise, bulmak istediğiniz dosyanın seçin.

Resimler, müzik, belgeler, görüntüsıkıştırılmış dosyalar ve hatta elektronik postalar bile program sayesinde taranabiliyor. Bu ayarları yaptıktan sonra tarama işlemini başlattın.

Silinen dosyaları geri getirme

Özellikle istenilen verileri kurtarmak

Recuva‘nın taraması bittikten sonra karşınıza, bulunan silinmiş dosyaları gösteren kapsamlı bir menü geliyor. Program bulduğu dosyaların, hangi zamanda silindiğini ve kurtarılma şansınızı ayrıntılı şekilde kullanıcıya anlatıyor. Dosyanızın başına ne geldiğini öğrenmek için ekranın sol kısmında bulunan, linklerden birine tıklayın.

Daha sonra ise sağ kısımda bulunan sekmelerden, bilgi adlı olanı seçin. Burada, bulduğunuz dosyaların başına neler geldiğini görebiliyorsunuz. Şu anda aradığınız dosyanın nerede olduğunu ve üstüne hangi yeni verilerin yazıldığını buradan bakabilirsiniz.

Yanında yeşil olan dosyaları açıkça kurtarabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyanın üzerine tıklayın daha sonra ise ekranın altında bulunan kurtar tuşuna basın.

Program sizden dosyayı kurtarmak için sizden bilgisayarda bir yer seçmenizi isteyecek. Kendinize masaüstünde yeni bir dosya açarsanız kurtarılan verileri daha rahat bulursunuz. Birden fazla dosya kurtarmak için ise ekranda sağa tıklayın ve parlayan dosyaları kurtarı seçin.

Formattan dosya kurtarmak

Programın en etkileyici özelliğini bu maddede anlatacağız. Sabit diskinizde formatlanan verileri de, kurtarma şansınız var. Birkaç adım önce yaptığınız gibi ayarlar menüsüne gelin buradan, eylemler kısmına tıklayın. Karşınıza gelen sekmede ise, silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretleyin.

Kurtarılıyor menüsünde ise dosya yapısını kurtarı işaretleyin. Bu işlem bittikten sonra taramayı başlattın. Biraz uzun sürecek bu tarama bittikten sonra, üzerine bir şey yazılmamış dosyalar karşınıza çıkacak. Bir önceki adımdaki, işlemleri uygulayarak dosyaları kurtarabilirsiniz.

:: Silinen dosyalarınızı kurtarabildiniz mi? Silinen en önemli dosyanız neydi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

660 yorum - “Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?”

 1. bahar dedi ki:

  haftalardır uğraştığım ödevimi yanlışlıkla sildim nolur yardım edin

 2. Mubarizbalakisiyev dedi ki:

  Mubariz56

 3. merve dedi ki:

  kızımın doğum resimleri düğün resimlerimiz vefat eden babamın resimlerim herşey gitmiş bilgisayrcı format atmış d deydi belgler nolur yardım edin

  1. Tolga dedi ki:

   Merhaba size yardımcı olabilirim bana ulaşın. İyi Günler

 4. Elvan KILINC dedi ki:

  Sahibinden .com daki satılık ilanim yanlışlıkla

 5. mustafa dedi ki:

  format atmadan once sıldıgım fotorafları geri yukleyebilirmiyim

 6. rukiye dedi ki:

  ben recuva üzerinden yüklediğim dosyaları da yanlışlıkla sildim şimdi hiç birini bulmuyor ne yapabilirim ?

 7. Dilek can dedi ki:

  Video yukle böyle iste

 8. Ahmet dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş gerçekten. Ayrıca silinen dosyaları geri getirmenin yanı sıra, silinen fotoğrafları geri getirebilmemiz de mümkün oluyor.

 9. HASAN dedi ki:

  DÜĞÜN CD’IM SİLİNDİ KAMERACI SİLMİŞ VE HARDDİSKTEYMİŞ LÜTFEN BANA DA YARDIM EDİN NE OLURRR

  1. ibrahim dedi ki:

   virüsten dolayı resimleri bulamıyorum. bu program işime yarar mı acaba?

 10. Aki dedi ki:

  Telefonumdaki Gizlilikden fotolarim silindi cok önəmli onlarin nasil geri getire bilirim..bu gün hepsi kayb oldu lütfən yardim edin cokk kotu oldum silinməsinə . Təşəkkür öncədən. Hemen cevaplayin lütfən. ..

 11. Cemal demir dedi ki:

  De

 12. hüseyin dedi ki:

  Cok eski dosyaları geri getirme

 13. mustafa dedi ki:

  2 ay önce silinen dosyayı buldu ama dün silinen dosyayı bulmadı bu ayrı bir şey.

 14. dsad dedi ki:

  inş işe yarar

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Çok ilginç. 11 sayfalık yazdığım belgemi masaüstüne kaydettim ve ardından sildim. Hem de kalıcı olarak. Şu an deniyorum bu programı umarım bulur 1 saat değil 5 saat bekleme razıyım. Tabi ki hdd'nin yazma-okuma hızına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  kurtaramadım.

  1. Mohad dedi ki:

   benim cok önemli filem silindi yardım istiyom tesekkürler

 17. SDN Okuru dedi ki:

  benim bilgisayarımda ekran kartı yok s3 adlı bir program sayesinde görğntğ alıyodum ama yanlışıkla sildim geri dönüşü olabilirmi ?

  programlardan silinen programlar geri dönüştürülebilirmi ?

  lütfen acill yardım edin lütfenn !!!!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar yardımcı olun bana. Silinen dosyalar gelıyorda hepsı ya acılmıyor yada klasor seklınde gelmıyor. Örneğin benim bir klasorde 10 word sayfası varsa 10 word sayfasını gosterıyor. Binlerce word saydasından nasıl bulayım sımdı.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  abi işe yaramadı b e

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Ben usbden sildiğim belgelerin üzerine işem yaptım ve uzun bir süre geçti yinede geri gelir mi belgeler benim için şuan çok önemli

 21. SDN Okuru dedi ki:

  allah razı olsun hayatımı kurtardı

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten çok işime yaradı.
  Teşekkürler *****

 23. SDN Okuru dedi ki:

  bi halta yaramadı saglık olsun

 24. SDN Okuru dedi ki:

  bir konuda yardım isticem KİMSE VARMI DOSYALAR KISAYOL OLARAK GÖRÜNÜYOR BENDE ONU NASIL AYARLARIM

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 7 e dönüş dosyaları silinmiş geri getirebilirmi?

 26. SDN Okuru dedi ki:

  abi inş olur gta 5 i sildim yanlışlıkla

 27. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayardan silinen dosyaları nasıl geri yüklerim

 28. SDN Okuru dedi ki:

  4 aydır üstünde çalıştığım projeyi toplu silmeyle içine aldığım için silmiştim ve üç güne teslim edilecekti
  HAYATIMI KURTARDINIZ

 29. SDN Okuru dedi ki:

  iyiki varsın abi

 30. SDN Okuru dedi ki:

  çok teşekkürler

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Abe silinen resimleri nasıl getire biliriz

 32. SDN Okuru dedi ki:

  kardesişm daha uzun yazamadın mı bune ya

 33. SDN Okuru dedi ki:

  bende d diskinde

 34. SDN Okuru dedi ki:

  çok teşekkürler

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Dosyaların bazıları çok büyüktü geri gelmiyor ama olsun allah razı olsun

 36. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Abi çok saolub valla ya 51 tane film vardı bilgisayarda yanlışlıkla hepsini sildim 60 GB çok teşekür ederim.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  slm bilgisayara format attım masaüstündeki resimler silindi nasıl geri alabilirm teşekkrler

 39. SDN Okuru dedi ki:

  slm

 40. SDN Okuru dedi ki:

  ben telefonumdan 2hafta önce fotoğraflarımı d ye atmıştım ve telefonum çalındı bilgisayardan fotoğraflarımı sildim bilgisayar deepfreze li ama d de yok geri gelirmi

" Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Geri bildirim