Okunma

Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?


10 Nisan 2019 Çarşamba 14:25
Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?

Silinen dosyaları geri getirme dijitalleşen dünyada en büyük sorunlardan biri. Neredeyse tüm verilerimiz dijital olarak bilgisayarlarımızda, taşınabilir disklerimizde ya da bulut hesaplarımızda bulunuyor.

Silinmemesi gereken hayati bilgiler ne olabilir? Bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi için bitirme projesi ya da tezi olabilir. Vefat eden yakınınızla çekildiğiniz son fotoğraflarınız ya da belli bir yıldan bu yana biriktirdiğiniz fotoğraf arşiviniz olabilir.

Silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılır?

Yazarsanız yazı arşiviniz, video prodüksiyon işiyle uğraşıyorsanız video projeleriniz ve bazı videolarda kullandığınız önemli detay dosyaları. Bu örnekleri çok daha fazla sayılara çıkartabiliriz.

Sizin için önemli bir veri silindiyse üzülmeyin. Elbette yüzde yüz verilerinizi kurtarabilirsiniz diyemiyoruz ama verileriniz henüz tamamen de gitmiş değil. Bu yazımızda, silinen dosyaları geri getirme konusunu işliyoruz. Bakalı silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılıyor?

Silinen dosyaları geri getirme

Biz hiç fark etmesek de, milyarlık projeleriniz ve ailenize ait bilgiler her gün binlerce kez silinme tehlikesi geçiriyor.

Virüsler başta olmak üzere, birçok insan kaynaklı sorun bu verileri kaybetmenize neden olabilir. Bu noktada silinen dosyaları geri getirmek gerekiyor. En kötüsü ise dalgınlık nedeniyle bir dosyayı shift+delete kısa yoluyla komple silebilirsiniz.

Dosya silindiğinde esasında tamamen silinmiyor!

Yine de üzülmeyin, çünkü sabit disklerin çalışma prensibi sizi dertlerinizden kurtarabilir. Aslında bu verileri bilgisayarınızdan silmiyorsunuz, sadece hard disk‘iniz ufak bir işlemle o verileri tekrar yazılabilir hale getiriyor.

Örnek vermek gerekirse, kasetlerin üzerine yeni şarkı kayıt etmek gibi, sabit diskinizde eski verilerin üzerine yeni dosyalar yazıyor.

Veri kurtarma programları ise, diskinizin temel emirleri üzerinde biraz oynama yapıp eski dosyaları geri getirebiliyor. Bazı durumlarda bu kurtuluş düşük bir ihtimal olsa da, genelde eski verilerinizi ölümden döndürmek mümkün.

Silinen dosyaları geri getirme

Piriform Recuva ile silinen dosyaları geri getirme işlemi yapmak

Silinen dosyaları geri getirmek isteyen takipçilerimiz için Piriform’un Recuva uygulamasını anlatıyoruz. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Recuva uygulamasını buradan indirebilirsiniz!

Uygulamanın ücretsiz sürümünün yetenekleri sınırlandırılmış durumda. Verileriniz çok önemliyse, uygulamanın profesyonel sürümünü satın almanızı öneriyoruz.

Kurulum

Birçok ufak programın aksine Recuva‘da Türkçe dil desteği de bulunuyor. Kurulum sırasında istediğiniz dili seçebiliyorsunuz. Bir sonraki adımda ise klasik olarak yazılımı hangi diske kurmak istediğinizi size soruyor.

Recuva‘nın daha performanslı çalışması için programı Windows’un yüklü olduğu sürücüye kurmanızı tavsiye ediyoruz. Kurulum bittikten sonra ise, antivirüs programlarındakini andıran ufak bir taramayla bilgisayarınızdaki silinmiş verilere göz atabilirsiniz.

Recuva Sihirbazı adlı bu ufak taramanın daha performanslı çalışması için esas aradığınız dosyanın içeriğini karşınıza gelen ekranda işaretleyin. Örnek olarak sadece silinen Resim‘leri tara derseniz program bu konuda daha başarılı olacaktır.

Recuva sihirbazı nasıl kullanılır?

Belirli bir konuyu seçtikten sonra sihirbaz, daha iyi sonuçlar vermek için size hangi kayıt alanı üzerinde tarama yapmak istediğinizi soracak. Bu ekranda, USB ve medya kartları üzerinde tarama yap, sadece belgelerim klasörünü hedefle, geri dönüşüm kutusunu ara ve sadece şu klasörde araştırma yap seçenekleri bulunuyor.

Dosyanın nereden silindiğini doğru olarak belirtmeniz bu konuda çok önemli. Örneğin biz sürücüsündeki, Steam klasörünü hedef gösterdik. Bu sayede, çok daha faydalı sonuçlara ulaşacaksınız. Eğer kaybolan dosyanın yerinden emin değilseniz, yerini bilmediğinizi belirten şıkkı işaretleyin.

Hızlı tarama ve derinlemesine tarama

Kayıp dosyaların aranacağı yerleri belirledikten sonra Recuva size, nasıl bir tarama yapması gerektiğini soracak. Programın iki türlü araştırma modu bulunuyor.

Anti virüs mantığından farksız olan bu taramalardan biri hızlıca bir silinmiş dosya araştırması yapıyor. Eğer kaybettiğiniz dosya kısa süre önce silindiyse bu seçenek işinize yarayacaktı.

Ancak, uzun bir süre önce silinen dosyanızı geri istiyorsanız uzun tarama metodunu seçin. Bu ikinci derinlemesine tarama, çok daha önce silinmiş bilgi katmanlarını bile bulabiliyor. Ancak derinlemesine taramanın diskinizin boyutuna göre 1 saaten fazla bile sürebileceğini unutmayın.

17-08/09/silinen-dosyalari-geti-getirmek-sdn-2.jpg

Düzgün tarama için doğru ayarlar yapın!

Bu adımdan itibaren size programı sihirbaz olmadan kullanmayı anlatacağız. Çok daha iyi sonuçlar almak için ilk önce programın sağ üst kısmında bulunan, gelişmiş kipe geç özelliğine tıklayın.

Burada karşınıza gelen ekranda ise yine aynı yerde bulunan ayarlar menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen ekranda ise Eylemler sekmesine gelin. Buradan, gizli dosyaları da tara, güvenli silinen dosyaları da göster kısmını tıklayın.

Bazı görseller, uygulamanın sürümüne göre farklılık gösterebilir. Fakat genel mantık olarak programın kullanımı aynı şekilde.

Bu iki arama metodu sayesinde aradığınız dosyaya çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Aynı sekmedesilinmemiş dosyalar için tarama yap kutucuğunu işaretlerseniz formatlanan hard diskinizde bulunan verileri de taratabilirsiniz.

Tarama sihirbazı olmadan programı kullanmak

Tarama sihirbazı size her zaman aradığınız kadar detaylı sonuçlar vermez. Eğer aradınız dosyayı burada bulamadıysanız, programı manuel yolla kullanabilirsiniz. Recuva’yı farklı yapan en büyük özelliği ise menüsistemlerinin de anti virüslere benziyor olması.

Ekranın sol üst köşesinden, tarama yapacağınız sabit sürücüyü seçin. İsterseniz makinenizde bulunan tüm diskleri aratabilirsiniz ancak bu işlem saatler sürebilir. Sürücü seçiminin yanında bulunan menüden ise, bulmak istediğiniz dosyanın seçin.

Resimler, müzik, belgeler, görüntüsıkıştırılmış dosyalar ve hatta elektronik postalar bile program sayesinde taranabiliyor. Bu ayarları yaptıktan sonra tarama işlemini başlattın.

Silinen dosyaları geri getirme

Özellikle istenilen verileri kurtarmak

Recuva‘nın taraması bittikten sonra karşınıza, bulunan silinmiş dosyaları gösteren kapsamlı bir menü geliyor. Program bulduğu dosyaların, hangi zamanda silindiğini ve kurtarılma şansınızı ayrıntılı şekilde kullanıcıya anlatıyor. Dosyanızın başına ne geldiğini öğrenmek için ekranın sol kısmında bulunan, linklerden birine tıklayın.

Daha sonra ise sağ kısımda bulunan sekmelerden, bilgi adlı olanı seçin. Burada, bulduğunuz dosyaların başına neler geldiğini görebiliyorsunuz. Şu anda aradığınız dosyanın nerede olduğunu ve üstüne hangi yeni verilerin yazıldığını buradan bakabilirsiniz.

Yanında yeşil olan dosyaları açıkça kurtarabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyanın üzerine tıklayın daha sonra ise ekranın altında bulunan kurtar tuşuna basın.

Program sizden dosyayı kurtarmak için sizden bilgisayarda bir yer seçmenizi isteyecek. Kendinize masaüstünde yeni bir dosya açarsanız kurtarılan verileri daha rahat bulursunuz. Birden fazla dosya kurtarmak için ise ekranda sağa tıklayın ve parlayan dosyaları kurtarı seçin.

Formattan dosya kurtarmak

Programın en etkileyici özelliğini bu maddede anlatacağız. Sabit diskinizde formatlanan verileri de, kurtarma şansınız var. Birkaç adım önce yaptığınız gibi ayarlar menüsüne gelin buradan, eylemler kısmına tıklayın. Karşınıza gelen sekmede ise, silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretleyin.

Kurtarılıyor menüsünde ise dosya yapısını kurtarı işaretleyin. Bu işlem bittikten sonra taramayı başlattın. Biraz uzun sürecek bu tarama bittikten sonra, üzerine bir şey yazılmamış dosyalar karşınıza çıkacak. Bir önceki adımdaki, işlemleri uygulayarak dosyaları kurtarabilirsiniz.

:: Silinen dosyalarınızı kurtarabildiniz mi? Silinen en önemli dosyanız neydi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

709 yorum - “Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?”

 1. Anonim dedi ki:

  süpersniiz elinize sağlık işe yaradı

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yuh artık anasının gözü sanki roman oluyoruz birazcık daha bişeyler yazsaydın belki anlardık ben bi şey anlamadım anlayan varsa banada kısacık öyteysin

 3. Anonim dedi ki:

  ben hic bir sey anlamadim

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kardesim bu kadar yazi yazmak yerine bir video yapsaniz

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Silinen dosyalari resimleri nasil bulacagim

 6. Anonim dedi ki:

  allah bin türlü belanızı. . . . .

  1. Anonim dedi ki:

   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim fotoğraflarım ve videolarım silinmiş***** geri gönderebilirmisiniz

 8. Anonim dedi ki:

  teşekkürler çok işime yaradı

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sadece sen dosyamı bul

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merabalar ben musi̇k proqramini yalnişlikla si̇ldi̇n nasi̇l geri̇ geti̇re bi̇li̇ri̇m.yardiminiza cok ihtiyacim var lütfrn

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  lütfen bana yardımçi olun ben yanlışla annemin telefonundan resimleri sildim dosyalardan biraz yardımcı olun

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merhaba benim tlf nomaralarim silindi lütfen beni yardimci olun nolur çok onemli o nomaralar benim için

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  muziklerim mp3

 14. Anonim dedi ki:

  EaseUs Data Recovery çok işe yarıyor.

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merhaba ben bir ay içinde resimlerim silindi onu bulmak istiyorum

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Programı kullanamıyorum recuva çalışmayı durdurdu hatası alıyorum sürekli. Yardımcı olur musunuz

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Programı kullanamıyorum recuva durduruldu hatası alıyorum sürekli. Yardımcı olur musunuz

 18. Anonim dedi ki:

  recuva ile fotograflari kurtarmaya calisdim kurtarilan fotograflar hepsi cok dusuk durumda gorsenmiyor halde kurtardi 3 mbaytlik foto 15 ,50 kbayt boyutda

  1. Anonim dedi ki:

   negjg

 19. Anonim dedi ki:

  yardım

 20. Anonim dedi ki:

  Microsoft Word kullanırken ctrl+S yaparak kaydettiğim halde bilgisayar kapanınca tüm herşey gitmiş. Geri getirmenin bir yolu var mı lütfen acil cevaplayınız. 4 saatlik emeğin hepsi boşa gitti sabaha yetiştirmem lazım 🙁

 21. Anonim dedi ki:

  hardiskimin içindeki 20 yıllık resim ve videolarım silinmiş nasıl geri getirebilirim… lütfen yardım

  1. Anonim dedi ki:

   bu günkü geçmişi geri gormem mümkünmü

  2. Anonim dedi ki:

   20 yıl sa unut onları

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yardımınız için çok teşekkür ederim

 23. Anonim dedi ki:

  Yeterli teknolojik bilgim yok. Üyesi olduğum bir sitede anılarımdan bölümler yazıp üzerinde görüşler bildiren arkadaşlarımla güzel bir bağ kurduk. Ama dış kaynaklı cinsel içerikli bir resim gönderilmiş. Bunu yok etmeye çalışırken paylaştığım anılarım da silindi. Onları geri getirbilmek için yetersiz bilgime ne önerebilirsiniz?

 24. Anonim dedi ki:

  merhaba
  Telefonumu usb kablo ile bilgisayara bağladım resimleri bilgisayara kopyalamak isterken bazı boş dosyalar olduğunu fark ettim bunun üzerine dosyaları seçip shift delete ile silmek istedim ve yanlışlıkla resimlerimin olduğu dosyayı da silmişim klasör içerisinde proje ve 500 den fazla resimler vardı.Bunları nasıl geri getirebilirim yardımcı olabilirmisiniz

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  fotoğraflar silindi nasıl bulcam

 26. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar harici mybook hardis kimden yalışlıkla biçimlendirme yaptım sizce nasıl bir yol izlemeliyim

 27. Anonim dedi ki:

  Mobilden silinen fotoğrafları bu şekilde kurtardım: *****

 28. Baki Tekeoğlu dedi ki:

  Merhabalar. Ben bu programı ücretsiz şekilde kurdum. Resimlerimi geri getirebilmek için pro sürümü satın almak zorunda mıyım yoksa ücretsiz sürümüyle hepsini bulur mu?

  Birde bu recuva programıyla iki sefer tarama yaptım. Tarama %80 a falan geldi ama bi baktım kendi kendine kapanmış. Taramayı tamamlayıp sonuçları göstermedi ve iki defa beklediğim boşa gitti. Bu neden oluyor acaba.

  Resimlerimin silinmesinin üstünden 3-4 ay geçti. Hala umut var mıdır ?

  Şimdiden Teşekkürler…
  Baki Tekeoğlu

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim bilgisayarımda alan kalmamıştı ondan alan açmak için yanlışlıkla onemli bir dosya sildim ve ondan sonra oyunlar güncellenmemeye ve bazı programlar görünmemeye başladı ne yapmalıyım

 30. Baran dedi ki:

  recuva denden programı satın aldım ama tarama bittikten sonra neden kendisini kapattığını anlamadım 4 saat tarama yapıyor sonra geldiğim de program dan bi iz bile bulamıyorum

 31. Vasfi Eroğlu dedi ki:

  Benim resim ve dosyalarim silinmiş bunları nasıl geri bulabilirim.

 32. Nail dedi ki:

  Benim videolarim ***** isimlerini pc icerisinden arattigimda buldu ama coktan silinmis kisayol gibi birsey duruyordu onlari sildim yine de bulur mu dersiniz?

 33. Serkan dedi ki:

  Biçimlendirme yaptığım harddiskimdeki video ve fotoğrafları bu program sayesinde geri getirdim. Derin son adımda derin taramyı işaretleyin.

  1. Anonim dedi ki:

   mrb bende bugün yanlışlıkla harci diskimden veriler biçimlendirme yapıldı silindi ve videolar da yok nasıl bir yol izlemeliyim

" Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "