Okunma

SIM kartlı akıllı arabalar geliyor!


10 Ekim 2016 Pazartesi 14:50
SIM kartlı akıllı arabalar geliyor!

Otomotiv sektöründe, sürücüsüz ve elektrikli araçlarla gerekse de internet bağlantılı araçlar ile büyük bir dönem yaşıyoruz. Bölgesel ve yerel pazarlarda alınan mesafeler sektörde yeni uygulamaların da önü açmaya devam ediyor.

SIM kartlı otomobiller geliyor

TechInside‘ın haberine göre, elektrikli ve akıllı (otonom) araçların karşılaşabileceğini en büyük sorun, ortaya çıkan yüksek miktardaki veri akışının bir şekilde sorunsuzca kullanılabilmesi. Eh, bunun içinde ciddi altyapı yatırımları ve yüksek bütçeli araştırmalar gerekiyor.

Günümüzde en yaygın veri iletişim sistemlerini sunan GPRS ve WiFi altyapıları doğal olarak bu veri iletişimi sorununu çözmek için ön plana çıkıyorlar. Bu noktada operatörlere büyük iş düşüyor. Gelecekte otomobillerin SIM kart kullanabilmeleri için yapılması gerekenleri uygulamaya koymak için kolları sıvamış durumdalar.

Otomobillerimizin konsoluna SIM kart takacağımız günler çok uzakta değil. Hatta Türkiye’de de bu sistem başarılı bir şekilde denendi ve çalışma prensipleri gösterildi. 

İşte tam da bu yüzden Vodafone, otomotiv sektöründeki 47 markayı temsil eden Otomotiv Distribütörleri Derneği ile güçlerini birleştirmek üzere Dijitalleşme Toplantısında bir araya geldi. Vodafone Arena’da gerçekleştirilen toplantı kapsamında Vodafone’un Nesnelerin İnterneti (loT) ve makineler arası İletişim (M2M) çözümleriyle donatılan internet bağlantılı araç da ilk kez tanıtıldı.

Gelecekte otomobillerde operatör çözümleriyle birlikte SIM kart kullanımın açılması daha sağlıklı kullanım deneyimi açısından son derece önemli.

:: Sizce SIM kart kullanımı otomobillerde büyük bir aşama kaydı sağlar mı?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “SIM kartlı akıllı arabalar geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Komşu veya akraba bir yere gidelim mi derse TL Yok Derler 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kısaca tamda bunu yapmayı düşünüyorlar zaten.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla araçlarda türkiyeye veya rusyaya getirilirken taktırılabiliyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla marka araçlar zaten simkartla geliyor, yeni bir şey değil

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sonra internet üzerinden o araçlara sızılır sürücü kontrolünden çıkar vs vs bu tarz bir yapılanmanın güvenliğini nasıl sağlamayı düşünüyorlar?

" SIM kartlı akıllı arabalar geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SIM kartlı akıllı arabalar geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SIM kartlı akıllı arabalar geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "