Sıra XBOX 360’da!


27 Kasım 2005 Pazar 15:00
Sıra XBOX 360’da!

XBOX’ın başına gelenleri biliyorsunuz. Bir grup gönüllü (büyük bir grup) XBOX mimarisinin bir PC’den farksız olduğu için bir PC olarak kullanılabileceğini; hatta isminin için "x" olduğu için de bir Unix/Linux olması gerektiğini düşünerek XBOX üzerinde çalışan bir Linux türevi ürettiler

Şimdi, yeni bir proje, XBOX 360 için aynı emelleri gerçekleştirmek için çalışmalarına başladı. 22 Kasım’da resmî olarak piyasaya sürülen XBOX 360 için şu sıralarda belge çalışmaları ve yayılma sürecinin ilerlemesi bekleniyor.

XBOX 360’ın önceki XBOX’a göre daha korunaklı ve sayısal imzasız üçüncü şahıs bileşenlere kapalı olmasını beklediğimizi düşünürsek bu proje önceki kadar başarılı olamayabilir; fakat birlikten kuvvet doğar. Eski XBOX için vereceğimiz bir kaç örnek var: XBOX kipyongasız (modchip’i Türkçeleştirdik hemencecik) şekilde Linux çalıştırabiliyor, bunu kapağını açmadan yapabiliyorsunuz ve yardımlaşmanın son noktası olarak isterseniz gönüllüler size bu konuda yardımcı oluyor. Aklınıza gelebilecek bir soruyu hemen yanıtlayalım: Bu yapılanlar yasa dışı değil; çünkü bu projelerde kullanılan ve tersine mühendislik olarak anılan yöntemler, bir çok ülkede "uyumlu yazılım üretebilmek amacıyla" yapılıyor.

XBOX 360 için başlayan çalışmalara proje anasayfası olan FREE60.org‘dan ulaşabilirsiniz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sıra XBOX 360’da!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Özgürleştirme harekatı diye buna derim ben. Olursa gerçekten çok iyi olur. Kıble’ye doğru dönüp açıyoruz ellerimizi ve bu gençlere dua ediyoruz.

" Sıra XBOX 360’da! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sıra XBOX 360’da! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sıra XBOX 360’da! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!