Okunma

Sivas toplu taşımada öncülük yapacak!


18 Eylül 2018 Salı 18:02
Sivas toplu taşımada öncülük yapacak!

Şehirlerin nüfusunun hızla artmasıyla, akıllı teknolojilerin şehir hayatına entegrasyonu kaçınılmaz oldu.  Bugün artık akıllı şehirler, sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak üzere çevresel sensörlerden yapay zekaya kadar birçok farklı teknolojiden faydalanıyor. Şehir hayatını etkileyen en önemli konulardan biri de “toplu taşıma”.

Mastercard, sunduğu “Toplu Taşımada Temassız Mastercard” çözümüyle hem pratiklik hem de güvenlik getirmeyi amaçlıyor. Bu uygulamayla, toplu taşıma araçlarını kullananlar artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, cüzdanlarında bulunan Temassız Mastercard kredi ve banka kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna okutarak ödemelerini yapabiliyorlar.

Sivas Temassız Mastercard projesinin yeni ayağı oldu

Böylece, kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamıyor, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de taşımıyorlar. Bu sistemin bir diğer avantajı da seyahat severlerin, hangi şehre giderlerse gitsinler şehirdeki kart sistemine yabancılık çekmeden, ceplerindeki kartı ulaşımda kullanabilmeleri.

Hali hazırda Londra, Şikago, St. Petersburg, Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan bu uygulama Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşıyor. Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana’nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas’ta hayata geçirildi. Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları vatandaşa sunduklarıyla da sınırlı değil. Devlet kurumlarının da tek bir sisteme yatırım yaparak daha verimli çalışmasına ve tasarruf etmesine olanak sağlıyor. Ayrıca kayıt dışı ekonominin küçültülmesi, vergi kaybının engellenmesi, nakdin tüm diğer maliyetlerinin düşürülmesine kadar pek çok alanda da avantaj sunuyor.

Proje, Sivas’ta, kullanıcıların yüzünü güldürecek bir kampanyayla hayata geçiyor. Kampanya 19 Eylül’den itibaren 10 gün geçerli olacak. Bu süre boyunca yolcular Temassız Mastercard banka ve kredi kartlarıyla veya cep telefonlarıyla, her gün kart başına 1 kez ücretsiz olarak otobüse binebilecek. Kampanya kişi başına değil kart başına geçerli olacağı için, örneğin; cebinde 3 adet Temassız Mastercard kartı olan biri, 10 gün boyunca, kart başına 1 kez olmak üzere, her gün toplamda 3 kez ücretsiz otobüs yolculuğu yapabilecek. Aynı mantıkla, 2 kartı olanlar 10 gün boyunca her gün 2 kez ücretsiz binebilecek.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Sivas toplu taşımada öncülük yapacak!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  O otobüs kartı

 2. KerimK dedi ki:

  Kredi kartlarinin hepsine karsiyim. Kullanmayiniz. Kredi karti insanlari kole yapmaktan baska birsey yapmiyor.

 3. Anonim dedi ki:

  aa ne kadar büyük bi hizmet sivaslı daha kartı ile internetten alışveriş yapmaya çekiniyor bir de kartını otobüste kullanacak. ne tesadüfse kaldırım saminin zam yaptığı döneme gelmiş.

 4. dedi ki:

  Yerli Troy vardı hani

 5. Anonim dedi ki:

  “Anonim ” Arkadaşa katılıyorum neden Mastercard, SDN troy un haberlerini bastıra bastıra yapıyor, ürünlerde milli bilinç oluşturulmaya çalışılıyor. Elin adamı geliyor markadan haybeden para kazanıyor.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıllardır konyada Visa master ayrımı olmaksızın kullanılıyor zaten bu

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim bkm miz yok mu hani tron muydu neydi kart sistemimiz vardı neoldu sessiz sedasız yokoldu diğer iyi şeyler gibi? Toplu taşımada temassız kart uygulaması ancak elinde temassız pos ile milleti 20 lira 30 lira dolandıranlara yarar. Neden daha büyük şehirlerde değil? Sivas belediyesi bu hizmet karşılığı ne kadara anlaştı? Gerekli miydi?

 8. Ergün dedi ki:

  3 aydır Adana da kullanıyorum

 9. Anonim dedi ki:

  Neden mastercard nerede yerlilik nerede millilik? Yerli kullanın diye akım başladı, tamam destekliyoruz ama belediyeler neden yerlileri tercih etmiyor?

  1. Mustafa dedi ki:

   Cünkü yabanci insanlarda faydalansin extra kosturup durmasin diye kapish

" Sivas toplu taşımada öncülük yapacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sivas toplu taşımada öncülük yapacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sivas toplu taşımada öncülük yapacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "