Sivas toplu taşımada öncülük yapacak!


18 Eylül 2018 Salı 18:02
Sivas toplu taşımada öncülük yapacak!

Şehirlerin nüfusunun hızla artmasıyla, akıllı teknolojilerin şehir hayatına entegrasyonu kaçınılmaz oldu.  Bugün artık akıllı şehirler, sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak üzere çevresel sensörlerden yapay zekaya kadar birçok farklı teknolojiden faydalanıyor. Şehir hayatını etkileyen en önemli konulardan biri de “toplu taşıma”.

Mastercard, sunduğu “Toplu Taşımada Temassız Mastercard” çözümüyle hem pratiklik hem de güvenlik getirmeyi amaçlıyor. Bu uygulamayla, toplu taşıma araçlarını kullananlar artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, cüzdanlarında bulunan Temassız Mastercard kredi ve banka kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna okutarak ödemelerini yapabiliyorlar.

Sivas Temassız Mastercard projesinin yeni ayağı oldu

Böylece, kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamıyor, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de taşımıyorlar. Bu sistemin bir diğer avantajı da seyahat severlerin, hangi şehre giderlerse gitsinler şehirdeki kart sistemine yabancılık çekmeden, ceplerindeki kartı ulaşımda kullanabilmeleri.

Hali hazırda Londra, Şikago, St. Petersburg, Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan bu uygulama Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşıyor. Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana’nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas’ta hayata geçirildi. Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları vatandaşa sunduklarıyla da sınırlı değil. Devlet kurumlarının da tek bir sisteme yatırım yaparak daha verimli çalışmasına ve tasarruf etmesine olanak sağlıyor. Ayrıca kayıt dışı ekonominin küçültülmesi, vergi kaybının engellenmesi, nakdin tüm diğer maliyetlerinin düşürülmesine kadar pek çok alanda da avantaj sunuyor.

Proje, Sivas’ta, kullanıcıların yüzünü güldürecek bir kampanyayla hayata geçiyor. Kampanya 19 Eylül’den itibaren 10 gün geçerli olacak. Bu süre boyunca yolcular Temassız Mastercard banka ve kredi kartlarıyla veya cep telefonlarıyla, her gün kart başına 1 kez ücretsiz olarak otobüse binebilecek. Kampanya kişi başına değil kart başına geçerli olacağı için, örneğin; cebinde 3 adet Temassız Mastercard kartı olan biri, 10 gün boyunca, kart başına 1 kez olmak üzere, her gün toplamda 3 kez ücretsiz otobüs yolculuğu yapabilecek. Aynı mantıkla, 2 kartı olanlar 10 gün boyunca her gün 2 kez ücretsiz binebilecek.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Neden mastercard nerede yerlilik nerede millilik? Yerli kullanın diye akım başladı, tamam destekliyoruz ama belediyeler neden yerlileri tercih etmiyor?

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce

Cünkü yabanci insanlarda faydalansin extra kosturup durmasin diye kapish

Ergün
Ergün
2 yıl önce

3 aydır Adana da kullanıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bizim bkm miz yok mu hani tron muydu neydi kart sistemimiz vardı neoldu sessiz sedasız yokoldu diğer iyi şeyler gibi? Toplu taşımada temassız kart uygulaması ancak elinde temassız pos ile milleti 20 lira 30 lira dolandıranlara yarar. Neden daha büyük şehirlerde değil? Sivas belediyesi bu hizmet karşılığı ne kadara anlaştı? Gerekli miydi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yıllardır konyada Visa master ayrımı olmaksızın kullanılıyor zaten bu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

“Anonim ” Arkadaşa katılıyorum neden Mastercard, SDN troy un haberlerini bastıra bastıra yapıyor, ürünlerde milli bilinç oluşturulmaya çalışılıyor. Elin adamı geliyor markadan haybeden para kazanıyor.

2 yıl önce

Yerli Troy vardı hani

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

aa ne kadar büyük bi hizmet sivaslı daha kartı ile internetten alışveriş yapmaya çekiniyor bir de kartını otobüste kullanacak. ne tesadüfse kaldırım saminin zam yaptığı döneme gelmiş.

KerimK
KerimK
2 yıl önce

Kredi kartlarinin hepsine karsiyim. Kullanmayiniz. Kredi karti insanlari kole yapmaktan baska birsey yapmiyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

O otobüs kartı

" Sivas toplu taşımada öncülük yapacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sivas toplu taşımada öncülük yapacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sivas toplu taşımada öncülük yapacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi! GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi!
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik