Okunma

Şizofrenlere Özel Oyun : “Peak”


03 Ağustos 2015 Pazartesi 13:30
Şizofrenlere Özel Oyun : “Peak”

Sağlıklı olmak esasında en büyük kazanç. En büyük psikolojik hastalıklardan biri olan şizofreniye karşı güzel bir haber duyuruldu.

BBC’nin yayınladığı habere göre, Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü araştırmacıları, tasarladıkları bilgisayar oyununu dört hafta boyunca oynayan şizofreni hastalığına yakalanmış kişilerin bellek ve öğrenme yetilerinde kayda değer bir gelişme kaydetti.

Şizofrenlerin öğrenme yeteneğini artırıyor! 

Hastaların desteğiyle geliştirilen “Peak” adlı oyunun çeşitli zorluk seviyeleri bulunuyor.

Peak adlı oyun, nasıl oynanıyor?

Oyunda şizofrenlerden çeşitli odalara girip kutulardaki nesneleri bulmaları isteniyor. Buldukları nesneleri daha sonra farklı yerlere yerleştirmeleri ve yeni yerleri hatırlamaları istenen hastaların, “epizodik” ya da “anısal” belleği test ediliyor. Epizodik bellek, bireyin yaşadığı olayların saklandığı hafıza türü olarak tanımlanıyor.

Oyunu oynayan hastalar, daha az hata yapıyorlar!

Cambridge Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Prof. Dr. Barbara Sahakian, oyunu oynayan şizofrenlerin daha sonra yapılan bellek ve beyin işlevi testlerinde çok daha az hata yaptıklarını söyledi.

Oyunun, motivasyonu en az hastaların bile dikkatini çekecek kadar ilginç olduğunu belirten Sahakian, “Oyun, şizofrenleri günlük yaşama hazırlıyor.

Bu bellek oyunu, şimdiye kadar ilaçlarla ilerleme kaydedemediğimiz yerde bilimsel tedaviye yardımcı oluyor, hem de herhangi bir yan etkiye yol açmıyor” dedi.

Cep telefonlarına da yüklenebiliyor

Hastaları ilaçları bırakmamaları için uyaran Sahakian, bellek oyununun ilaç ve psikolojik tedaviyle kullanılması gerektiğine dikkati çekti.

Şizofrenlerin eğitimlerine ve iş yaşamlarına geri dönmelerini amaçlayan “Peak” adlı oyun, akıllı cep telefonlarına da indirilebiliyor.

Şizofren tanısına yeni umut! 

Kişinin gerçeklikle ilişkisinin büyük ölçüde zarar görmesiyle ortaya çıkan şizofreni, davranış ve düşünce bozukluklarına neden oluyor. Çeşitli alt tipleri bulunan şizofreni, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkıyor. Dünya genelinde 23,6 milyon şizofren bulunduğu sanılıyor. 

:: Oyunların faydalı olabileceği sizce başka hangi alanlar olabilir?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Şizofrenlere Özel Oyun : “Peak””

 1. SDN Okuru dedi ki:

  şizofrenlere özel demişsinde şizofrenler kendini şizofren bilmezler :D….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Oyunun adı Peak değil Wizard. Peak diye bir oyun bulunuyor ve beyin egzersizi amacıyla geliştirilmiş bir oyun. Aynı oyunu yapan geliştiriciler Cambridge beraber Wizard isimli oyunu geliştirdiler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İphonecular doktor ayaginiza ***** sizofreniyseniz bu uygulama bile fayda etmez 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  indiriyorum sldfkjsdkfg

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece iOS'ta olması çok manidar. 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone kullanıcıları için yani.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  şizofrenler hasta olduklarını asla düşünmezler…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  şizofren hastası hasta olduğunu kabul ediyormuki???!!!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  oyuna android veya pc platformlarında nasıl ulaşacağız ? teşekkürler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  acaba bizde bu oyunu oynasak şizofren olurmuyuz ki

" Şizofrenlere Özel Oyun : “Peak” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şizofrenlere Özel Oyun : “Peak” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şizofrenlere Özel Oyun : “Peak” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "