Okunma

Skulltrail Yeniden Piyasada


15 Haziran 2009 Pazartesi 14:12
Skulltrail Yeniden Piyasada

Skulltrail ilk olarak piyasaya çıktığında oldukça fazla ilgi gördü. Masaüstü sistemler için tasarlanan Skulltrail platformundan daha iyi bir sistem yoktu. Fakat bu platform performans avantajı olduğu kadar bir çok dezavantajını da beraberinde getirmişti. En büyük dezavantajı ise kuşkusuz maliyetiydi. 1500 dolardan iki tane işlemci destekleyen bu platform ne yazık ki istenilen satışlara ulaşamadı. Intel bu yüzden olsa gerek, gecen hafta bu platformun üretimini durdurduğunu açıkladı.  

Bu oldukça büyük bir tepki çekmiş olmalı. Çünkü Intel resmen geri adım attı. Skulltrail platformu yeni sürümü ile piyasada olacak. Core i7 Nehalem işlemciler kullanacak olan bu sürüm, yeni nesil sunucu yonga setleri ile birlikte çalışacak.

 

İki adet Core i7 işlemci destekleyen Skulltrail yeniden piyasada.

 

Intel bunu önceden planladığı açıkça ortada. Çünkü bazı anakart üreticileri yeni nesil Skulltrail platformu için ürünler üretmiş durumda. Örneğin iki adet LGA-1366 işlemci yuvasına sahip Asus’un yeni anakartı  gibi.

Anakart’a dikkatlice bakıldığında, ürünün tam da hazır olmadığı hemen anlaşılıyor. Her bir işlemci için sadece üç adet bellek yuvası yer alıyor. Anakart, 95 Watt’lık TDP değerine sahip işlemcileri destekliyor. Masaüstü sistemlerde böyle bir işlemci henüz yok. Sunucu sistemler için geliştirilen Xeon X5570 adlı ürün bu özellikleri destekleyen tek işlemci. Bu da bize gösteriyor ki, Intel bu alanda baya bir değişikliğe gidecek.  

::  Skulltrail platformunu daha önce duydunuz mu?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Skulltrail Yeniden Piyasada konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Skulltrail Yeniden Piyasada ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Skulltrail Yeniden Piyasada ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "