Snapchat her şeye rağmen yükselişte


23 Ekim 2019 Çarşamba 14:15
Snapchat her şeye rağmen yükselişte

Bildiğiniz gibi Snapchat eskisi kadar popüler değil. Yani en azından öyle sanılıyordu. Ancak şirketin yayınladığı yeni verilere göre, Snapchat bu yılın son çeyreğine doğru kullanıcı sayısını 7 milyon kadar artırmış durumda. Aynı zamanda Snapchat AR alanında da hedeflere sahip.

Snapchat eskisi kadar popüler olmasa bile yine de şirket yatırım yapıyor. Artırılmış gerçeklik özelliğinin bu tarz uygulamalar için geliştirilmesi ise hayati önem taşıyor. Zira Snapchat artırılmış gerçekçiliğe yapacağı yatırımlar ile kullanıcı sayısını artırabilir. Son çeyrekte 7 milyon kullancıyı bünyesine ekleyen Snap, yine de rakipleri kadar popüler değil.

Son üç aylık dönemde Snapchat kullanıcı sayısı 

Facebook ve Instagram gibi şirketlerle kıyaslandığında aktif kullanıcı sayısının artışı düşük kalıyor. Snapchat’in özelliğinden esinlenilen Instagram Hikayeler özelliği ile Instagram’ın günlük kullanıcı sayısı 500 milyona kadar ulaştı diyebiliriz. Bu ise üç aylık dönemde 7 milyon kullanıcı artışıyla Snapchat için oldukça küçük bir rakam.

Ancak Snapchat CEO’su Evan Spiegel, her şeye rağmen AR alanında kendilerini hızla geliştirdiklerinin altını çiziyor. Hatta Spiegel’in paylaştığı verilere göre, uygulama içinde günlük aktif kullanıcılar ortalama 30 kez Snap AR ürünleriyle etkileşime giriyor. Snap AR ürünleriyse, kullanıcıların yüzlerine ya da çevrelerine uygulayabildikleri filtrelerden, maske filtrelerine ve sanal olarak yerleştirilen öğeleri içeriyor.

Snapchat Kullanıcı sayısı Snapchat AR

Snapchat AR sektöründe adını duyurmayı planlıyor

Bununla beraber filtrelerin yükselişte olduğu günümüzde, Snap geliştirici topluluğunun 600 binden fazla filtre yarattığını söylemekte fayda var. Ancak bu rakamları kıyaslayacak başka bir veri bulunmuyor. Zira Instagram’ın herkese sunduğu filtre geliştirme özelliği Spark AR ile kaç filtre sunuluyor bilinmiyor. Hatta yakın zaman önce bazı filtrelerin kaldıracağını söyleyen Spark AR, filtre tarafında net verilerin oluşmasını da engelliyor.

Ancak yine de AR geleceği ile Snapchat, kendisine bir vizyon belirlemiş gibi duruyor. Ağustos ayında piyasaya sürdüğü üçüncü nesil Spectacles gözlükleriyle, giyilebilir AR ürünlerinde 7 ila 10 yıl arasında adından söz ettirmek istiyor. Kasım ayında satışa sunulacak gözlükler için beklentiler oldukça yüksek.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Snapchat her şeye rağmen yükselişte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snapchat her şeye rağmen yükselişte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snapchat her şeye rağmen yükselişte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur? Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur?
  2. 2 Elon Musk Türkiye'ye çalışacak! Elon Musk Türkiye'ye çalışacak!
  3. 3 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik! 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik!
  4. 4 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020
  5. 5 Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın! Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın!
  6. 6 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
  7. 7 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
  8. 8 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
  9. 9 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
  10. 10 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)