Snapchat her şeye rağmen yükselişte


23 Ekim 2019 Çarşamba 14:15
Snapchat her şeye rağmen yükselişte

Bildiğiniz gibi Snapchat eskisi kadar popüler değil. Yani en azından öyle sanılıyordu. Ancak şirketin yayınladığı yeni verilere göre, Snapchat bu yılın son çeyreğine doğru kullanıcı sayısını 7 milyon kadar artırmış durumda. Aynı zamanda Snapchat AR alanında da hedeflere sahip.

Snapchat eskisi kadar popüler olmasa bile yine de şirket yatırım yapıyor. Artırılmış gerçeklik özelliğinin bu tarz uygulamalar için geliştirilmesi ise hayati önem taşıyor. Zira Snapchat artırılmış gerçekçiliğe yapacağı yatırımlar ile kullanıcı sayısını artırabilir. Son çeyrekte 7 milyon kullancıyı bünyesine ekleyen Snap, yine de rakipleri kadar popüler değil.

Son üç aylık dönemde Snapchat kullanıcı sayısı 

Facebook ve Instagram gibi şirketlerle kıyaslandığında aktif kullanıcı sayısının artışı düşük kalıyor. Snapchat’in özelliğinden esinlenilen Instagram Hikayeler özelliği ile Instagram’ın günlük kullanıcı sayısı 500 milyona kadar ulaştı diyebiliriz. Bu ise üç aylık dönemde 7 milyon kullanıcı artışıyla Snapchat için oldukça küçük bir rakam.

Ancak Snapchat CEO’su Evan Spiegel, her şeye rağmen AR alanında kendilerini hızla geliştirdiklerinin altını çiziyor. Hatta Spiegel’in paylaştığı verilere göre, uygulama içinde günlük aktif kullanıcılar ortalama 30 kez Snap AR ürünleriyle etkileşime giriyor. Snap AR ürünleriyse, kullanıcıların yüzlerine ya da çevrelerine uygulayabildikleri filtrelerden, maske filtrelerine ve sanal olarak yerleştirilen öğeleri içeriyor.

Snapchat Kullanıcı sayısı Snapchat AR

Snapchat AR sektöründe adını duyurmayı planlıyor

Bununla beraber filtrelerin yükselişte olduğu günümüzde, Snap geliştirici topluluğunun 600 binden fazla filtre yarattığını söylemekte fayda var. Ancak bu rakamları kıyaslayacak başka bir veri bulunmuyor. Zira Instagram’ın herkese sunduğu filtre geliştirme özelliği Spark AR ile kaç filtre sunuluyor bilinmiyor. Hatta yakın zaman önce bazı filtrelerin kaldıracağını söyleyen Spark AR, filtre tarafında net verilerin oluşmasını da engelliyor.

Ancak yine de AR geleceği ile Snapchat, kendisine bir vizyon belirlemiş gibi duruyor. Ağustos ayında piyasaya sürdüğü üçüncü nesil Spectacles gözlükleriyle, giyilebilir AR ürünlerinde 7 ila 10 yıl arasında adından söz ettirmek istiyor. Kasım ayında satışa sunulacak gözlükler için beklentiler oldukça yüksek.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Snapchat her şeye rağmen yükselişte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snapchat her şeye rağmen yükselişte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snapchat her şeye rağmen yükselişte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!