Okunma

Software AG ve Intel’den Çarpıcı Test


12 Mart 2014 Çarşamba 13:50
Software AG ve Intel’den Çarpıcı Test

Software AG, Almanya’nın Hanover şehrinde devam eden CEBIT 2014 fuarında Terracotta BigMemory Büyük Veri platformunu Intel’in yeni Xeon E7 v2 işlemcisi ile test etti. Test sonucu, veri merkezinden gecikme sürelerine kadar pek çok konuda kullanıcıların avantajlı çıktığını ortaya koydu.

BigMemory ile bir araya geldiğinde, hacmi gittikçe büyüyen ve gerçek zamanlı olarak bellek içinde hızla akan Büyük Veri’ye erişim sağlayabilen yeni Intel Xeon E7 v2 işlemci, 8 soket yapılandırması ile 12 TB bellek kapasitesine erişebiliyor ve kritik iş uygulamalarını hızlandırabiliyor.

BigMemory, daha büyük çaplı kurulumlarda Intel işlemci tabanlı birden fazla sunucuda RAM’i kümeleyebiliyor. Software AG ve Intel birlikteliği ise, tek bir Xeon E7 v2 sunucusundaki RAM’in yükseltilmesi sayesinde, büyük bellek içi veri kümelerinde toplam sahip olma maliyetini büyük ölçüde düşürüyor.

6TB RAM 4 Soketli Sunucu!

Örneğin; 6TB RAM’in 4 soketli bir sunucu üzerinde denendiği testler, verinin hacmi büyüdükçe gecikme süresinin milisaniyelerin altında kalmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Software AG ve Intel, BigMemory’nin ölçeklendirme ve dağıtıklaştırma kabiliyeti sayesinde, 100 TB içinde yer alan bir küme için gereken sunucuların sayısını yüzde 75 oranında düşürebiliyor.

Software AG, Global 1000’de yer alan şirketlerin 2020’deki satışlarının yüzde 5’inin giyilebilir cihazlardan kaynaklanacağı öngörüsü ışığında, bellek içi ve olay işleme teknolojilerinin dijital altyapısı kuvvetli müşterileri hangi noktalarda desteklediğini de canlı demolar ile ortaya koyuyor. Canlı demolar, Google Glass’ın müşteriler tarafından perakendeciler ve iş ortaklarının iş süreçleri ile etkileşime girmek için nasıl kullanılacağını gösteriyor.

Teknik ayrıntılar

Veri hacmi her bir bellek yapılandırma noktasında arttıkça, gecikme süresi ve iş/zaman oranı sabit ve öngörülebilir halde kalıyor

Gecikme süresi 4.2 ila 4.3 milisaniyede sabit kalıyor. Saniyede gerçekleştirilen işlem de her bir iş yükünün gereksinimleri doğrultusunda sabit kalıyor.

BigMemory, yüzlerce sunucudan oluşan bir kümede rahatlıkla çalışabilecek şekilde ölçeklenebiliyor. Uygulama da yüzlerce terabyte’lık bellek içi verisini destekleyebilecek şekilde ölçeklenebiliyor.

Terracotta ve Intel’in deneyimi sayesinde yaşamsal öneme sahip kurulumlarda %99.999 uygulanabilirlik oranı.

Daha düşük toplam sahip olma maliyeti ve operasyonel harcamalar / Daha az sayıda sunucu, daha düşük enerji tüketimi ve veri merkezi soğutma maliyetlerinde azalma

Software AG ve Intel, 14 Mart’a kadar CEBIT 2014 fuarında 4. Salonu C11’de yer alan Software AG ve P37 Salonu Nord/LB forum alanında yer alan Intel stantlarında test sonuçlarını katılımcılara gösterecek.

:: Bu tür test sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Software AG ve Intel’den Çarpıcı Test”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    100TB mı? Ben de 16GB ram var diye seviniyorum 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    6 tblik ramli bilgisayarlar bilimsel araştırmalar için kullanılır. Zaten bu bilgisayarlar kişisel bilgisayar değildir: süper bilgisayardır. İşlem güçleri en güçlü olanlardır.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    bız de 1GB RAM alalım da takalım:))))

" Software AG ve Intel’den Çarpıcı Test konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Software AG ve Intel’den Çarpıcı Test ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Software AG ve Intel’den Çarpıcı Test ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "