Sony Gezegeni Koruyor


14 Haziran 2010 Pazartesi 07:01
Sony Gezegeni Koruyor

Sony’nin yaratıcı ‘eko düşünce‘ yaklaşımı, ürünleri için kullandığı malzemelerden, onları üretmek ve geri dönüştürmek için kullandığı üretim süreçlerine kadar yaptığı işin her parçasını etkileyen çevreye duyarlı düşünce tarzını ifade ediyor.

Sony, bu yaklaşım çerçevesinde, gezegen üzerindeki karbon ayak izini azaltmak ve geleceğe anlamlı izler bırakmak için sürekli çalışıyor (Yeni PS3 Modelleri İnternete Sızdı mı?).

 

Dünyada 3, Türkiye’de 5P

Sony, ekolojik düşünce yaklaşımını küresel olarak 3P şeklinde adlandırıyor. 3P’nin açılımı: Productın (Ürün) P’si, Process‘in (Süreç) P’si ve Planetın (Gezegen) P’si. Anlamı ise; “Sony ürünleri, üretim süreçleri ve bunların üzerinde yaşadığımız gezegen üzerindeki potansiyel etkileri üzerinde sürekli yeniden düşünüyor ve yenilikçi değerlendirmeler yapıyor.”

 

Hedef: 15 yıl içinde enerji tüketimini yüzde 30 oranında azaltmak.

 

Sony ciddi Ar-Ge yatırımları yapıyor. Örneğin, insanın yüzünü ve hareketini algılayan ve televizyonu izleyen yoksa kendini kapatan “akıllı varlık sensörüne” sahip BRAVIA EX700 serisi TV’ler, çevre dostu teknolojisi sayesinde gereksiz enerji tüketimini önlemede öncü bir rol oynuyor (Konsept Tasarım Dizüstü Bilgisayarlar).

Diğer taraftan VAIO bilgisayarlar da enerjiyi çok tasarruflu kullanıyor. Örneğin VAIO F Serisi, aydınlık ortamlarda ekran parlaklığını ayarlayarak enerji tasarrufu sağlayan ortam ışık sensörü sayesinde son derece verimli çalışıyor. Ekranı anında kapatıp enerjiden tasarruf etmek için Ekran Kapatma düğmesine basmanız yeterli. Bu işlev müzik dinlerken oldukça ideal.

Sony, ürünlerinin üretiminden atık bertarafına kadar geçen tedarik zinciri süreci boyunca, tüm faaliyetlerini mümkün olduğu kadar çevre bilinci ve duyarlılığı ile gerçekleştiriyor. Sony yalnızca ‘Sony Yeşil Ortak Programı’na göre onaylanmış tedarik ortaklarıyla çalışıyor ve 2015 yılı sonuna kadar CO2 emisyon oranını, 2001 yılına kıyasla yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor.

:: En çevreci şirket sizce hangisi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sony Gezegeni Koruyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Gezegeni Koruyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Gezegeni Koruyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar