Okunma

Sony ile NASA İşbirliği!


28 Aralık 2015 Pazartesi 07:00
Sony ile NASA İşbirliği!

NASA uzun süredir Robonaut projesi üzerinde çalışıyor ve bu proje ile uzaydaki çalışmalar için insan ihtiyacını azaltarak işleri daha hızlı ve güvenli şekilde yapmayı hedefliyor. Özellikle uzay istasyonlarında tehlikeli ve sürekli tekrarlanan görevleri yapan insanların yerini robotların almasını amaçlıyor.

NASA, Sony ile birlikte devam ettirdiği olan Mighty Morphenaut projesinde PlayStation VR kullanarak robotların etrafına bakmasını, çeşitli görevler için kısayollar yaratılmasını sağlayarak Robonaut Projesine katkıda bulunuyor.

Proje çok başarılı gözükse de hala pürüzler var. Dünyadan gönderilen sinyallerin uzayda bulunan robota giderken yaşanan gecikme süresi problem yaratıyor. Yapılan Demo bu soruna çözüm niteliği taşıyor olabilir. NASA tarafından uzun süredir testlere tabi tutulan VR ve benzeri teknolojiler uzay araştırmalarında geleceğin teknolojisi olacak gibi gözüküyor.

15-12/28/1451232568_playstation-vr-nasa.jpg

PlayStation VR‘ın yeteneklerinin sadece oyun oynamakla kısıtlanamayacağını, bundan çok daha fazlasını yapma potansiyelinin bulunduğunu belirten NASA, proje sürecinde yapılan eğitimlerle ilgili bir video da yayınladı.

 

::Sizce sanal gerçeklik, geleceğin teknolojisi olabilecek mi?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sony ile NASA İşbirliği!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel güzel iyi birşeyler çıkar inşallah…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  M5 rezilliğini çöz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben ölmeden sword art onlıne gibi bişey çıkarında oynıyım gözüm açık gitmesin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sony adamsın adam

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sony birde Xperia VR yapsa ya 4K ekranıda var hazır

" Sony ile NASA İşbirliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony ile NASA İşbirliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony ile NASA İşbirliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "