Okunma

Sony ve Konsollar Hakkında Herşey


26 Ağustos 2009 Çarşamba 09:00
Sony ve Konsollar Hakkında Herşey

Uzun süredir ortada dolaşan PlayStation 3′te indirim olacağı ve daha ince bir sürümün piyasaya çıkacağı söylentilerinin gerçek olduğunu geçtiğimiz hafta Almanya’da düzenlenen Gamescom fuarında öğrendik. SCE’nin (Sony Computer Entertainment) başındaki isim olan Kazuo Hirai kendisiyle yapılan bir röportajda Sony’nin son hamleleri ve gelecekte yapacakları konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Öncelikle PS3 Slim hakkında konuşan Hirai, bu ürünü en doğru zamanda piyasaya çıkardıklarına inandıklarını belirttti. PlayStation 3 ile kazandıklarını bir şekilde kullanıcılarına geri yansıtmak istediklerini söyleyen Hirai, orijinal sürümden daha ucuz bir model ile hem müşterilerin, hem de oyun yapımcılarının gönlünü kazanmayı hedeflediklerini açıkladı.

PS3 başarılı mı?

Orijinal PS3′te yapılan fiyat indiriminin, konsolun satışlarının kötü gitmesi yüzünden mi yapıldığı sorusuna ise Hirai gayet içten bir şekilde cevap verdi. PS3 satışlarının PS2 kadar başarılı olmadığını kabul eden Hirai, Sony olarak duruma 10 yıllık bir süreci ele alarak baktıklarını ve PS3 için başarılı ya da başarısız demek için daha çok erken olduğunu söyledi.

İnsanların merak ettiği konulardan biri de PlayStation 3 ile hala zarar edilip edilmediği. Hirai bu soruya da dürüstçe cevap vererek, “Eğer sadece donanım açısından bakacak olursak, evet zarar ediyoruz. Bu büyük bir habermiş gibi görülebilir ancak tüm konsollarda durum böyle. Konsol işinde asıl kazanç birim satıştan değil, satılan oyunlardan ya da aksesuarlardan elde edilir.” şeklinde konuştu.

UMD’ye elveda dedik mi?

Yeni çıkan PSP Go’da UMD bulunmaması üzerine Sony’nin yavaş yavaş fiziksel medyadan vazgeçeceği söylentilerinin üzerine Hirai, şirketin böyle bir düşüncesinin henüz olmadığını belirtti. Çoğu insan PSP Go ile Sony’nin UMD’ye artık elveda dediğini düşünüyordu.

Birçok ülkede İnternet bağlantı hızları istenilen seviyede olmadığı için bir oyun indirmenin çok uzun zaman alacağını söyleyen Hirai, kullanıcılarını bu konuda mağdur etmek istemedikleri için henüz fiziksel medyadan vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını söyleyerek, PSP 3000 ve UMD’nin kullanılmaya devam edeceğini belirtti.

Magic Wand ne zaman?

Büyük bir merakla beklenen, hareket algılayıcılı kumanda “Magic Wand” hakkında da konuşan Hirai, bu yeni kontrolün 2010 ilkbaharında piyasada olacağını açıkladı. Nintendo’nun Wii ile yakaladığı başarıyı PS3’te elde etmek için geliştirilen bu projeye kavuşmak için önümüzde daha bir sene olduğu böylece resmen ortaya çıkmış oldu.

Şu an için en çok bu kumandaya destek veren yazılım üzerinde çalıştıklarını belirten Hirai, bu tarihe kadar yazılımları en iyi seviyeye çekeceklerini belirtti. Hirai’nin yazılım üzerinde bu kadar çok durduklarını belirtmesi çok önemli. Bu tip kumandalarda fikir güzel olsa da uygulama başarısız olunca kullanıcılarda büyük hayal kırıklığı oluyor.

:: Kaz Hirai’nin açıklamaları hakkında düşünceleriniz neler?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sony ve Konsollar Hakkında Herşey”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yalan söylüyor herhalde zarar ediyoruz diyecek kar ediyoruz dese kim alır

" Sony ve Konsollar Hakkında Herşey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony ve Konsollar Hakkında Herşey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony ve Konsollar Hakkında Herşey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "