Sony VR alanında adından söz ettirmek istiyor


24 Şubat 2020 Pazartesi 13:00
Sony VR alanında adından söz ettirmek istiyor

Sony VR oyun alanına daha da giriyor. Yeni aldığı bir patentin ortaya çıkmasıyla Sony, VR için çalışmalarını hızlandırıyor. PlayStation için düşünülen VR kontrolör, gelişmiş özellikleriyle oyunseverlerin karşısına çıkabilir.

Sony VR kontrolör ile gelişmiş özellikler sunacak

VR başlık ve kontrolör her oyunseverin ulaşabileceği bir oyun teknolojisi değil maalesef ki. Hem seçeneklerin çeşitli olmaması hem de fiyatların yüksek olması bu alanı niş bir kitleye seslenir hale getirdi. Sony ise özellikle konsol oyunlarında adını altın harflerle yazdırmış bir şirket olarak, VR çalışmaları takip edilen markalar arasında yer alıyor.

Sony’nin ortaya çıkan patent başvurusu ile Valve‘ın VR kontrolörüne benzer bir patentini aldığı ortaya çıktı. Sony tarafından yakın zamanda yayınlanan bir patent, şirketin Valve benzeri yeni bir VR hareket kontrol cihazı üzerinde çalıştığını gösteriyor .Bu yeni bir PSVR 2 kontrol cihazı olabilir mi?

PS için beklenen hamlenin gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz ancak söz konusu patent birçok özelliğe ışık tutar nitelikte. Kullanıcının elinin hareketini algılayan bir sistem üzerine kurulu olan patent, kullanıcının parmaklarını algılayan çok sayıda sensör ünitesine sahip. Parmakların birbirine yakınlığını veya temasını tespit edebilir bu sensörler, parmak algılama sinyali sayesinde görevini yerine getiriyor.

Sony VR kontrolör

Yayınlanan fotoğraflarda tasarımsal açıdan diğer VR kontrolöründen pek bir fark görülmüyor. Tutuş açısının bile haleflerine benzer şekilde olduğu görülen yeni Sony VR kontrolörün gelişmiş sensör teknolojisi diğerlerinden ayrılmasını sağlayacak.

Oculus Touch benzeri bir gömülü sensör yapısına sahip bu cihazda parmaklar sensörün etrafına sarıldığında, kontrolörler bu bilgileri belirli bir VR oyununa aktarabilir ve kullanıcının oyundaki ellerini yumruk veya başka şekillerde yansıtılabilir olmasını sağlıyor. Sensörler bir parmak bulamadığında, dışa doğru uzatıldığını varsayar ve uygulama içi olarak bunu yansıtıyor.

Bahsettiğimiz özellikler birkaç yıldır PC VR için bulunan özellikler oldu ancak orijinal PSVR için PlayStation Move hareket denetleyicilerinde böyle bir özellik yerleşik olarak bulunmuyor. Patent yayınının zamanlaması göz önüne alındığında, bu Sony’nin yaklaşan PS5 konsolu için piyasaya süreceği söylentisini güçlendiriyor. Sony’nin PSVR 2 başlığı için bu tür bir parmak izlemeyi yeni hareket kontrol cihazlarına uygulayabilir. Yine de bunun için kesin bir şey söylemek pek mümkün değil ancak beklentiler bu yönde.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sony VR alanında adından söz ettirmek istiyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Somut bir silah olmadan olmaz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Niye yorum yook

" Sony VR alanında adından söz ettirmek istiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony VR alanında adından söz ettirmek istiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony VR alanında adından söz ettirmek istiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!