Sony Zarar Etmekten Kurtulamadı


01 Kasım 2014 Cumartesi 10:00
Sony Zarar Etmekten Kurtulamadı

Japon teknoloji devi Sony’nin düşüşü devam ediyor. Şirket akıllı telefon bölümü nedeniyle üçüncü çeyrek sonuçlarına göre 1,2 milyar dolar zarar açıkladı.

Her ne kadar Sony’nin akıllı telefon bölümü son çeyrekte 308,4 milyar yen (6,11 milyar TL) gelir etmiş olsa da hatta bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzle 1,2 artış göstermiş olsa da şirket genel anlamda zarar etmekten kurtulamadı.

Satışlar yüzde 7,2 arttı!

Yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aynı dönemine oranla satışların yüzde 7,2 oranında artarak 1,9 trilyon yen’e ulaştığı ve Eylül ayına kadarki dönemde faaliyet zararının 85,6 milyar yen olduğu belirtildi.

14-11/01/sony-playstation-4-press-conference.jpg 

Genel satış rakamlarının artmasındaki en büyük etken olarak ise oyun ve şebeke hizmetleri satışı ile PlayStation 4 satışlarının olduğu belirtildi. PlayStation 4 satışlarında artışa şahit olan firma, oyun biriminin grafiğini de yükseltti. Bu departman geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83.2 daha fazla gelir elde etti. 

Beklenmeyen başarı!

Sony’nin akıllı telefon bölümü kan kaybediyor olsa da, kazanmaya devam ettikleri bir başka alan daha var. Apple ve sektörün önde gelen bir çok üreticisi Sony tarafından üretilen kamera sensörlerini kullanıyor. Mobil cihazlardaki görüntüleme sensörleri ve kamera modüllerine artan ilgi görünen o ki en çok Sony’nin işine yaramış.

14-11/01/sony-exmor-rs.jpg

Sony’nin bileşen satışlarını kontrol eden cihazlar birimi yıldan yıla yüzde 23.1 gelir artışı ve yüzde 148.7’lik operasyon kârı artışı kaydetmiş. Buda şirketin mali tablosuna önemli bir katkıda bulundu.

Tüm her şeye rağmen zarar açıklayan Sony için Japon yeninin değer kaybetmesi de şirketin kâr-zarar dengesine katkıda bulundu, çünkü satışların çoğu Japonya dışında gerçekleştirildi.

Son olarak ise şirketin zarar ettiği pazarlarda faaliyetlerini azaltacağı söyleniyor.

:: Sony’nin zarar açıklaması hakkına ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Sony Zarar Etmekten Kurtulamadı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung çalışanı olup olmaycağını anlaycak yaştayım abisi…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  zarar ediyor yanlış ***** kar edemiyor olunca zarar açıklanı***** günümüz vahşi kapitalizm de zarar eden şirket yada bölüm yaş***** hayrına işletmiyorlar ş***** ki bu yıl 2 milyar dolar kar edecektim ama 1 miyar dolar kar ettim.1 milyar dolar zarar açıklıyor 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung çalışanına denk gelmişsin hariçten gazel okuyorsun. adam sana apple satacak hali yok ya. tabi kendi malını satacak. 😀

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony telefonlarını elektronik mağazalarına gidince bile önerme yapmıyorlar… Oradakiler ilk önce Samsung u öneriyorlar… Buralara eğilmeli orada onların karı olmasa ısarla samsung diye dil dökmezler… Bu hususta telefonlarının pahalıya kaçması da var… Z3 C 1799 Tl bence fiyatı iyi ama Z3 ün kendisi 2299 TL arada 500 Tl fark olmaz onunda 1999 Tl den satılması lazım… Bu dengeyi iyi ayarlamaları lazım…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Z3 compact al o paraya…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Z3 al sıfır o paraya…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  sony batacagi günü bekliyorum kurumsal müşterileride olmasa batar demedi demesinler mesela samsung böyle 10 sene at koşturur gibi geliyor bana adamlar amaça yönelik yapıyorlar çeşit çok sony ise ayni modelde kalas gibi telefonlar üretiyor böyle olmaz zaten sony sevmemeye başladim tv bozuldu durduk yere sakin sony tv felan almayim garantiside iyi değil 2 sene dolduktan sonra hemen bozulursa bilerek yapmişlar derim ben kasit var derim

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Başındaki embesil ceo lar neden zarar ettiklerini anlamamışlardır.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  bugun istanbul avcılarda sony z1 sordum(10dan fazla telefoncuya) ister 2. el ister 1. el.1 el tlfona 13000tl-ile1800 tl arası***** ise 1200 den başlı***** kadar saçma fiyat politikası var ***** güncelleme almı***** 1.el 2.el mi sizce?.kalakaldım orta yerde:(((

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony, son çeyrek itibarý ile elde ettiði rakamlarý paylaþtý: Ýyi haber þu ki mobil bölümü hariç kâr etmeyen bir bölüm yok buna pek çok alternatifin sahip olduðu oldukça zor bir bölüm olan televizyon bölümüde dahil. Ayrýca Sony’nin bilgisayar bölümünü elden çýkarmasý ile ne kadar doðru bir adým attýðýnýda görmüþ bulunuyoruz. Sony geçen seneyle kýyaslandýðýnda %7.2’lik yükseliþle 17.45 milyar dolarlýk gelir elde etti. Bu gelirin saðlanmasýnda en önemli paylar ise PlayStation 4 ve görüntü sensörleri satýþlarý ile saðlandý. Sony, 2014’ün mali 2. çeyreði itibarýyla 785 milyon dolarlýk faaliyet zararý açýkladý. Geçtiðimiz sene ayný çeyreðe baktýðýmýzda ise, firmanýn 124 milyon dolarlýk faaliyet kârý saðladýðýný görüyoruz. Bu çeyrekte 9.9 milyon Xperia satýþý gerçekleþtiren Sony, geçen sene ayný dönemde 10 milyon civarýnda idi. Ama yine de firma 2015 yýlýna kadar toplam 41 Milyon Xperia satmayý hedefliyor. Geçen yýl bu rakam 39 Milyondu. Playstation bölümü ise geçen seneye kýyasla %83.2’lik bir artýþ ile kârýn önemli bir kýsmýný oluþturuyor. Bu çeyrekte 3.3 milyon PlayStation 4 satan Sony, 200 milyon dolarlýk faaliyet kârý elde etti ve rakibi Microsoft’un Xbox One platformunu geride býrakmayý baþardý. Görüntü sensörü tarafýna baktýðýmýzda ise, Sony’nin birçok üreticinin mobil telefon kamerasý tedarikçisi olduðunu biliyoruz. Bunlarýn sonucunda da 2.3 milyar dolarlýk bir gelir elde edildi ve bu gelirin 271 milyon dolarý kâr olarak kayýtlara geçti. Ve kamera tarafýna baktýðýmýzda da, 1.6 milyar dolarlýk gelir, 184 milyon dolarlýk kâr görüyoruz. Ben þahsen QX serisinde bunda büyük bir payý olduðunu düþünüyorum. Son olarak, televizyon tarafýnda da 2.6 milyar dolarlýk gelir, 73 milyon dolarlýk kâr söz konusu. Sony’nin en kârlý tarafý ise, finansal servisler olarak görünüyor. Buradan elde edilen kâr, tam 437 milyon dolar. Ve Son olarak daha önce de paylaþtýðým gibi Sony Mobile’ý baþkaný ve CEO’su Kunimasa Suzuki, 16 Kasým itibarýyla görevini Hiroki Totoki’ye býrakýyor. Þu an Sony’nin iþ planlama ve finans biriminin baþkan yardýmcýsý olan Totoki, 16 Kasým itibarýyla Sony Mobile’ýn yeni patronu olacak. Bu deðiþikliðin biran önce bir iþe yaramasýný umuyorum.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Z1-Z2-Z3 hepsi aynı telefon oyle olursa boyle olur (Reklam yapmıyor diyenler htc reklam yapıyor mu sanki)

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence ürün sunan bütün firmalar Apple”ın az ve öz satış tekniğini kullansın. 2çeşit telefon yapsın, 2 pc yapsın . 20 tane firma var. Pazarda yine bol çeşit olur.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony, son çeyrek itibarı ile elde ettiği rakamları paylaştı: İyi haber şu ki mobil bölümü hariç kâr etmeyen bir bölüm yok buna pek çok alternatifin sahip olduğu oldukça zor bir bölüm olan televizyon bölümüde dahil. Ayrıca Sony’nin bilgisayar bölümünü elden çıkarması ile ne kadar doğru bir adım attığınıda görmüş bulunuyoruz. Sony geçen seneyle kıyaslandığında %7.2’lik yükselişle 17.45 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu gelirin sağlanmasında en önemli paylar ise PlayStation 4 ve görüntü sensörleri satışları ile sağlandı. Sony, 2014’ün mali 2. çeyreği itibarıyla 785 milyon dolarlık faaliyet zararı açıkladı. Geçtiğimiz sene aynı çeyreğe baktığımızda ise, firmanın 124 milyon dolarlık faaliyet kârı sağladığını görüyoruz. Bu çeyrekte 9.9 milyon Xperia satışı gerçekleştiren Sony, geçen sene aynı dönemde 10 milyon civarında idi. Ama yine de firma 2015 yılına kadar toplam 41 Milyon Xperia satmayı hedefliyor. Geçen yıl bu rakam 39 Milyondu. Playstation bölümü ise geçen seneye kıyasla %83.2’lik bir artış ile kârın önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu çeyrekte 3.3 milyon PlayStation 4 satan Sony, 200 milyon dolarlık faaliyet kârı elde etti ve rakibi Microsoft’un Xbox One platformunu geride bırakmayı başardı. Görüntü sensörü tarafına baktığımızda ise, Sony’nin birçok üreticinin mobil telefon kamerası tedarikçisi olduğunu biliyoruz. Bunların sonucunda da 2.3 milyar dolarlık bir gelir elde edildi ve bu gelirin 271 milyon doları kâr olarak kayıtlara geçti. Ve kamera tarafına baktığımızda da, 1.6 milyar dolarlık gelir, 184 milyon dolarlık kâr görüyoruz. Ben şahsen QX serisinde bunda büyük bir payı olduğunu düşünüyorum. Son olarak, televizyon tarafında da 2.6 milyar dolarlık gelir, 73 milyon dolarlık kâr söz konusu. Sony’nin en kârlı tarafı ise, finansal servisler olarak görünüyor. Buradan elde edilen kâr, tam 437 milyon dolar. Ve Son olarak daha önce de paylaştığım gibi Sony Mobile’ı başkanı ve CEO’su Kunimasa Suzuki, 16 Kasım itibarıyla görevini Hiroki Totoki’ye bırakıyor. Şu an Sony’nin iş planlama ve finans biriminin başkan yardımcısı olan Totoki, 16 Kasım itibarıyla Sony Mobile’ın yeni patronu olacak. Bu değişikliğin biran önce bir işe yaramasını umuyorum.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepside zarar ediyor arkadaş.. Kardan zarar bunlar 😉

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye için söylemek gerekirse , sosyal durumu farklı olan insanlara ulaşabilmesi gerekir. Yani üzerinde oluşturduğu elit havasını reklam ve doğru satış politikası, fiyatlandırmada rekabetçi olarak üzerinden atabilir. Kaliteden taviz vermeden bu işleri yapabilirse sorun çözülür bence. Herkes Z3 alamaz ama diğer orta ve düşük segmentteki telefonlarda ön plana çıkartılmalı.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony nin zarar etmesindeki en büyük etken kaliteli olması,pahalı olması ve reklam eksikliği.. birde destek konusunda hep en geride kalıyorlar. Apple ürünleri de pahalı fakat reklam ve doğru strajetik markayı zirve yapıyor.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Playstation’dan kazandığı paraları mobil birimde batırıyor işte. Bence fiyatları biraz düşürseler satışları ciddi oranda artar mobilde.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  6 ayda bir telefon çıkarırlarsa tabii ki zarar ederler.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  sony, samsung dan pazarlama dersi almasi ***** urunleri sony ye gore daha kalitesiz olmasina ragmen yaptiklari dogru pazarlama faaliyetleri ile (apple’in en ciddi rakibi oldukalrini anlattilar ve insanlara kabul ettirdiler) ciddi kar ettiler.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklam çok önemli. Hele de ülkemizde. Geçen Z3 reklamı çıktı ben çok beğendim açıkçası. Sürekli yayınlanması gerekir. Reklama bütçe ayırmalı Sony.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence reklam politikasini yapamamasindan kaynakli

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Tabi güzelim VAIO’yu elden çıkarıp akıllı telefona odaklanacaklarmış… Gördük odağı.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Çerçeveler incelemeli

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamam sağlam telefon yapıyorlar ama çerçeveden kaybediyor sony, bundan sonra da çok iyi satacağını sanmıyorum

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  sorunsuz bi ürün çıkaramıyor ki piyasaya satsın

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuan xperia z1 kullaniyorum ve gercekten kaliteli bi telefon. Ama sony reklami iyi yaoamadigi icin telefonlari ragbet görmuyor. Samsung ve lg kadar reklam yapabilse en cok sony satar…

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Kasan arayüz, plastik kasa oranla buranla kontrol edilen bişeyler, osuruk seviyesi ölçme vs gibi süper özellikler koy azda reklam yap nasıl satıyor gör

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung gibi Bilboard ve tv reklamlarını kullanarak biraz daha ürünlerini ön plana çıkarmalı. Bir çok insan sadece ismini bildiği için Samsung alıyor. Halbuki malzeme kaltesi, kamerası, bataryası ve su geçirmezliği ile bir çok telefonun önünde geliyor olsa da insanlar bunu bilmiyor. Çünkü reklam yok.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Su z3 snapdragon 805le gelseydi bide 6 ayda bir amiral gemisi cikarmasa daha cok satar emin olun tabi ulkemizde zamsung alan dallamalar cok oldugu icin tr de pek satmaz

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony reklam yapmayý bilmiyor bence. Telefonlarýnýn tanýlýrlýðý az. Bir çok þirketten daha iyi ürünler ortaya sürmesine rahmen tanýnmýyor.

" Sony Zarar Etmekten Kurtulamadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Zarar Etmekten Kurtulamadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Zarar Etmekten Kurtulamadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)