Okunma

Sosyal Arama Devrede!


07 Ocak 2008 Pazartesi 22:00
Sosyal Arama Devrede!
Wikipedia’nın da kurucularından olan ve Wikia.com‘da benzer bir internet sitesi kuran Jimmy Wales, Wikia.com’un altında çalışacak ve aramalarda sosyal imleme sisteminden yardım alacak arama sistemini hayata geçirdi. Şu an için henüz test aşamasında olan arama motorunun diğer büyük arama sistemlerinden önemli farkları var. Bu farkların en başında, arama sisteminin sayfa sıralamasını nasıl yaptığı konusundaki algortimanın açık olması var. Bildiğiniz gibi internet devleri bu yöntemleri tamamen kendilerine saklıyorlar ve aslında arkada olan olaylar konusunda çok az bilgimiz mevcut.

Bir diğer nokta da kullanıcıların etkisi. Arama sonuçlarının değerlendirilmesi kısmında kullanıcıların katkıları da diğer sistemlere göre önemli boyutlarda olacak. Sistemin kendisine belirlediği dört anahtar kelime ise Açıklık, Katılım, Kalite ve Gizlilik.

Sistem şu an oldukça ham durumda ama işliyor. Denemek ve geliştirilmesine katkıda bulunmak isterseniz adresini ziyaret edebilirsiniz.


Bilgi için: Wikia Search
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sosyal Arama Devrede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Arama Devrede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Arama Devrede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "