Okunma

Sosyal Medya, Hack için Kullanılıyor!


17 Mart 2016 Perşembe 14:30
Sosyal Medya, Hack için Kullanılıyor!

İsrail Üniversite Ekibi’nin yaptığı araştırma, son dönemde gerçekleşen internet, sosyal medya siber saldırılarına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

2016 yılı itibariyle artış gösteren siber saldırıların en çok internet, sosyal medya odaklı gerçekleştirildiğinin belirtildiği araştırmada, hackerların en çok bu yola başvurdukları belirtildi.

Hackerlar tarafından gerçekleştirilen 20 bin saldırının yüzde 96’sının OS sistemini kullanarak gerçekleştirdiği belirtilen araştırma, ile ilgili diğer bilgiler şu şekilde:

– Araştırma genelinde, kullanıcıların hangi tarayıcıyı kullandıkları pek önem arz etmiyor. Tercih edilen tarayıcılar içerisinden yalnızca saldırı yoğunluğu farklılık gösteriyor.

– Gerçekleşen saldırıların yaklaşık yüzde 35’i Windows Explorer ve Twitter kaynaklı gerçekleştiriliyor. Bu ikiliyi  yüzde 13 ile Ubuntu Firefox, Google Background takip ederken, Windows Chrome, Twitter ikilisi üçüncü sırada yer alıyor.

– Saldırı yoğunlukları gün geçtikçe artarken, tarayıcılara meydana gelen yoğunluk oranları sıklıkla değişiyor. Yani her gün farklı bir tarayıcı ve sosyal medya uygulamasına siber saldırılar gerçekleşiyor.

Araştırma sonucunda, sitelerin henüz saldırılara karşı bütünen bir güvenlik sunmadığı ifade ediliyor.

16-03/17/cyberattack.jpg

:: Sosyal medya ve tarayıcılara yönelik olan siber saldırıların her geçen gün artması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sosyal Medya, Hack için Kullanılıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  OS degıl DOS ve DDOS saldırı bide sql

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bunu bilmek için prof olmaya gerek yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  firewall kullanın mümkünse bide antivirüs

 4. SDN Okuru dedi ki:

  OS derken neyi kastediyorsunuz ?

" Sosyal Medya, Hack için Kullanılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sosyal Medya, Hack için Kullanılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sosyal Medya, Hack için Kullanılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "