Okunma

İşte SpaceX’in bir sonraki hamlesi!


16 Şubat 2018 Cuma 16:00
İşte SpaceX’in bir sonraki hamlesi!

SpaceX yeni bir yüzer iniş platformu daha yapıyor. 2 platform ile sorun yaşamaya başlayan şirket, yeni yüzer platformunun üretimine başladı.

SpaceX, geçtiğimiz haftalarda Falcon Heavy roketini ilk kez fırlatmış ve görevi başarıyla tamamlamıştı. Roket, Elon Musk’ın kişisel aracı olan Tesla Roadster’ı Mars yolculuğuna çıkarmıştı.

3 adet Falcon 9 roketinin birleşiminden oluşan Falcon Heavy, fırlatma sonrasında dünyaya geri dönmüştü. Heavy’nin iki yan iticisi olarak çalışan Falcon 9 roketleri başarıyla karaya inmiş, ancak ortadaki 3. roket denizdeki yüzer platforma iniş yapamamıştı.

SpaceX yeni bir yüzer platform daha yapıyor

SpaceX Falcon Heavy

Şu an elinde 2 adet ‘drone ship‘ adı verilen yüzer platform bulunan şirket, yeni bir platformun daha yapımına başladı.

Okyanusta otonom olarak çalışan drone ship’ler, belirlenen koordinatlara otomatik olarak ilerliyor.

Falcon 9 roketi platforma indikten sonra da roket, SpaceX’in Florida’daki merkezine doğru taşınıyor.

1 haftalık gecikme işleri aksatıyor

SpaceX Falcon 9 droneship

Yüzer platformun bekleme konumuna gitmesi, roketin iniş yapması, karaya çıkartılması ve tekrar bekleme noktasına gitmesi yaklaşık 1 hafta sürüyor.

Şirket bu gecikmeyi ortadan kaldırarak daha hızlı ve sık görevler yapmak istiyor.

‘En ucuz ve en güvenli’

SpaceX

Elon Musk, Falcon 9 ile dünyadaki ilk tekrar kullanılabilir roketin üretilmesini sağlamıştı. Şimdiye kadar 20’nin üzerinde başarılı görev gerçekleştiren Falcon 9 roketleri, 100 milyar doların üzerindeki fırlatma maliyetlerini 60 milyon dolara kadar düşürmüştü.

Uzaya gönderilen roketlerle yeni görevler gerçekleştiren firma, bu konuda büyük bir deneyime sahip.

::Falcon 9 roketleriyle yakalanan başarıyı nasıl buluyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “İşte SpaceX’in bir sonraki hamlesi!”

  1. Berkcan dedi ki:

    Lenovo p2 hala alınırmı 1500 tl lik fiyatlarda yeni telefon cikmasinimi bekliyeyim size danişayım ***** p2 cikali yaklasik 1 sene oldu buda bataryanin bekleyerek degerini yitirmesine sebep olmus olabilirmi. CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM..

    1. Anonim dedi ki:

      Mal buraya mı yazılır bu soru? Konuyla ne alakası var?

" İşte SpaceX’in bir sonraki hamlesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte SpaceX’in bir sonraki hamlesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte SpaceX’in bir sonraki hamlesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "