Okunma

SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı!


02 Mart 2019 Cumartesi 16:00
SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı!

Uzay çalışmaları konusunda insanlık için heyecan verici çalışmalara imza atan SpaceX için bugün tarihi günlerden birisiydi. NASA’nın ABD’den uzaya astronot gönderebilmesi için geliştirilen Crew Dragon ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

SpaceX ve NASA’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Crew Dragon sayesinde, en son 2011 yılında Atlantis uzay mekiği sayesinde astronotlarını kendi topraklarından uzaya gönderen ABD dışarıya bağımlığını sonlandırmış olacak.

SpaceX Crew Dragon uzaya fırlatıldı!

Dışa bağımlılık diyoruz, zira 2011’den bu yana astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi için Rusya’nın Soyuz kapsülleri kullanılıyor. Aralık 2016’dan bu yana ertelenen test uçuşu nihayet bugün gerçekleştirildi.

SpaceX’in Falcon 9 roketlerinden birinin üzerine monte edilen kapsül, Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi‘nden T.S ile 10:49’da uzaya fırladı ve sadece 11 dakika sonra yörüngeye konuşlanarak yer çekiminden kurtuldu.

Kapsülün ayrılması ile Falcon 9, Altantik okyanusundaki drone gemilerinden birine tekrar iniş yaptı. Bu şirketin 35’inci başarılı inişi oldu. Dünya yörüngesinde olan kapsül, yarın sabah Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "