Okunma

SpaceX Falcon 9 Patladı Mı?


28 Haziran 2015 Pazar 14:31
SpaceX Falcon 9 Patladı Mı?

SpaceX‘in tekrar kullanılabilir roket için büyük umutlar ile yaptığı üçüncü deneme büyük bir hüsran ile sonuçlandı.

Falcon 9 Neden Patladı?

Fırlatmadan yaklaşık 2.5 dakika sonra, araç üzerinde maksimum aerodinamik gerilmelerin yaşandığı anda görülen patlamanın ardından Falcon 9 ile bağlantı kesildi. Canlı yayında yaşanan kısa bir sessizliğin ardından SpaceX sözcüsü ilk yaptığı açıklamada yükselme aşamasında ilk etabın sonunda rokette bir anormallik meydana geldiğini ve roket ile olan bağlantının kaybolduğunu açıklayıp, canlı yayını sonlandırdı.

View post on imgur.com

//s.imgur.com/min/embed.js

Gelişmelerin daha sonra SpaceX internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından aktarılacağı belirtilen canlı yayının ardından SpaceX ve Elon Musk’ın kişisel Twitter hesaplarından yükselme aşamasında bir anormallik yaşandığı doğrulandı.

NASA da Doğruladı

Ayrıca olaydan sonra NASA da Twitter hesabından yaptığı açıklama ile roketin parçalandığını ve SpaceX’in anormaliyi araştırmak için takımını bir araya getirdiğini doğruladı.

15-06/28/ekran-resmi-2015-06-28-175555.png

Henüz başarısızlıkla sonuçlanan fırlatma hakkında daha fazla detay açıklanmış değil ancak yeniden kullanılabilir roket için iniş denemesinin de yapılacağı bir fırlatma da böylesine bir olayın meydana gelmiş olması hem SpaceX hem de insanlık için büyük bir talihsizlik oldu diyebiliriz.

:: SpaceX bir sonraki denemede başarılı olabilir mi ?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “SpaceX Falcon 9 Patladı Mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın en pahalı havai fişeği. 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  millet uzaya gidiyor biz daha hükümeti kurmaya çalışıyoruz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  NASA'nın alt kurumu ULA'yı araştırın roketlerle ilgili nasıl çalışması var öğrenin bir zahmet.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  NASA başarısız mı oldu? Bu deneme NASA'nın değil, özel şirket SpacX'in…. NASA geçtiğimiz sene Orion'un testini başarı ile geçti. 2 Hafta önce de insanlığı Mars'a götürecek en güçlü motoru test etti. Biraz araştırın ya… NASA SLS roketi yazıp nasıl başarı yakaladıklarını görün.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu roketin 3/4 lük kısmını bizim makinamızla (BURSA da üretildi) yapıyorlar, ayrıca kendi sitesinde roketi 200m gibi bir yüksekliğe çıkardıktan sonra istedikleri noktalara indirebildikleri denemelerin videolarını da görebilirsiniz. Ama ne yazıkki iki büyük denemelerinde de bunu başaramadılar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şuan Voyager 1, Güneş Sistemi'nin dışında minimum 18 milyar km uzaklıkta yolculuk yapıyor 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Roket, SpaceX şirketine ait. NASA geliştirmedi, özel sektör ürünü. Zaten esas amaç da NASA'dan özel şirketlere geçiş yapılması. Tabii bu testin esas amacı atılan roketin geri indirilmesi yani harcanan emek ve paranın tekrar tekrar kullanılması. Özel şirketler uzay teknolojisi işini başarırsa 20-30 yıl içinde yörünge uçuşları herkesin gidebileceği uçak yolculuklarına bile dönüşebilir.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  uzaylılar patlatmıştır

 9. tahayusuf23 dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 10. 7.43 dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Nasa daha çok fırın ekmek yemesi lazım uzay mekiği programını durdurduktan sonra roket işine el attılar ama çinliler ve ruslar bu roket işinde iyice uzmanlaştı amerika ile baya farkı açtılar, canavar gibi soyuz lar var amerika bile uzay istasyonun soyuz ile gidiyor şuan daha orion u adam edemediler, birde marsa gitmeyi planlıyorlar işleri zor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu nasıl yorumdur ya? Plüto'ya varılmak üzere, Voyager1 7 Işık Yılı uzaklıkta, ISS var. ISS'de yaşayan astronotlar var. Oralara nere?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  NASA şuana kadar denemelerde başarısız olmadı. Önemli olan 2020'de Orion görevinde astronotlar ile 322 Fit büyüklükteki Mars'a gidişte can kaybı olmaması.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  aynştayn was here 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  seni nasa ya alsınlar harcanıyorsun burda : )

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Onlar yapınca: Nasa da hata yapar…
  Türkler yapsa: bizim yapacağımız roket bu kadar olur zaten.

  Adamların tüm işi o. Dünyanın en büyük ve en iyi uzay teknolojisi onlardaysa bu hata kabul edilemez kardeşim.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  canlı yayıyını izlerken fırlatılmadan önce demiştim bu rocket uçmaz diye iki buçuk dakika sora yanılmadığımı anladım.aerodinamik yapısı bouktu bikere…!!!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar daha gönderemiyorlar nasıl indirmeyi planlıyorlarki 😀

 19. El Padrino dedi ki:

  Daha atmosferden ***** insanlik uzaya acilip baska gezegenlere gidecek he

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Paramparça oldu.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  NASA da hata yapabilir sonuçta kul yapısı ama adamlar vazgeçmiyor bizde olsa çalışan uçak fabrikası kapatılır tencere fabrikası traktör fabrikası yapılır, bizde olsa benzini bitince duran aracı hemen alel acele yok bu çok kötü olmuş diye üretiminin başlamısrnı durdurur (bkz. Devrim arabaları)

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Zor bir mühendislik işi. Yaparsa uzay teknolojisinde yeni bir dönem başlar net.

" SpaceX Falcon 9 Patladı Mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX Falcon 9 Patladı Mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX Falcon 9 Patladı Mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "