SpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini erteledi


18 Ocak 2020 Cumartesi 09:00
SpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini erteledi

Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, uzaya astronot taşımak için tasarladığı Crew Dragon’da acil durum testi gerçekleştirecek. Falcon 9 roketi istemli bir şekilde havada imha edilecek. Ancak kötü hava koşulları nedeniyle bir erteleme söz konusu…

SpaceX’in 18 Ocak’ta Florida’da TSİ 16.00’da gerçekleştirmeyi planladığı patlatma işlemi, kötü hava koşulları nedeniyle 19 Ocak‘a ertelendi. Bu işlem, SpaceX’in YouTube sayfasından canlı yayınlanacak.

Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Crew Dragon kapsülünün kaçış sistemi testinin sürekli rüzgar ve dalgalı denizden dolayı ertelendiği belirtildi.

Falcon 9 roketi havada patlatılacak

Crew Dragon kapsülü, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Kalkış Kompleksi 39A’dan hareketinden yaklaşık bir buçuk dakika sonra Falcon 9’dan ayrılacak. Bu işlem için SuperDraco iticileri kullanılacak. SpaceX’in Falcon 9 roketi, patlama işleminin ardından parçalarını Atlantik Okyanusu’na bırakacak. Crew Dragon kapsülü ise paraşütle yeryüzüne inecek.

Tüm bu işlemler sayesinde fırlatma kaçış sistemi test edilmiş olacak. İnsanların uzaya güvenle taşınabileceği ispatlanacak. Zira, söz konusu sistem, roketin patlaması gibi acil bir durum sırasında uzay aracının roketten ayrılmasını sağlıyor. Dolayısıyla astronotlar için hayati bir mesele.

Ayrıca Falcon 9 roketini patlatma işlemi, SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot göndermeye başlaması için önemli kilometre taşlarından biri. Halihazırda ABD, astronotlarını istasyona Rusya’nın Soyuz uzay aracıyla gönderiyor.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini erteledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini erteledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX, Falcon 9 roketini patlatma işlemini erteledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!