Okunma

SpaceX Pazar Gününe Hazır!


26 Haziran 2015 Cuma 19:00
SpaceX Pazar Gününe Hazır!

Falcon 9 roketinin Dünya’ya geri dönüşü için uzun süredir çalışmalarını sürdüren SpaceX, Ocak ayında yapılan denemeyi takip eden Nisan ayındaki ikinci denemenin ardından 28 Haziran Pazar günü de üçüncü denemesini yapmaya hazırlanıyor.

Hızlı ve düşük maliyetli olarak roketlerin yeniden kullanılmasına yönelik yapılan bu çalışmalar sayesinde, uzay taşımacılığındaki maliyetlerin yüksek oranda düşürülmesi hedefleniyor.

15-06/26/16892430560_f87dff78c0_o_1.jpg

SpaceX’in kendi blogu üzerinden yayınlanan yazıda da vurgulandığı gibi standart bir jumbo jet, maliyet olarak Falcon 9 roketleri ile aynı tutarlara denk geliyor ancak hiçbir havayolu firması tek bir uçuştan sonra uçaklarını kullanım dışı bırakmıyorlar. Uzay taşımacılığnda ise bir roket yalnızca bir defa kullanılabiliyor.

Bu soruna çözüm üretmek için bir süredir çalışmalarını sürdüren SpaceX, Ocak ayında gerçekleştirilen denemede hidrolik sıvının yükenmesi sebebi ile roketin alçalırken yönlendirilmesini kontrol eden mekanizmanın kontrolünü kaybetmiş ve başarısız bir sonuç ile karşılaşmıştı.

Üstteki videoda yer alan Nisan ayındaki denemede ise roket yere değmeden 10 saniye kadar önce roketin motor gücünü kontrol eden valf geçicici olarak durmuş ve her ne kadar kontrol kısa sürede geri gelsede yaşanan gecikmeden dolayı deneme başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Siz de takdir edersiniz ki 30 tonu aşkın ağırlıkta olan ve saatte 300 km’nin üstünde bir hızla hareket eden bir kütle için belki de saniyenin onda biri bile çok kritik olabiliyor.

Yaşanan iki sorundan ders alan ve kritik öneme sahip olan hidrolik sıvıyı arttırıp, valfde gerekli değişiklikleri yapan ekip bu sefer böyle sorunlar ile karşılaşmamayı hedefliyor.

28 Haziran Pazar günü 10:21 EST’de gerçekleşecek olan iniş denemesini Türkiye saati ile 17:21‘de buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca NASA’nın da 16:00‘da canlı yayına başlayacağını hatırlatalım.

 :: Sizce SpaceX bu sefer başarılı olabilecek mi?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “SpaceX Pazar Gününe Hazır!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bilgiler için yazar Berkay Oğulcan'a teşekkürler. Uzay teknolojisi ve bilim haberlerinin daha fazla paylaşılmasını isterim.

" SpaceX Pazar Gününe Hazır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX Pazar Gününe Hazır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX Pazar Gününe Hazır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "