Okunma

SpaceX üç roket birden indirecek


12 Ocak 2017 Perşembe 05:30
SpaceX üç roket birden indirecek

NASA, uzay mekiği programını iptal ettiğinden beri yıllardır uzaya çıkmada büyük problem yaşıyor. 

Rus Uzay Ajansı’na para ödeyerek Ruslar’ın uzay gemilerini kullanan NASA, bir yandan da Elon Musk’ın uzay gemisi üreten şirketi SpaceX’in roketleri ile uzay istasyonuna malzeme taşıyor veya uyduları yörüngeye yerleştiriyor.

Her seferinde yeni roket inşa etmek çok pahalı

Ancak uzaya çıkıp inme maliyetini düşürmek isteyen NASA ve SpaceX, yeniden dünyaya dönebilen yere dik şekilde yumuşak inip yapabilecek roketler üretmek istiyor.

Bu konuda ilk testlerde başarı kazanan ve roketleri yere yeniden indirmeyi başarabilen SpaceX, şimdi de üç roketi birden aynı alana indirmenin testini yapacak. 

Böylece tek seferde uzaya birden çok uzay gemisi yollamak ve bu gemilerin roketlerini aynı anda yere indirmek mümkün olacak. 

Teorik olarak üç roketi aynı alana indirmek mümkün gibi görünse de bu pratikte çok zor bir işlem. Roketlerin yere inerken yarattığı yüksek basıncın diğer roketlerin dengesini bozması riski bulunuyor. Bu nedenle roketler, kendi başlarına otonom şekilde dengede kalıp dik bir şekilde belirlenmiş alana inmek zorundalar.

Böylece roketleri yeniden kullanmak mümkün olacak ve uzaya çıkışın maliyeti son derece azalacak. Ayrıca daha ağır yükleri fırlatmak için birden çok roketi de kullanmak mümkün olacak. 

:: Yeniden uçabilen uzay roketleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “SpaceX üç roket birden indirecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Mars'a Yolculuk adım adım geliyor. Tabii birde Türkiye'de bizim durumumuza bakıyorum çok üzücü 🙁

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Amaç birden fazla roketi indirmek değil asıl amaçları birden fazla roketin desteklediği bir aracı atmosferden çıkartıp geri döndürmek. Çağ atlayacak

" SpaceX üç roket birden indirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX üç roket birden indirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX üç roket birden indirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "