Okunma

Spor Teknolojileri 2


24 Ağustos 2009 Pazartesi 08:13
Spor Teknolojileri 2

Gill Athletics OTE Composite FX Karbon-Alüminyum Cirit

Belki de olimpiyat sporları arasındaki en tehlikeli sporlardan biri cirit atmaktır. Dikkatin bir an kaybolması sonucu istenmeyen kazalar yaşanabilir. Fakat en köklü sporlardan biri olması, cirit atmayı olimpiyat oyunları arasında barındırmaya devam ediyor. 102 yıllık olimpiyat tarihinde başından beri var olan cirit atma sporu için, yeni bir teknoloji geliştirmek kolay olmasa gerek. Ne var ki teknoloji bu sporda da kendine yer edindi.

Artık olimpiyatlardaki cirit atma yarışmalarında karbon-fiber karışımı ciritler kullanılabiliyor. Bu sayede havayla mızrak arasında olan sürtünme, daha da azalarak ciritin daha uzağa gidebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca ciritin havada titreşmesini de engelliyor.

Nike Ippeas Binicilik Ayakkabısı

Binicilik de bir diğer köklü sporların başında geliyor. Olimpiyatlarda yer alan binicilik, teknolojiden bire bir yararlanamayan spor dallarından biri aynı zamanda. Zira bu sporda öncelik, jokeylerden önce, atlarda bulunuyor. Dolayısıyla eklenebilen her teknolojik gelişme, önemini kaybediyor. Nike’ın geliştirdiği Ippeas, jokeylerin ayaklarını daha etkin kullanabilmesi için büyük şans tanıyor. Aşınmayı engelleyen tabanı, jokeylerin eyer üzerinde sorun yaşamasını engelliyor.

Mizuno Frenzy 120 RB500 Karbon-Fiber Sopa

Softball, beyzbola çok benzeyen, farklı bir topla ve birkaç farklı kuralla oynanan bir oyun. Olimpiyat tarihi ise yalnızca 12 senelik. 1996 Atlanta Olimpiyatları ile birlikte ilk defa olimpiyat arenasına çıkan Softball’da, yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nin üstünlüğüne tanık oluyoruz. 2008 Pekin Olimpiyatları‘nda ise bu durum biraz değişti ve Çin ile Avustralya’yı da etkili bir biçimde izleme şansı bulduk.

Softball, metal karışımdan oluşan bir sopa ile oynanıyor. 2008 Olimpiyatlarında ise Mizuno adlı bir firmanın Karbon-Fiber karışımı bir sopası ilk defa kullanıldı. Frenzy 120 RB500 adı verilen sopa, 2008’in başından beri test edildi ve softball için uygun olduğuna kanaat getirildi. Fiber yapısı itibariyle ağır olmasına karşın topa daha etkili vuruşlar yapılabilen sopa, olimpiyat komitesinden geçer not aldı.

Nike Aerographics Jersey

Olimpiyat Oyunları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin yıllardır üstün olduğu bir diğer spor dalı ise şüphesiz basketbol. Her sene NBA’in süperstarlarıyla katılmasa bile altın madalya kazanmasını bilen Amerika, sporcularının giydiği formalarla da adından söz ettiriyor. Nike’ın geliştirdiği ve Aerographics Jersey adını verdiği forma, deri ile havanın arasındaki hava akışını kontrol ederek formanın sporcuya ağırlık katmasına engel oluyor.

Kısacası formayı sanki giymiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Bu da müsabaka esnasında terleyen basketbolcunun ağırlığını %30 oranında azaltıyor. Böylece daha etkin bir oyun sergileme imkanına sahip oluyorsunuz. Forma, tasarımıyla da gözleri dolduruyor.  


Adidas Lone Star Ayakkabı

NASCAR yarışlarında arabalar, sola dönüş konusunda sağa dönüşe nazaran daha geliştirilmiş bir şekilde yarışırlar. Bunun sebebi; NASCAR yarış pistlerinde sadece sola dönülebiliyor olması. Elips şeklindeki pistte, sağa dönecek bir viraj yok. Dolayısıyla sağa dönüşte arabanın yol tutuşunu arttıracak herhangi bir eklentiye ihtiyaç yok. Bu mantığın aynısı niye koşu yarışlarında olmasın? Hepimizin bildiği üzere koşu yarışlarında da sağlı sollu virajlar yer almıyor.

Adidas’ın geliştirdiği Lone Star, tam da bu mantıkla oluşturulmuş bir koşu ayakkabısı. Yıllardır 400 metre koşu yarışları üzerine analizler yapan Jeremy Wariner, bu analizlerinin sonucu olarak bu tekniği geliştirmiş. Koşu yarışlarında sol ayak daha çok vücudun stabil durmasını sağlıyorken, hızlanm ve ataklar sağ ayak ile yapılıyor. Dolayısıyla sola doğru koşarken denge sorunu yaşanabiliyor. Lone Star’ın amacı bunun önüne geçebilmek.

Teknolojinin Geleceği

Spor dünyasında hali hazırda kullanılan teknolojik ürünler bu şekilde. İşin aslı, teknoloji sporun içine ne kadar dahil edilirse edilsin, sporcular kişisel yetenekleriyle ön plana çıkmalılar. Eğer herhangi bir birincilik, birinci olan sporcunun kişisel yetenekleriyle değil de, ekipmanın gelişmiş teknolojisiyle konuşuluyorsa, o birincilikten bir şey beklenmemesi gerekiyor.

Peki spor dünyasını ne gibi teknolojik yenilikler bekliyor? İngiltere‘deki Spor Teknolojileri Enstitüsü, konuyla ilgili onlarca projeye sahip. Fakat hangisi olimpiyat ya da benzeri bir dev organizasyonda kullanılır orasını bilemeyiz. Spor Teknoloji Enstitüsünün projeleri arasında, binicilikte kullanılmak üzere atların toynaklarına eklenilecek gelişmiş nal, topla oynanan sporlar için geliştirilmiş aerodinamiğe sahip top, tenis topuna vurduğunda tepkiyi arttıracak raket gibi projeler var.

Futbol Ve Teknoloji

Ülkemizdeki en popüler spor şüphesiz ki futbol. Futbolla ilgilenmeyen insan sayısı sanıyoruz genele oranladığımızda çok az kalır. Dolayısıyla futbol teknolojileri üzerine bilgilerimizi geliştirmeliyiz. Bu sayede ileriki yıllarda futboldan daha fazla keyif alabiliriz.

Futbolda kullanılan teknolojilere aslında yabancı değiliz. Her 4 senede bir yapılan Dünya Kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonası, her defasında yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Bu yenilikler kimi zaman oynanılan futbol topu ile ilgiliyken, kimi zaman stadın çimleri ile ilgili oluyor. Bir stadyumdaki çimler, futbolcular için en önemli etkenlerden biridir. Ağır bir zeminde futbol oynamak dünyanın en zor işlerinden biri oluyor. Bunun önüne geçebilmek için çimlerin altyapısını ileri teknoloji ile donatmak gerekiyor.


Şimdi çabuk olun ve foruma bu makalenin linkini verin.
Aksi takdirde siz bu yazıyı okuyana kadar başkası link vermiş olabiliir.

Futbol Ve Teknoloji II

Ayrıca stadyumdaki kameraların konumlandırılması da oldukça önemli. Bu, daha çok seyir zevkini geliştirmeye yönelik olsa da, güzel kamera açılarıyla bir futbol maçını izlemenin daha keyifli olduğundan şüphemiz yok. Hakemlerin de teknolojiyi takip etmesi gerekiyor. Müsabaka içerisindeki hakemlerin birbirleriyle her daim iletişim halinde olabilmesi için kulaklık ve mikrofon ikilisinden yararlanmaları son derece olumlu bir gelişme.

Bunların dışında futbola entegre edilip edilmemesi hususunda futbol hayranlarını ikiye bölmüş teknolojik gelişmeler de mevcut. Örneğin ofsaytları kesin olarak belirleyen sensörler son zamanların yeni spor teknolojileri muhabbetlerinin başında geliyor. Bunun dışında topun çizgiyi geçip geçmediğini belirlemeye yarayan bir takım geliştirmeler de tartışılmaya devam ediyor. Futbol topuna entegre edilecek bir sistem sayesinde veya çizgi kenarlarında topu algılamaya ayarlanmış teknolojiler sayesinde bu geliştirmeler yapılabilir.

Basketbol Ve Teknoloji

Basketboldan bahsedecek olursak, durum futboldan biraz daha farklı. Amerika Birleşik Devletleri‘nin ulusal basketbol ligi NBA, sadece ABD’de değil, dünya çapında takip edilen bir lig. Bu ligin oyuncuları ise sporculuklarının yanında şovmenliklerini de saha içinde konuşturuyor. Yani biraz da iş şov dünyasına doğru kaymış durumda. Dolayısıyla NBA yetkilileri, seyirciye her an daha iyisini sunmak zorundalar.

 

Bu zorunluluk, teknolojik açıdan irdelendiğinde işlerin ne kadar yolunda olduğunu gösteriyor. Fakat teknolojik gelişmeler sadece Amerika kıtasında yaşanıyor denemez. FIBA’nın konuyla ilgili birçok çalışması mevcut. Basketbolcuların formaları dünyaca ünlü spor giyim firmaları tarafından özel teknolojiler kullanılarak hazırlanılıyor.

Basketbol Ve Teknoloji II

Basket toplarının üzerindeki petekler, materyalleri bakımından son teknolojiyi kullanan bir diğer obje. Topu, her yere sektirişlerinde parke ile etkileşime girerek geri zıplayan top, özel teknolojisi sayesinde daha sert bir geri tepme, fakat buna oranla daha düzgün bir yön çiziyor. Potaya doğru gönderildiklerinde ise yine kullanılan materyali sayesinde kapalı spor sahasında kavis almamaya meyilli bir harekete sahip oluyor.

 

NBA’in, bir de Cisco’nun hazırladığı teknoloji üzerine blog‘u mevcut. Burada NBA oyuncularıyla yapılan teknoloji sohbetlerinden,teknolojik gelişmelere dahil birçok şeyi bulabilirsiniz.

Koşu Teknolojileri

Koşu yarışları son dönemde ülkemizde iyice popülerleşen sporların başında geliyor. Ülkemizi bir dönem uluslar arası arenada başarıyla temsil eden Süreyya Ayhan ve Elvan Abeylegesse, ülkece koşu yarışlarıyla daha da içli dışlı bir şekilde ilgilenmemizi sağlamıştır.

Koşu yarışlarında dünyaca ünlü bir isimden bahsedeceksek hemen herkesin aklına Usain Bolt gelecektir. Diğer koşuculara nazaran daha dev bir cüsseye sahip olmasına karşın, rüzgarın oğlu diye anılan Usain bolt, rekordan rekora koşuyor. Tabii ki kendi yeteneği sayesinde bunları başarıyor. Fakat yine de kullandığı ekipman, Usain Bolt için Puma tarafından özel hazırlanmış ve sporcunun neredeyse her şeyi olmuş.

Konuyla ilgili olarak Puma’nın koşu sporu için hazırldığı blog‘a göz atabilirsiniz. Puma ile ilgili bir diğer site ise Usain Bolt adına açtığı, içerisinde koşu ve Bolt hakkında yazılar olan Whofaster.com. Genel olarak Jamaica kültürünü tanıtan bir site de diyebiliriz.

Diğer Teknolojiler

Spor müsabakalarında kullanılan teknolojiler yalnızca sporcuların yararlanabileceği materyaller değildir. Eğer herhangi bir işte çalışan bir kullanıcı, spor müsabakalarını ya da araba yarışlarını kendi evinden üst düzey keyifle izlemek istiyorsa, baş vuracağı ilk teknolojik alet; bir Full HD televizyon olacaktır. Bu sayede spor müsabakasından aldığı keyif de artacaktır.

 

 

:: Spor teknolojileri hakkındaki görüşlerinizi forumda paylaşın.
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Spor Teknolojileri 2”

 1. Anonim dedi ki:

  sayfanızdaki güzel yazılar için teşekkür ederiz

 2. Anonim dedi ki:

  Thank you for this nice information.

 3. Anonim dedi ki:

  Thank you very much for your important information.

 4. Anonim dedi ki:

  Bu güzel bilgi için teşekkür ederim.

 5. Anonim dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler

 6. Anonim dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Allah Razı olsun yaa :D:D
  bu benim ödevim çok saolun Akhun abi Allah tuttuğunu altın etsin 😀 İnşallah bilişim dünyasında sağlam bir kariyer yaparsın :D:D

" Spor Teknolojileri 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spor Teknolojileri 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spor Teknolojileri 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "