Spotify, Türkiye için kararını verdi!


13 Ekim 2020 Salı 15:47
Spotify, Türkiye için kararını verdi!

Biliyorsunuz bir süre önce RTÜK, Türkiye’de temsilciliği bulunmayan kuruluşlara süre tanımıştı. Bunlar arasında yer alan popüler müzik ve podcast dinleme platformu olan İsveç merkezli Spotify’ın Stockholm’de yer alan birimiyle temas sağlandı. RTÜK yetkililerine geri dönüş sağlayan Spotify, olumlu geri dönüş yaptı.

Türkiye’den gitmiyor: Spotify Türkiye’de temsilcilik açıyor!

Türkiye’den gidiyor mu, haberleriyle dikkat çeken Spotify, RTÜK’ün verdiği 72 saat sonrası olumlu geri dönüş yaptı. Bu kapsamda değerlendirildiğinde Spotify Türkiye’de temsilcilik açıyor. Sabah’tan Burak Çelik’in haberine göre, temsilcilik açılacak bilgisi 72 saat dolmadan geldi.

rtük

Biliyorsunuz RTÜK, İnternet ortamında yayın lisansı almayan kuruluşlar için süre tanımıştı. Netflix ve Amazon Prime Video gibi şirketlerle anlaşma sağlayan RTÜK, Spotify tarafından geri dönüş alamamıştı. Yayınlarına devam etmek için lisansını almaya karar veren sevilen hizmet, Türkiye’de temsilcilik açacak.

Yani söylendiği gibi Spotify Türkiye’den çekilmiyor, aksine pazarda kalmak için temsilcilik açmayı kabul ediyor.

Neler olmuştu? RTÜK yaptığı resmî bir açıklama ile lisans başvurusu yapmayan platformlar için uyarı yayımlamıştı. Bu uyarıda, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında uyarı yayımlanmış 72 saat süre tanınmıştı.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Spotify, Türkiye için kararını verdi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  RTÜK’ü bu konuda da eleştirmezsin ama ya. Yazıda yazılanı anlayın sonra gelip buraya yazın bari. Ne diyo: “Televizyon, radyo ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu. ” Sen lisans almadan daha pazar tezgahı kuramıyosun milyon dolarlık şirketler söz konusu burada tabii ki lisansını alıcak şu an kadsr lisanssız bir şekilde bir nevi “kaçak” hizmet veriyolardı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu yorumlara bak, adamlar ülkeye özel neredeyse bedava hizmet veriyor, aylık $1-$2 arası fiyatla reklamsız ve kaliteli müzik dinleyebiliyorsunuz. Görürdüm sizi normal fiyat politikalarını uygulayıp aylık $5-$10 arası hizmet verseler, utanın.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Akıllı insanlar Spotify’ın vergi vermediğini düşünüyor hala düşüncesiz arkadaşlar araştırmayı sevmeyen okumayan, okumayı istemeyen arkadaşlar. Mesele vergi değil mesele her şeyi yönetebilmek padişahlık düşüyor artık. Koltuk çok pis yerlerinden kalkamıyorlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify’ın ücretlendirmede bir değişiklik olacak mı peki?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu çok doğal ve olması gereken bir durum.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar mecburlar temsilcilik açmaya. Sizin premium olarak ödediğiniz para direk o insanlara gidiyor. Devlette bu paranın hesabını sormakla mükellef. Devletede sizden aldığı paranın vergisini vermek zorunda. Bunlar istiyorlar ki Türk halkından paraları alalım devletlerinede vergi vermeyelim. O iş öyle olmaz görüldüğü üzere. Sen bu insanların paralarını alıyorsan, O vatandaşın devletinede her yıl lisans hakkını yani kira bedelinide ödemek zorundasın. İranla vs alakası yok bunun. Pazaryerine tezgah kuran adam belediyeye nasıl bedel veriyorsa her ülkede de her ürünün lisansını almak vergisini ödemek zorundasın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Merak etme vergi verecek pardon sen vereceksin o yine aynı parayı alıp götürecek sen ise 1 yerine 2 vereceksin o verdiğine ilave 1 vergi olarak ödenecek kaybeden kim?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Vergi oduyor zaten, bu lisans ucreti

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   böyle bir şey yok hocam ? fiyatlandırmaya bakarsan kdvnin dahil olduğunu görürsün

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Türkiyeden ödeme alan tüm kuruluşlar kdv ödüyor devlet sadece paranın Türkiye sınırları içerisinde kalmasını istiyor

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  yok yola geldi falan. adam senin paranı alıyor, ülkesine götürüyor, neden buradan ayrılsın. Heyacan yaptı, reklam yaptı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Diğer şirketler yapmış başvuru, bu da yapacaktı, adamlar gündem yaptılar. Şu siyasi salyalarınızı teknoloji sitelerine akıtmayın

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  hadi başlayın Türkiye iran oluyor demeye. adet yerini bulsun

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  demekki isteyince oluyormuş

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  işte böyle adam olacaklar

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya Devlet Başa
  Ya Kuzgun Leşe
  Hah şöyle laf dinleyin bakalım.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Doyumsuz lar

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten mantıklı olanı da bu. Avrupa ülkelerinde vs de hep temsilcilikleri var. Şimdi bazı arkadaşlarımız gelip buraya vay efendim özgürlük sınırlaması falan diyecek ama bu durum dünyanın gelişmiş ülkelerinde böyle

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiktok erişim engeli gelsin

" Spotify, Türkiye için kararını verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify, Türkiye için kararını verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify, Türkiye için kararını verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!