Okunma

Spritz ile Okumada Devrim


01 Mart 2014 Cumartesi 19:00
Spritz ile Okumada Devrim

Spritz, akıllı telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarda metin okumada devrim yaratan bir uygulama. Uygulamanın temel amacı, okuma hızınızı dakikada 500 kelimenin ötesine taşımak. Bunu yapmanın yolu ise kelimelerin sabit bir noktada akmasını sağlamak.

Okuma tarzınız değişecek

Thidefinitely isn’t the first app of its kind although Spritz boasts a unique method that involves focusing a word on one common point. 
It’s called a fixation point or optimal recognition point and is usually found to the left of the middle in every word and allows you to jump from point to point, skipping shorter words in between, while still processing the concept of whatever it is you’re reading. 
Spritz makes all optimal recognition points red, and positions each word so that the point is at the same point so your eyes don’t have to move or skip words, thus saving reading time.
Its method can be learned in five minutes and doesn’t require practice to maintain. 
Spritz can be used to read 250 words per minute or even 1,000 words, depending the individuals’ comfort level and preference. 
Spritz is reportedly set to arrive on the new Samsung Galaxy S5 and Samsung Gear 2 smartwatch. 

Normal okuma düzeninde göz soldan sağa (ya da okunan metnin diline bağlı olarak sağdan sola veya yukarıdan aşağı) hareket ederek kelimeleri/sembolleri algılar. İnsanların ortalama okuma hızı dakikada 220 kelimedir.

Spritz ise gözün sıralar/sütunlar arasında gezmesinin önüne geçerek kelimelerin sabit bir noktadan okunmasını sağlıyor. Bu hızlı okuma tekniğini ilk kez kullanan uygulama elbette Spritz değil, ancak elektronik bir cihazda bu özelliğin doğrudan sunulması alışkın olunan bir gelişme değil.

İş “tespit noktası”nda

Bir kelimeyi algılamak için baktığınız noktaya tespit noktası ya da optik tanıma noktası deniyor ve bu nokta genellikle her kelimenin orta noktasının biraz solunda bulunuyor. Spritz bu noktayı sabit tutarak kelimeleri aynı tespit noktası üzerinde peşpeşe sıralıyor.

Tespit noktalarının tümü kırmızı renkte ve noktaların yeri kelimeden kelimeye göre büyük farklılık göstermiyor. Spritz’in sunduğu okuma yöntemine alışmak için düzenli pratik yapmaya gerek yok, birkaç dakikada alışmak mümkün.

Samsung Galaxy S5 ve Gear 2 akıllı saat ile kullanıcılara sunulacak olan Spritz, insanların okuma alışkanlıklarını değiştirmekte iddialı. Spritz, şimdilik sadece İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca ve Rusça dillerini destekliyor.

:: Siz dakikada kaç kelime okuyorsunuz?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Spritz ile Okumada Devrim”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Müthiş bir program google play de emsalleri çıkmaya başlamış. Gözü tembelleştirmenin aksine güçlendiriyor. Hızlı okuma eğitimi alanlar bilir. Göz kaslarını geliştiren egzersizlerden biri de budur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  müthiş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba striptiz diye okudum diyenler var mıdır diye merak edip girdim haklıyım habere gelirsek galaxy gear 1 2 ikiside çöp casio saatler vardıya onlar daha akıllı bence

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bana katılın ama yorumlar sizcede çok saçma değil mi?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Gözü yoracak, mantıksızca okumamızı sağlayacak, anlamını idrak etmeden geçmeye programlayacak. Hızlı okumak bir marifet değil.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Göz kasları hareket etmeyince tembellik başlayacak.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  striptiz okuyor ya millet hahaha olayyy

 8. jestercat dedi ki:

  çok yararlı olur bence ben dakikada 360 kelime okuyabiliyorum anlayarak

 9. SDN Okuru dedi ki:

  okuyabiliyorum ama anlamıyorum o hızda.

 10. rtgrlndr dedi ki:

  mantıklı, denemek lazım bi aslında…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yorunlar neye donmus lae :X

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ya s4 de böle bişi vardi arkadaşimda ver bi deneyim dedim bi anda sayfanın sonuna falan atti. Hikayeydi yani samsung ve android isletim sistemi. Bu da böyleyse sıkıntı , insanların parasına yazık.

 13. |SeYYaH| dedi ki:

  hele bir Türkçesi de gelsin, bi deneriz inşaallah. amaç güzel ve oldukça yararlı bir uygulama olacağa benziyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Of samsung of….

 15. SDN Okuru dedi ki:

  oyun yüklerken brwse yazan yere tıkla ordan seç d yi yükler direk

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Gizli dosyaları göster de bak

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Göz hareket etmeden tek bir noktaya sabitlenirse herkes gözlük kullanmak zorunda kalır bence…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  D ye yükle o zaman

 19. SDN Okuru dedi ki:

  striptiz diye okudum

 20. SDN Okuru dedi ki:

  şaşı olmayak?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Abi ne kadar gereksiz bir sey. Normal kitapta 500 gectim onemli olan kitapta okumak. Ayrica insan okumayi beceremiyorsa programin hic bir anlami kalmaz.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  striptiz olarak okudum.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  🙂 konuyla alakalı değil ama cevap yazmak gerekirse, temp dosyasına yükleniyor olabilir, başlat satırına %temp% yaz, açılan dosyadadır muhtemelen 😉

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Yani gözü daha çok tembelleştirecekler.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  bir sorum olcaktı konuyla alakalı değil ama lütfen yarıdm edin. kaç yere baktım yok. Oyun yüklüyorum C’ye yüklüyo ama C’de yok ve hafıza kalmadı lütfen yardım edin

" Spritz ile Okumada Devrim konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spritz ile Okumada Devrim ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spritz ile Okumada Devrim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "