Okunma

SSD’nin Ömrü Ne Kadar Olur?


07 Eylül 2008 Pazar 21:00
SSD’nin Ömrü Ne Kadar Olur?
Intel tarafından yapılan bir açıklamada dile getirilen bilgiler katı depolama sistemlerinin (SSD, solid state disk) kullanım ömrü açısından da çok kötü olmadığını ortaya koyuyor. Intel, kendi üretimi olan katı depolama çözümleri için çok iddialı bir kullanım ömrü açıkladı. Intel’in bildirdiğine göre, günde 100 GB okuma yazma yapan katı depolama ürünleri 5 yıl boyunca kullanılabilecek.

Olağan Kullanım Çok Daha Az

Yapılan araştırmalara göre ortalama kullanıcıların kullanım miktarı günde 3 GB’ı geçmiyor. En çılgın kullanıcılar ise sadece 20 GB sınırını zorlayabiliyorlar. Dolayısıyla oldukça uzun süre SSD depolama çözümlerini kullanabiliyorsunuz.

5 Yıldan Sonra Ne Oluyor?

Günlük çalışma performansı olarak bu yoğunlukta kullanılan katı disklerin ömrünün olağan şartlarda çok daha düşük olması bekleniyor. Tabii bu kullanım yoğunluğunda 5 yıl dolduğunda ürünler birden bire kullanılmaz hâle gelmiyorlar fakat çok fazla okuma yazma hatası üretmeye başlıyorlar ve sonuçta salt okunur şekilde kalıp kilitleniyorlar.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelet.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “SSD’nin Ömrü Ne Kadar Olur?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Maliyetler ne zaman mekanik diskler seviyesine inecek linkinde roblem var sanıorım farklı bağlantıya gidiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hah neden hızlıca piyasa sürmeye çalıştıkları anlaşıldı. Sabit disklerin en uzun kullanılan işlemciler bellekler eskiten bir parça olduğunu anladıkları için şimdi söğüşleme birimini sabitdisklere kaydırdılar. Hem fiyatı yüksek hem ömrü kısa şuan son kullanıcılar için yarar yerine zarar getiren bir teknoloji. Ayrıca verdiğiniz 20gb rakamı günde 12 saat aktif p2p kullanıcı pc’sinden değil sanırsam çünkü internetin rezil olduğu ülkemizde değil ama yurtdışında 2-3mb upload/download yapan adamlar var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  SSD diskler çok iyi bir an evvel yaygınlaşmasını bekliyoruz, uzun yıllar bizi idare edeceğe benziyor.

  OnuR

" SSD’nin Ömrü Ne Kadar Olur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SSD’nin Ömrü Ne Kadar Olur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SSD’nin Ömrü Ne Kadar Olur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "