SSE5 Yolda


02 Eylül 2007 Pazar 13:00
SSE5 Yolda
AMD, SSE komutları konusunda 2009 yılında çıkacak işlemcileri için şimdiden temeli atmaya başladı. Bulldozer kod adlı tamamen baştan tasarlanacak işlemcilerde bulunması planlanan SSE5 komut kümesi, işlemci içinde fırtınalar estireceğe benzer. İşin çok fazla teknik detayına inmeden AMD’nin SSE5 konusunu kısaca özetleyelim istedik.

SSE denilen komut kümeleri, açılım olarak Streaming SIMD Extensions, yani Akıcı SIMD Uzantıları anlamına geliyor ve o aradaki SIMD kısaltması da Single Instruction Multiple Data, yani Tek Komut Çok Veri anlamında. Bu komutlar, işi en basit haline indirgeyecek olursak, tek bir komutla birçok verinin sırayla işlenmesi sırasında oldukça işe yarayan ve işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlayan komut kümeleridir. Özellikle çokluortam uygulamalarında (video kodlama gibi) hayatı kolaylaştırdıkları rivayet edilir.

Ee, Yani?

Uzun lafın kısası, yeni komut kümesiyle beraber, öncelikle SSE komut setlerinin önce Intel tarafından tanımlanıp AMD tarafından uyarlanması (bu doğal bir süreç) geleneği, yapılan işin ismine bakıldığında, bitmiş gibi görünüyor. Bunun yanında AMD’nin SSE5 olarak adlandırdığı bu komut kümesine, önceki SSE komutlarındaki gibi kendisinden önce numaralandırılmış kümelerdeki her komut dahil değil. Bu konunun da biraz tartışma yaratacağı kesin. Diğer taraftan yeni eklenen komutlardaki RISC mimarisini andıran komutlar ise işin rengini değiştirecek ve AMD’nin, yazılımlar kendi çekirdeği için eniyilendiğinde, belirli konulardaki başarımını oldukça artıracak  nitelikte olduklarını söyleyebiliriz.

Bilgi İçin: AMD
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “SSE5 Yolda”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kod olaylarını yıllar öncesinden,PC ler daha bip sesleri çıkarırken Motorola işlemci tabanlı tüm makineler kullanı***** ler desem,Commodore Amiga desem pek çoğunuz ***** komut setleri ile ortalığı kasıp kavurdular yıllar yılı.Şİmdi AMD de işin önemini kavradı ki bu konut setlerine daha daha önem veriyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bu da demek oluyor ki AMDnin bu yeni işlemcilerinden en iyi verimi alabilmek için kodlarımızı bu işlemcilere göre tekrar derlememiz gerekecek. Eğer gerçekten değecekse neden olmasın 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  işte amd olmasa intel tekelci olup fiyatları ile sadece zenginler alırdı..

" SSE5 Yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SSE5 Yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SSE5 Yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!