SSE5 Yolda


02 Eylül 2007 Pazar 13:00
ABONE OL
SSE5 Yolda
AMD, SSE komutları konusunda 2009 yılında çıkacak işlemcileri için şimdiden temeli atmaya başladı. Bulldozer kod adlı tamamen baştan tasarlanacak işlemcilerde bulunması planlanan SSE5 komut kümesi, işlemci içinde fırtınalar estireceğe benzer. İşin çok fazla teknik detayına inmeden AMD’nin SSE5 konusunu kısaca özetleyelim istedik.

SSE denilen komut kümeleri, açılım olarak Streaming SIMD Extensions, yani Akıcı SIMD Uzantıları anlamına geliyor ve o aradaki SIMD kısaltması da Single Instruction Multiple Data, yani Tek Komut Çok Veri anlamında. Bu komutlar, işi en basit haline indirgeyecek olursak, tek bir komutla birçok verinin sırayla işlenmesi sırasında oldukça işe yarayan ve işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlayan komut kümeleridir. Özellikle çokluortam uygulamalarında (video kodlama gibi) hayatı kolaylaştırdıkları rivayet edilir.

Ee, Yani?

Uzun lafın kısası, yeni komut kümesiyle beraber, öncelikle SSE komut setlerinin önce Intel tarafından tanımlanıp AMD tarafından uyarlanması (bu doğal bir süreç) geleneği, yapılan işin ismine bakıldığında, bitmiş gibi görünüyor. Bunun yanında AMD’nin SSE5 olarak adlandırdığı bu komut kümesine, önceki SSE komutlarındaki gibi kendisinden önce numaralandırılmış kümelerdeki her komut dahil değil. Bu konunun da biraz tartışma yaratacağı kesin. Diğer taraftan yeni eklenen komutlardaki RISC mimarisini andıran komutlar ise işin rengini değiştirecek ve AMD’nin, yazılımlar kendi çekirdeği için eniyilendiğinde, belirli konulardaki başarımını oldukça artıracak  nitelikte olduklarını söyleyebiliriz.

Bilgi İçin: AMD
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

işte amd olmasa intel tekelci olup fiyatları ile sadece zenginler alırdı..

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu da demek oluyor ki AMDnin bu yeni işlemcilerinden en iyi verimi alabilmek için kodlarımızı bu işlemcilere göre tekrar derlememiz gerekecek. Eğer gerçekten değecekse neden olmasın 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu kod olaylarını yıllar öncesinden,PC ler daha bip sesleri çıkarırken Motorola işlemci tabanlı tüm makineler kullanı***** ler desem,Commodore Amiga desem pek çoğunuz ***** komut setleri ile ortalığı kasıp kavurdular yıllar yılı.Şİmdi AMD de işin önemini kavradı ki bu konut setlerine daha daha önem veriyor.

" SSE5 Yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SSE5 Yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SSE5 Yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak? Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?
  2. 2 Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi
  3. 3 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  4. 4 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  5. 5 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  6. 6 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  7. 7 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  8. 8 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  9. 9 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  10. 10 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!