Okunma

Stanford öğrencilerinden uygun fiyatlı köpek robot!


21 Mayıs 2019 Salı 10:00
Stanford öğrencilerinden uygun fiyatlı köpek robot!

Köpekler ile benzer şekilde hareket eden ve oldukça dikkat çekici yeteneklere sahip olan köpek robotlar söz konusu olduğunda ilk akla gelen firma, Boston Dynamics oluyor. Bireysel satışı olmayan bu çok pahalı robotlara, Stanford öğrencilerinden köpek robot Doggo ile uygun fiyatlı bir alternatif geldi.

Dört bacaklı bu köpek robot üst seviye bir donanım gerektirmeden dans edebiliyor, geriye doğru takla atabiliyor ve 1 metre yükseğe kadar zıplayabiliyor.

Köpek robot Doggo 1 metre yükseğe sıçrayabiliyor!

Küçük yapısına rağmen 1 metre yükseliğe kadar zıplayabilen Doggo’nun maliyeti yaklaşık 3000 dolar. Öğrencilerin gerekli donanımları ve elektronik şemasını paylaştığı robot, zıplama hareketi için herhangi bir yaydan faydalanmıyor.

Her hareket için gereken kuvvet ve tork seviyelerinin anlık olarak belirlenmesini sağlayan kuvvet algılayıcılı motorların yer aldığı robot, açık kaynak kodlu. Bu sayede farklı amaçlara hizmet eden bir robota dönüştürmek mümkün.

Buna ek olarak manuel olarak kontrol edilmesi gereken robotun en büyük avantajı, kullanıma hazır uygun fiyatlı parçalar sayesinde neredeyse herkes tarafından erişilebilir bir ürün olması.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Stanford öğrencilerinden uygun fiyatlı köpek robot! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Stanford öğrencilerinden uygun fiyatlı köpek robot! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Stanford öğrencilerinden uygun fiyatlı köpek robot! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "