Star Wars Sinemada Neleri Değiştirdi?


04 Mayıs 2011 Çarşamba 19:30
Star Wars Sinemada Neleri Değiştirdi?

Star Wars ismi bugün kalemlerden, kıyafetlere kadar geniş bir alanda ürün satıyor. Ancak 1977 yılında her şey sadece bir film ile başlamıştı. 4 Mayıs‘ın Star Wars günü sayılmasını sağlayan yolculuk yıllardır devam ediyor.

Neleri Değiştirdi?

Felsefe ve sinema teknolojisini değiştiren Star Wars serisi dünya çapında milyonlarca hayrana hitap ediyor. Baba ve oğul savaşı, iyi ile kötünün bitmek bilmeyen çekişmesi gibi konuları da işleyen Star Wars filmleri sinema tarihine neler kattı? İşte bu konudaki araştırmamız.

Uzay Savaşları

Bu film serisinden öncede modellerle yapıla uzay savaşı sahneleri çekilmişti. Ancak Star Wars bu teknolojiyi onlarca adım ileriyi taşıydı. 3-4 metre büyüklüğündeki modeller siyah ve mavi perdenin önünde işinde uzman ekipler tarafından savaştırıldı.

Aynı anda yüzlerce geminin savaştığı bu sahneler ise dönemin görsel efekt uzmanları tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Star Wars serisi, sadece göstermelik yapılan bu tarz görsel efektlerin konuya nasıl da dahil olup gerçek savaş gibi gösterilebileceğini gösterdi.

Işın Kılıçları

Şu anda Photoshop sayesinde herkes ışın kılıcı efekti yapabilir.Ancak 1977 yılında bu görsel şovu hazırlamak oldukça zordu. Grafik uzmanları metal çubuklardan oluşan kareleri tek tek renklendirerek onları ışın kılıcı haline getiriyordu.

Bu çapta büyük bir görsel şov döneme damgasını vurmuştu.

İlk Dijital Film

Star Wars’un kronolojik olarak ikinci filmi olan Attack of the Clones sinema tarihinde yüzde 100 green box ile çekilen ilk film oldu.

HD ve dijital teknolojileri bir araya getiren bu Star Wars yapımı film çekmek için büyük setler kurmanın gereksiz olduğuna tüm dünyayı kanıtladı.

Yeşil bir ekran sayesinde, yeni evrenler yaratılıp, uzay savaşları yaşanabiliyordu. Jedi’lar ve klon ordusu bu yeşil ekranın önünde sayısız robot ile savaşa girdi. Bu film günümüzdeki GCI harikası yapımların atası oldu.

:: Sizce en iyi Star Wars filmi hangisi?
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
bilinmezadam
bilinmezadam
9 yıl önce

Bence Star Wars III (Sith’in intikamı) en güzeliydi. Haşin ama sempatik bir karekter olan anakin, sith ve her anlamda en güzeliydi.

TEGİN
TEGİN
9 yıl önce

İlk çekilen bölümleri de güzeldi zamanına göre..Ağzımız açık defalarca izlerdik çocukken..Show TV falan sürekli verirdi..Ama yeni çekilenlerden son ikisi daha iyiydi.Yine de bana bilim kurgu de efekt de yeter..İzlerim

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

sesini istedimmmmmmmm

" Star Wars Sinemada Neleri Değiştirdi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Star Wars Sinemada Neleri Değiştirdi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Star Wars Sinemada Neleri Değiştirdi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi! GeForce Now kullanıcılarına Türkiye müjdesi!
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik